2019. 12. 30. filmhu

2019 legjobb férfi alakításai

Ezekre az alakításokra sokáig emlékezni fogunk

A legjobb színésznők után most a férfiakon van a sor: az idei kedvenceink közt szerepel szimpatikus szélhámos, egy csapatnyi bulizó fiatal, szikár nyomozó, háborús túlélő és egy parádés vámpírvadász is. Idén is bőséggel elláttak minket emlékezetes alakításokkal, kíváncsian várjuk, milyen izgalmas szerepekét lehet majd rajongani a következő évben.

5. Krisztik Csaba (Valan - Az angyalok völgye)

Az idei év nagy felfedezése volt Krisztik Csaba, aki végig magas hőfokon égve, a rendőrtiszt traumáját és keménységét egyaránt visszaadva nyomozott Bagota Béla erdélyi thrillerében. A felfedezés szóval persze óvatosan kell bánni, hiszen Krisztik már évek óta bizonyítja tehetségét színházi darabokban, 2019-ben annyi történt, hogy már egy mozi főszerepben is láthatjuk őt. Egy külföldi filmekből már jól ismert típuskaraktert töltött meg élettel, a démonaival küzdő nyomozót, akit egy múltbéli családi tragédia legalább akkora próbatétel elé állít, mint a bűntény, amit rögeszmésen próbál megoldani. (VD)


4. Yorgos Goletsas és a Falka
(FOMO)

Rendhagyó módon listánk negyedik helyét nem egy csak fő, hanem egy egész csapat foglalja el: a FOMO főszereplői, Yorgos Goletsas, Bouquet Gergely, Pokorni Ábel és Sipöcz András mindannyian elsőfilmesek, akikre az a nehéz feladat hárult, hogy saját generációjukat a legellenszenvesebb oldaláról mutassák be, mégis öröm volt nézni őket, ahogy nyakig merülnek az éjszakai káoszba. A Falka tagjairól egyre durvuló prankjeik közben leolvad a jófejkedő máz, a Deep Glaze zenekar frontembere által alakított főhős pedig megbocsáthatatlan dolgot művel – mégsem tudjuk megutálni teljesen ezt a bandát, köszönhetően annak, hogy a fiatal színészek hihetetlen természetességgel hozzák az összeszokott baráti társaságot, filter nélkül szívatják egymást, könnyedén tolják a hülyeséget a kamerába. (HB)


3. Szabó Kimmel Tamás
(Apró mesék)

A II. világháború utáni főváros zavaros medrében halászó szélhámos, Hankó figuráját legalább annyira Szabó Kimmel Tamásra szabták, mint azt az öltönyt, amivel a filmben fizetés nélkül megpattan a szabótól: komoly alakítás, hogy a tragédia visszataszító vámszedője helyett egy szimpatikus, szerethető szélhámosért szorítunk. Életveszélyes játékot űz: a lincselést úgy tudja elkerülni, hogy felugrik az első vonatra, az pedig messzire viszi, egy gyönyörű erdőbe, távol az önmagából kivetkőzött civilizációtól, ahol mégis nagy veszély leselkedik rá egy csinos vadászfeleség képében. (HB)


2. Hajduk Károly
(Akik maradtak)

Az év egyik legemlékezetesebb alakítása egyben a leghiggadtabb is, amit Hajduk Károlytól láttunk Tóth Barnabás Oscar-shortlistes filmjében. A koncentrációs tábort megjárt orvos csendes magányban, szinte láthatatlanul tér vissza a túlélők közé, és olyan érzelmi falat húz maga köré, amit csak a tizenéves lány, Süni (Szőke Abigél) képes áttörni. A férfi folyamatosan magában hordozza a múlt traumáját, de ezt nem kísérik látványos kitörések, csak néha, zárt ajtók mögött engedi meg, hogy átszakadjon a gát. Ahogy a lány betoppan az életébe, úgy töltődik meg a mosolya és szelíd pillantása is egy új fajta szeretettel – nem véletlenül hasonlítottuk annak idején a filmet egy hosszú, meleg öleléshez. (PJ)


1. Nagy Ervin
(Drakulics elvtárs)

A Kincsem hirtelen haragú, vagány grófjaként Magyarország első számú romantikus mozihősévé lépett elő Nagy Ervin. Jól állt neki ez a szerep, akár meg is ismételhette volna még pár filmben, ő azonban az izgalmasabb utat választotta, és nagy élvezettel csinált magából hülyét, miközben eljátszotta a fogalmatlan, saját képességeit messze túlértékelő kádár-kori ügynököt. Kiderült, hogy a hős megformálása mellett a komédiázáshoz is nagyszerűen ért, és ennél a típusú színjátszásnál is pontosan érzi a határokat: ugyan vak buzgalommal szolgálja a rendszert és a barátnőjét is elnyomja Kun elvtárs, de minden tévedése és bárgyúsága ellenére is megmarad szerethetőnek. (VD)

A toplistát Varga Dénes, Pozsonyi Janka és Horváth Bálint állította össze. 

Hamarosan folytatjuk 2019 legjobb filmjeinek listájával!

Még több magazin

magazin

Újra melóban a kettéválasztott tudatú irodisták

Streaming ajánló január második felére

Több éves kihagyás után második évaddal jelentkezik Ben Stiller zseniális munkahelyi sorozata, Hajdu Szabolcsék névnapot ünnepelnek, Kojak pedig…

tovább

magazin

Az apja csinált igazi szörnyet ebből a vérfarkasból

Kritika a Farkasember című filmről

Transzgenerációs minták megtöréséről, az apaság átalakuló szerepéről és a bennünk feszülő destruktív ösztönökről mesél a Universal…

tovább

Véletlenül írtam egy könyvet

Megérkezett magyar mozikba a Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című rendezése, ami a gyerekek és a családok életéről és problémáiról szól játékos, elemelt hangvételben.

Újjászületett a magyar ifjúsági film, és ebben nincs semmi véletlen

Ahol a Bauhaus és a tinilányos hangulat találkozik

Együtt mozizhatnak kicsik és nagyok – 7 magyar családi filmet ajánlunk

a teljes dosszié

Filmgyár podcast

A Filmhu és az NFI közreműködésében készültő Filmgyár podcast adásaiban a hazai mozgóképipar, a filmfinanszírozás és a filmgyártás szakterületeiről beszélgetünk filmesekkel és a Filmintézet szakembereivel.

Filmgyár podcast #23: Stratégia a magyar animáció fejlesztésére

Filmgyár podcast #19: Reformkori város díszlet épült Fóton

Filmgyár podcast #21: Filmklub hálozat

a teljes dosszié

Rendezőnők a magyar filmtörténetben

Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.

Dr. Balázs Mária, aki öt percig gondolkodhatott, hogy lesz-e ő az első magyar filmrendezőnő

Filmhu podcast #88: Szederkényi Olga és a magyar filmrendezőnők

Riedl Klára, a filmrendezőnő, aki “magyar népi filmmel” futott be 1939-ben

a teljes dosszié
 
Mikor a nők sírnak, a pasik hajlamosak megtörni.

Alan Cowan / Az öldöklés istene

Oszd meg! Az összes idézet