A filmkészítő műhelyt elsősorban független filmeseknek szervezik, de jó választás azoknak is, akik szeretnének megismerkedni a legújabb digitális videó és 16 mm-es technika által nyújtott lehetőségekkel. A kurzus ötvözi a hagyományos filmkészítési technikákat. Szó lesz az emberi vizuális érzékelésről, a fénytechnikai alapismeretekről, a forgatókönyvírás alapjairól, a rendezésről és más olyan témákról, amelyek hagyományosan a film alapú (kémiai) filmkészítéshez kapcsolódnak. A résztvevők elsajátítják a nem-lineáris vágás alapjait is. Minden résztvevő külön technikával fog dolgozni, a szervezők pedig profi színészeket és valódi helyszíneket biztosítanak a filmes projektekhez.

„Társadalmi ütközések" - forgatókönyv verseny

Az SFNF 2008-ban a fesztivál keretein belül forgatókönyvek versenyére ír ki pályázatot. Pályázni csak befejezett forgatókönyvekkel lehet. A „Társadalmi ütközések" mottó fogalmazza meg a filmek tematikáját. Olyan forgatókönyveket keresünk, melyek a mai világ társadalmi és emberi kapcsolataink helyzetével, történelmi szerepével és viszonyrendszerével foglalkoznak – történetek a mai világ életéből és helyzetéről.

Az elbírálás szempontjai:
- eredetiség
- egyetemesség
- a történet pontos és átgondolt történelmi és társadalmi beágyazottságának lehető legéletszerűbb megrajzolása
- pontos és teljes karakterábrázolás
- dramaturgiai felkészültség
- stílus (egyszerű és pontos megfogalmazás)
- párbeszéd (életszerűség, dramaturgia feladatok ellátása)

A forgatókönyvek hossza nem haladhatja meg a 120 oldalt. A beérkezett forgatókönyvekből a legjobb tíz forgatókönyvíró a fesztivál ideje alatt megrendezett forgatókönyvírói workshop-on vesz részt, melyet Bokor Attila, az Egyesült Államok talán legjobb filmegyetemén, a UCLA-n végzett rendező-forgatókönyvíró tart.

Beküldési határidő:
2008. május 31.


„Filmórák kezdőknek és haladóknak” – Mozgókép értelmező csoportok

A fesztivál keretében filmelemző foglalkozásokat hirdetnek. A foglalkozásokon azokat a filmeket dolgozzák fel, amelyek a fesztivál programjában szerepelnek.
 
A foglalkozások célja:
tudatosítani magunkban és egymásban, hogy a filmekről való beszéd a környezetünk értelmezésének egyik módja. Az alkotók a hasonló értelmezésekből kapnak visszajelzést a munkájukról, a nézői vélemények a filmek körüli nyilvánosság egyik részét képviselik, a nézők az efféle hangos gondolkodás segítségével dolgozhatják fel élményeiket.
További cél annak a filmértelmezői apparátusnak a mozgósítása, melynek esetenként nem tudatos és nem szakszerű (a benyomások szintjén maradó) elemei valamennyi mozilátogató tudatában megvannak.
Végül szeretnék felfrissíteni és bővíteni a résztvevők filmelemzés-módszertani ismereteit.

A foglalkozások formája:
a csoportos elemzések során módszertani szemléltető anyagok segítségével dolgozzák fel a filmeket (mi az, amit egy filmben érdemes megfigyelni; milyen értelmezői stratégiák és értelmezői iskolák léteznek; az elemzés lehetséges műfajai, stb.). Ezekre a szakszerűség és a személyes mondanivaló összehangolásának érdekében támaszkodunk.
 
A csoportok:
- Alkalmi mozilátogatók
Olyan gyakorló filmnézők, akik számára a mozgókép hétköznapi élvezet és elfoglaltság. A film nem kapcsolódik a szakmájukhoz, nem olvasnak rendszeresen szaksajtót, vagy egészen egyszerűen éppen csak Egerben járnak.
- Haladók
Rendszeres mozizók, kifinomult filmértők, hivatásos fesztiváljárók.
- Tanárok
A mozgóképkultúra és médiaismeret tantárgyat tanító vagy a tantárggyal ismerkedő pedagógusok.
A foglalkozásokat Szíjártó Imre, főiskolai docens (Eszterházy Károly Főiskola), szlavista, filmtörténész vezeti.

Az SFNF minden filmkészítő számára nyitott, korra, nemre és szakmai képzettségre való tekintet nélkül.

A versenyfilmek beküldési határideje:
2008. május 31. (24:00 óra).


A résztvevő korlátlan mennyiségű filmmel nevezhet, amely 2000. január 01. után készült.

A résztvevők hat kategóriában nevezhetnek:
- Fikciós film, mely nem hosszabb, mint 30 perc
- Fikciós film, mely hosszabb, mint 30 perc
- Nem-fikciósfilm, mely nem hosszabb, mint 30 perc
- Nem-fikciósfilm, mely hosszabb, mint 30 perc
- Fikciós "Nagy-felbontásban". Ebbe a kategóriába, HD vagy HDV formátumban forgatott játékfilmeket várnak.
- Nem-fikciós "Nagy-felbontásban". Ebbe a kategóriába, HD vagy HDV formátumban forgatott dokumentumfilmeket várnak.

A fesztiválfilmek nevezése díjtalan.

A résztvevők az általuk nevezett filmet DVD formátumban, a HD vagy HDV filmeket Blu-ray lemezen vagy DV kazettán, saját költségükre juttathatják el a fesztivál címére. Az SFNF, a nem megfelelően csomagolt és sérült filmeket kizárja a programból. Egy hordozó, csak egy- egy filmet tartalmazhat, a következő felíratokkal: A mű címe, a mű rendezője vagy producere, a mű rendezőjének vagy producerének email címe és/vagy telefonszáma, a mű hossza óra:perc formátumban.

A fesztivál levelezési címe:
Slow Film Nemzetközi Filmfesztivál, Agria Film Kft, 3300 Eger, Széchenyi u. 14.

Részletes információk a www.slowfilmfest.hu honlapon olvashatók.