2014. 04. 14. filmhu
„Teljesen normális, csak színész”
80 éves Bodrogi Gyula, a leghíresebb egyfejű
Ma ünnepli nyolcvanadik születésnapját Bodrogi Gyula, aki pályája során nemcsak a Nemzet Színésze, de a Nemzet Süsüje címet is kiérdemelte. Az évfordulóra összegyűjtöttük néhány emlékezetes alakítását.
A Kossuth- és Jászai Mari-díjas érdemes és kiváló művész néptáncosként kezdte a pályáját, 17 éves korától három évig a SZOT együttesének szólótáncosa volt. A Színmű elvégzése után is maradt a színpadon, ám már nemcsak a rámás csizmáit csapta egymáshoz, hanem a József Attila Színház társulatának tagjaként színészi tehetségét is megvillantotta. Tánctudását remekül tudta hasznosítani a zenés-táncos darabokban, a drámai szerepekben pedig egy új arcát fordította a közönség felé. Játszotta Böffen Tóbiást a Vízkereszt, vagy amit akartokban, volt Napóleon, Bicska Maxi és Svejk, a derék katona, de volt Seress Rezső, vagy a haldokló ügynök, Willy Loman is.
A József Attila Színház társulatának húsz évig maradt a tagja, majd 1982-ben a Vidám Színpadhoz igazolt, és színésztől a rendezőn át az igazgatóig, számos pozícióban kipróbálta magát. Ezt 2002-ben azzal díjazták, hogy a társulat örökös tagjává választották. 1975 óra tanít is, tizenegy éve pedig a Nemzeti Színház színésze. 1957-ben, huszonhárom évesen debütált a szélesvásznon Máriássy Félix Külvárosi legendájában, majd szinte minden évben egy újabb film következett. Ezek a kedvenceink.
Hattyúdal - teljes film
Keleti Márton 1963-as filmje, a Hattyúdal a házfoglaló Práger Antal, és sleppje, a kispénzű ifjúság körül forog. Ócska kunyhójukat Villa Negrának nevezik, magukat pedig alkalmi munkákból, de főleg alkalmi lopásokból tartják fent. A problémák akkor kezdődnek, amikor bandája rájön, hogy ha nem kezd valamit az életével, könnyen úgy végezheti, mint a vén bolond Tamburás. Bodrogi Gyula Tarnai Bélája például szerelmes lesz.
Tanulmány a nőkről - teljes film
„Milyen jellemnek tartja magát? – Semmilyennek.” Egy ilyen kérdezz-felelek után talán nem is meglepő, hogy Vera, a fiatal ügyvédnő nem omlott azonnal Mádi Péter karjaiba. Keleti Márton 1967-es Tanulmány a nőkről című komédiájában Bodrogi hiába ostromolta a szép Venczel Verát, hiába mustrálgatta egy jó szerelő alaposságával, kialakulatlan jellemmel nemhogy nősülni, de még csajozni sem lehet.
Bodrogi Gyula nevét 1976 óta nemcsak a lelkes színházba járók, és kabarérajongók ismerik – hanem a gyerekek is. Ekkor debütált a Magyar Televízióban Süsü, a sárkány, akit hiányzó hat feje miatt kitagadtak a sárkánycsaládból, ezért rémisztgetés helyett inkább királyfikkal barátkozott. Süsü dalait azóta gyerekek, nők, férfiak, sőt még önjelölt rózsaszál-királylányok is fejből tudják, Bodrogi pedig valószínűleg a leghíresebb egyfejű, aki valaha a vadkörtéről énekelt. Nem ez volt az egyetlen emlékezetes gyerekműsor, amiben megszólalt, ő volt a magyar hangja Doktor Bubo Csőrmesterének, valamint a Vuk kárörvendő varjújának is.