2010. 06. 24. filmhu
Négy fiatal filmes készített kísérleti filmetűd-sorozatot Podmaniczky Szilárd Szép Magyar Szótárának nyolc szócikke nyomán. Az 50 perces alkotás a Magyar Televízióban lesz látható, és a sorozat folytatása is tervben van.
Jelenetfotó az Újság-ból: a Kaposvári Egyetem színészhallgatóiFotó: Erdélyi Gábor
{extrainfo}A Szép magyar szó-kép-tár ötlete egy Podmaniczky Szilárdról készült portréfilmben gyökeredzik, amelyet Katona Zsuzsa készített. Az író és a szerkesztő közösen érlelgette a megfilmesítés gondolatát, amely Nyeste Péter, az Aster Film producerének közreműködésével és az MMK 4,5 millió forintos támogatásával valósulhatott meg. A szócikkek megfilmesítésére négy fiatal rendezőt - Géczy Dávidot, Schwechtje Mihályt, Szajki Pétert és Tiszeker Dánielt - kérték fel, akik szabad kezet kaptak a szócikkek kiválasztásában és a forgatókönyvek megírásában. „Szeretnénk segíteni a fiataloknak, és egy ilyen munka igazán jó terep a kísérletezésre” - mondta a sorozat szerkesztője.
A sorozat megálmodói eredetileg egy minden nap jelentkező, napi 5 perces műsort terveztek, a Magyar Televízióban a '90-es években futott a
Közjáték mintájára, de végül az elkészült kisfilmek összefűzése mellett döntöttek, mert nem minden darab állta meg a helyét önmagában. Így kerüt be egy kilencedik kisfilm, amelynek alaptörténetét Podmaniczky Szilárd a nyolc szócikk szavaiból írta, a kisfilmet pedig Katona Zsuzsa rendezte. A
Szép magyar szó-kép-tár az M1 műsorán lesz látható 2010. őszén, továbbá pilot filmként szolgál a sorozat folytatásához, amelyhez további fiatal rendezőket, köztük Császi Ádámot, Horváth Lilit és Jung Lídiát szeretnék bevonni. "Úgy gondoljuk, hogy ez egy rendkívül termékeny ötlet, hiszen szinte kifogyhatatlan a szótár" - mondta a szerkesztő.
Vacsora werkfotó: Farkas Dániel operatőr és a főszereplő, Seress Zoltán
Fotó: Erdélyi Gábor
A
Szép magyar szó-kép-tár első etapjában a forr, a fotel, a keres, a lakkoz, a nő, az újság és a vacsora szavak öltöttek mozgóképes formát.
A litera.hu cikke szerint a szótár szövegeiben más művészeti ágakban dolgozó kortárs művészek is inspirációra leltek, Ulrich Gábor kecskeméti animációs rendező tíz szócikkből készített kísérleti filmet, Máté Gábor közreműködésével, a budapesti székhelyű fiatal színészek által létrehozott KoMa Színház társulata installációs előadást hozott létre a szócikkekből, a Magyar Rádió Rádiószínháza pedig hangjáték formában készítette el a szótárt, Csuja Imre közreműködésével.
Jánossy Lajos kritikája a Literán
ide kattintva olvasható!