Boszorkányüldözés és Godard-sztori házastársi szemszögből
Március 1-én negyedik alkalommal indult útjára a Scope100 online filmfesztivál. Az itthon a magyarhangya szervezésében zajló mustra az idén öt friss, európai filmet mutat be egy száz fős, zártkörű közönségnek, akik zsűriként is működnek: a rendelkezésükre álló egy hónap alatt ők választják ki a szerintük legjobb alkotást, melyet a magyarhangya elhoz a hazai mozikba.
A fesztivál 2018-ban egyszerre hét európai országban zajlik. Magyarország mellett Csehország, Lengyelország, Litvánia, Norvégia, Portugália és Svédország is bemutatja saját zsűrijének / közönségének az egyébként országonként változó válogatását.
A hazai Scope100 versenyzői az Ava című, francia romantikus dráma, az egy újkori boszorkányüldözést bemutató I Am Not a Witch, a Redoubtable című, Jean-Luc Godard felesége, Anne Wiazemsky életrajzán alapuló mozi, a grúz-észt Scary Mother, valamint a párizsi Operaház kollektívájáról szóló dokumentumfilm, a The Paris Opera került. A program március 31-én zárul, a zsűritagok szavazással választják ki a szerintük legjobb, és a hazai forgalmazási körülmények között legesélyesebb művet, melyet a magyarhangya 2018 nyarán a hazai mozikban is bemutat. A Scope100 a Creative Europe es a Francia Intézet támogatásával valósulhat meg.
Megérkezett magyar mozikba a Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című rendezése, ami a gyerekek és a családok életéről és problémáiról szól játékos, elemelt hangvételben.
A Filmhu és az NFI közreműködésében készültő Filmgyár podcast adásaiban a hazai mozgóképipar, a filmfinanszírozás és a filmgyártás szakterületeiről beszélgetünk filmesekkel és a Filmintézet szakembereivel.
Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.