Szeptember 5-ig jelentkezhetnek az amatőr- és független filmesek
2005 óta rendezik meg a Pannonfíling Mozgóképes Találkozót. A határon innen és túl alkotó amatőr- és független filmeseknek teret adó szemle egyben rövidfilmes versenyként is működik. Az elmúlt években alacsony költségvetésből, de annál nagyobb lelkesedéssel és kreativitással készült road movie-val, háborús drámával, sci-fivel vagy animációs filmmel is találkozhattunk a sokszínű kínálatban.
A rendezvény főszervezője, Németh Csaba az MTI-nek elmondta: a versenyezni kívánó indulóktól idén is legfeljebb 15 perces alkotásokat várnak. E mellett persze nem zárkóznak el a hosszabb alkotásoktól sem, melyet nevezési díj nélkül, műfaji megkötéstől függetlenül juttathatnak el az alkotók a fesztiválhoz. A beérkezett filmekből előzsűri válogatja össze a versenyprogramot, majd az abban szereplő műveket a zsűrivel és a filmesekkel együtt értékelhetik a nézők október 8-án, Veszprémben. A találkozón így az alkotók közvetlen visszacsatolást kapnak munkájukról, és a közönség is bepillanthat a filmkészítés kulisszái mögé.
A tavalyi, 11. Pannonfílingen a fődíjat Ugron Réka és Fekete Ludovic Amit gondolok az egészről, a második helyet az Elephant Studio nevű kollektíva A toll, míg a bronzérmet Engelmann Péter #Help című rövidfilmje szerezte meg. Karácsony Péter a Sült kacsáért különdíjat, Fekete kecske című munkájáért pedig közönségdíjat vihetett haza, míg a Pannon Szmájli birtokosa Király Róbert, A verseny című alkotás készítője lett.
Újdonság, hogy az idén különdíjat alapítottak a legromantikusabb rövidfilmnek is. A PannonLove névre keresztelt elismeréssel azt a művet díjazzák, amely a legdominánsabban ábrázolja a szerelmet vagy a szeretetet. A magyarországi és a határon túli alkotók jelentkezését szeptember 5-ig várják a szervezők, míg a mustrára október 8-án, a veszprémi Expresszó Klubban kerül sor a VeszprémFest Veszprémi Kultúráért Alapítvány fő támogatásával.
A Filmhu és az NFI közreműködésében készültő Filmgyár podcast adásaiban a hazai mozgóképipar, a filmfinanszírozás és a filmgyártás szakterületeiről beszélgetünk filmesekkel és a Filmintézet szakembereivel.
November 15-én kilencedik alkalommal rendezik meg az Inkubátor Program pitchfórumát. Mi pedig szokásunkhoz híven egyenként bemutatjuk az alkotókat és filmterveiket.
Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.
Október 29-én indul az első BIFF, azaz a Budapest International Film Festival a Corvin moziban. A november 3-ig tartó eseményen olyan filmeket láthat először a magyar közönség, mint a Velencében körülrajongott The Brutalist, Andrea Arnold legújabb könnyfakasztója, a Bird vagy épp a német Oscar-nevezés, A szent füge magja.