Mióta velem jár
Bögös, a fiatal punk énekes nem foglalkozik a lányával, de amikor a 8 éves Málna megjelenik nála, kénytelen felelősséget vállalni érte. A ‘80-as évek underground Budapestjén, egy őrült éjszaka után semmi nem lesz a régi közöttük.
Mit mondanál annak a nézőnek, aki most kattint rá erre a filmre és először látja?
A film ötlete a Neurotic Tudok egy nőt című szám hallgatása közben született meg a fejemben. „Mióta velem jár, kirúgták az oviból / Nem érdekli semmi, csak én és a rock and roll” - énekelte Pajor Tamás 1987-ben, ez inspirálta a történetet. A rövidfilm az SZFE-n készült diplomamunkám volt 2019-ben, ahol Janisch Attila és Szász János 6x7-es osztályába jártam. A Mióta velem jár nem csak az én diplomafilmem, de Kungl Zsigmond forgatókönyvíró, Tóth Máté Tamás operatőr, Kovács Domonkos vágó, Büki Marcell hangmérnök és Schnabel Annabella gyártásvezető diplomamunkája is. De rajtuk kívül is rengeteg fontos alkotó munkája van benne, a forgatókönyvet közösen írtuk Fekete Ádámmal, a két a filmhez született dal szövegét is ő írta, a film zenéjét Czitrom Ádám szerezte, a látványtervező Langfeld Márk, a jelmeztervező Szlávik Juli a film producere Iványi Petra volt.
Mikor láttad utoljára ezt a filmedet? Most milyen érzéseket ébreszt benned?
Most, az online premier kapcsán néztem meg legutóbb, és mivel már elég régen láttam, friss szemmel tudtam nézni. Jó érzés távolabb lenni tőle, és most valóban úgy tudtam befogadni, mint egy kész filmet, és nem mint valami fura élő masszát, amit állandóan gyúrnék még.
Mi volt a legemlékezetesebb pillanat a forgatáson?
Amikor Tasnádi Bence és Bercovici Emma szinkronban táncolták az aktuális tik tok táncot. Vagy amikor mindenki a Sütidalt énekelgette félhangosan a cukrászdás jelenet után, élen Apjok Gergő első asszisztenssel.
Mi a legfontosabb neked ebben a filmben?
Szerettem volna megragadni valamit a szenvedő fiatal apa karakterből, aki általában elérhetetlen érzelmileg a lányának. A film erre a nehéz élményre koncentrál, és kevesebbet mutat meg a kapcsolatuk jó oldalából. Az első forgatókönyv verzióban egyébként egy nagyjátékfilmre elég ötlet volt: voltak vidámparkban meg állatkertben is, nem csak cukrászdában, mielőtt az éjszakába indulnak, csak ez sajnos túlnőtte volna a kereteket. Ugyanez a történet van átdolgozva-továbbgondolva a Cicaverzumban. Érdekesség, hogy Málna szerepére castingoltam az akkor még óvodás Polgár Emmát is, Polgár Csaba lányát, (eredetileg egy óvodás korú főszereplő kislányt szerettem volna), de Polgár Emma akkor még túl kicsi volt ehhez, és Bercovici Emma személyében csodálatos Málnát ismertem meg. Később viszont eszembe jutott újra, és elhívtuk a Cicaverzum castingjára Kis Fáni szerepére Polgár Emmát, és a szerepet meg is kapta.
A rendező Bercovici Emmával a forgatáson
Melyik volt a kedvenc vetítésed belőle?
Nagyon jó élmény volt nekem, hogy a miskolci Cinefesten végignevették a filmet. Többször tapasztaltam, hogy a moziban valamiféle tömeg hangulat lesz úrrá, az emberek mintha átvennék egymás érzéseit. Voltam olyan vetítésen, ahol síri csendben nézték ezt a filmet, mint egy súlyos drámát, de olyanon is, ahol az első pillanattól hahotáztak. Nyilván ez annak is köszönhető, hogy a film szándékosan lavíroz a két hangulat között, és érdekes megfigyelni, hogy ez a mérleg melyik vetítésen merre billen.
Volt valamilyen nagyon meghatározó visszajelzés a Mióta velem járral kapcsolatban, ami a mai napig fontos neked?
Alapvetően volt egy erős ellenállás azzal szemben, hogy én egy kosztümös filmet forgassak gyerekszereplővel diplomafilmként, és nagyon erős visszaigazolás volt, amikor elismerték az eredményt. Amikor olyanok mondják azt, hogy tényleg ilyen volt a nyolcvanas évek Budapesten, akik valóban megfordultak akkor ebben a közegben, amit a film életre kelt, az sikerélmény.
Egyébként pont ma küldtem el Pajor Tamásnak. Kíváncsi vagyok mit gondol.
