Három magyar dokumentumfilm a ZagrebDox fesztiválon
Varga Ágota A tartótiszt című alkotását a zágrábi nemzetközi dokumentumfilm-fesztiválon láthatja először a nemzetközi közönség. A napokban zajló ZagrebDox regionális versenyében a Szerelempatak és a Besence Open indul.
Három magyar alkotást is műsorra tűzi a horvát főváros nemzetközi dokumentumfilm-fesztiválja, a február 23-tól március 2-ig megrendezett ZagrebDox. Az idén 10. születésnapját ünneplő dokumentumfilm-fesztiválon lesz a nemzetközi premierje Varga Ágota A tartótiszt című új alkotásának. Varga Ágota (Fekete lista, Leszármazottak, Szemünk fénye) legutóbbi rendezése az első olyan alkotás, amelyben egy tartótiszt szólal meg. Az ő önvallomásai alapján derül ki, kik szervezték be a hálózati személyeket, kik és mi módon működtették az állambiztonság rendszerét. A filmből egy munkájának elkötelezett ember portréja bontakozik ki, aki feladatával kapcsolatban évtizedekig nem érzett morális felelősséget, azonban a három egykori érintettel való találkozás a múlt átértékelésére készteti. A tartótiszt a Filmira produkciójában készült, a forgatókönyvet is Varga Ágota rendező-producer jegyzi.
A zágrábi fesztivál regionális versenyében indul Sós Ágnes Szerelempatak című filmje. A januári trieszti filmfesztiválon már díjazott alkotás a Magyar Nemzeti Filmalap és az HBO hosszútávú együttműködésének keretében készült. A Szerelempatak sajátos hangvételű dokumentumflm a szerelemről és a vágyakozásról, amely a romániai vidéken egy magyar ajkú falucskában készült, és szereplői felett már jócskán elszállt az idő. (Kritikánk a filmről ITT olvasható.)
A regionális versenyprogramban lesz látható Kovács Kristóf Besence Open című alkotása is. A Laokoon Film produkciójában készült dokumentumfilm egy kis ormánsági faluról szól, amely 2009-ben egy teniszpálya és biokertészet kivitelezésére nyert hazai és uniós forrást, bár a falu a futballpályáját szerette volna felújítani. Kovács Kristóf mulatságos és egyben szívszorongató filmjében azt járja körbe, mit kezdenek a falu mélyszegénységben élő lakói a különös helyzettel.
A Filmhu és az NFI közreműködésében készültő Filmgyár podcast adásaiban a hazai mozgóképipar, a filmfinanszírozás és a filmgyártás szakterületeiről beszélgetünk filmesekkel és a Filmintézet szakembereivel.
November 15-én kilencedik alkalommal rendezik meg az Inkubátor Program pitchfórumát. Mi pedig szokásunkhoz híven egyenként bemutatjuk az alkotókat és filmterveiket.
Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.
Október 29-én indul az első BIFF, azaz a Budapest International Film Festival a Corvin moziban. A november 3-ig tartó eseményen olyan filmeket láthat először a magyar közönség, mint a Velencében körülrajongott The Brutalist, Andrea Arnold legújabb könnyfakasztója, a Bird vagy épp a német Oscar-nevezés, A szent füge magja.