Rozgonyiné
A huszonéves Juli és Bence házasodni készülnek. Egy különös éjszakán, miután Bence egy ártatlannak tűnő megjegyzést tesz arra, hogy Juli nem képes helytállni férfiak között, és a lány Bence legénybúcsúztatóján köt ki. Ha kapcsolatuk túl is éli ezt az éjszakát, semmi sem lesz a régi utána. Lehetséges, hogy egy nő férfiként helytálljon, és továbbra is vonzó maradjon, mint feleség?
Mit mondanál annak a nézőnek, aki most kattint rá erre a filmre és először látja?
Ez a film a 6x7 évfolyamon készült vizsgafilmként egy feladatra az Arany János emlékév kapcsán, a kurzusvezető tanár és producer Janisch Attila. A feladat az volt, hogy egy tetszőleges Arany János művet kellett adaptálni, mi a Rozgonyiné című ballada mai adaptációját készítettük el. A film hatunk vizsgamunkája: Dobány Péter forgatókönyvíró, Podányi Dániel operatőr, Kovács Domonkos vágó, Marity Bianka gyártásvezető és Mészáros Gábor hangmérnök vizsgája. De rajtuk kívül az egész kreatív és gyártási stáb, illetve rengeteg baráti segítség, valamint a KMH film közreműködése kellett ahhoz, hogy létrejöhessen.
Mi volt a legemlékezetesebb pillanat a forgatáson?
Harcoltunk az időjárási viszonyokkal: az első külső jelenetnél mínusz 10 fok volt, a második külsőnél zuhogott az eső, az utolsónál pedig óriási köd volt. Visszanézve azon gondolkodtam, hogy mennyire sokat hozzátesz ezekhez a jelenetekhez az adott időjárási körülmény, és hogy milyen szerencse, hogy éppen így alakult mindez.
Mi a legfontosabb neked a Rozgonyinéban?
Ennél a vizsgafilmnél szándékos célként tűztem ki magam elé, hogy a színészekre és a dramaturgiára koncentrálok. Sokat próbáltunk a színészekkel, és sok vezetett improvizáció is volt, az ott megszülető dolgokból rengeteg ötletet visszaírtunk a könyvbe Dobány Péter forgatókönyvíróval. Erre a munkamódszerre akkor találtam rá és szeretem meg használni. Nem utolsósorban pedig a Rozgonyiné kapcsán ismertem meg Törőcsik Franciskát, akivel nagyon jó kapcsolatom alakult ki a közös munka során.
Volt valamilyen nagyon meghatározó visszajelzés a filmmel kapcsolatban, ami a mai napig fontos neked?
Magam is meglepődtem azon, hogy milyen indulatokat tud kiváltani ez a film, annak ellenére, hogy egy szándékosan provokatív gondolatkísérlet eredménye volt. Dobány Péter forgatókönyvíróval abból indultunk ki, hogy megpróbáljuk megfogni azt, amiről Arany János balladája nem mesél: hogy mit okozhatott Rozgonyiné és a férje kapcsolatában az, hogy Rozgonyiné elmegy a háborúba és ott abszolút ő teljesít a legkiemelkedőbben. Egy olyan analógiát kerestünk, ami ugyanolyan szürreálisnak tűnik ma, mint akkor az, hogy egy nő elment a férjével a háborúba.
Csodapunci
A tinédzser Léna első szexuális élményére készül. Félelmek és elvárások keringenek benne a csodapunci családi legendájával szemben. Léna ma este megtudja, hogy örökölte-e ezt a képességet…
Mit mondanál annak a nézőnek, aki most kattint rá erre a filmre és először látja?
Ez az első fikciós kisjátékfilm, amit valaha készítettem, és egy SZFE-s kurzusra készült, Grimm mese adaptáció volt a feladatunk. A Csodapunci a Békakirályból merített inspirációt, bár annak adaptációjának nem nevezném, hiszen egy saját mesét igyekeztünk írni Richolm Orsolya forgatókönyvíróval. A film továbbá Fehér Ágoston operatőr, Kiss Viktória vágó, Csizmadia Botond hangmester és Nagy Walter Áron gyártásvezető vizsgafilmje is egyben, nem említve most név szerint a csodás színészeket és stábtagokat akik segítettek létrehozni ezt az abszolút no-budget vizsgafilmet.
Mi volt a legemlékezetesebb pillanat a forgatáson?
Egy olyan dolog volt a legemlékezetesebb, ami végül nem került be a filmbe… ugyanis egy élő béka is volt a forgatáson. Ezt a beállítást végül kivágtuk Kiss Viktória vágóval, mert nem szolgálta a filmet, de nem volt könnyű elengedni, ennek kapcsán értettem meg, hogy mit jelent az, hogy „Kill your darlings”.
A másik dolog, ami nem került bele a filmbe az a nem kevés snitt volt, amit egy régi kamera segítségével rögzítettünk és csak később derült ki, hogy nem vett fel semmit a jelenetekből.
A Cicaverzum legközelebb február elején, a 44. Magyar Filmszemlén lesz látható nagyvásznon, de addig is elérhető a Filmio kínálatában.