A DocuArt célja, hogy a dokumentumfilmeket, illetve a filmforgalmazásból kimaradt kísérleti- és rövidfilmeket a nyilvánosság számára elérhetővé tegye. „Szeretnénk, ha nemcsak fesztiválokon lehetne látni dokumentumfilmeket”- magyarázza Füredi Zoltán, a DocuArtot működtető Palantír Alapítvány vezetője. A Ráday utcai, a IX. kerületi önkormányzat által frissen helyreállított műemlék-épületben 300 négyzetméternyi területen kapott helyet a gyűjtemény. Jelenleg körülbelül 500 film alkotja a dokumentumfilmes archívumot, de számítanak rá, hogy gyarapodni fog a gyűjtemény. Nemsokára lezárul a jelentkezés a – szintén a Palantír Alapítvány által szervezett – Dialëktus Fesztiválra, amelyre idén először már nemcsak Magyarországról, hanem egész Európából vártak alkotásokat. A beérkezett filmek mindegyike bekerül a DocuArt gyűjteményébe.
Frissen helyreállított műemlék-épületben 300 négyzetméternyi területen kapott helyet a gyűjtemény |
Most még kihalt a hely, de a projekt tervezői már tervezik a mozit, ahol rendszeres vetítések és hozzájuk kapcsolódó beszélgetések, programok lesznek. Az archívum legnagyobb vívmánya, hogy nemcsak összegyűjti, tárolja és őrzi a filmeket, hanem azokat bárki számára szabadon hozzáférhetővé teszi. A www.docuart.hu online adatbázisából kikeressük a filmet, elolvassuk a hozzá kapcsolódó adatokat, nézünk belőle kockákat, majd bemegyünk a DocuArt patinás központjába a Ráday utca 18-ba, és megnézzük a kiválasztott alkotást. „Rákeresel a neten, bejössz, megnézed” – hirdeti magáról a DocuArt. Mint egy álom. Hogy fog ez kinézni a gyakorlatban? „Egyelőre még csak pár munkaállomást tervezünk – magyarázza Füredi Zoltán – két állomás DVD-vel, egy pedig számítógéppel ellátva működik majd.”
A kétemeletes palota Ybl Miklós tervei alapján épült |
A kétemeletes palota Ybl Miklós tervei alapján épült. Az épület Ráday utca felőli frontja, amely előtt ma elegáns éttermek sorjáznak, egykor bérlakásoknak adott helyet, a megrendelő főúri család rezidenciáját pedig az Erkel utcai szárnyban alakították ki. A ház mai alaprajza – nagyrészt az 1950-es évektől kezdődő folyamatos átalakításoknak köszönhetően – persze jelentősen eltér az eredetitől. Legutoljára az 1960-as években újították fel az épületet. A mostani felújítás költsége körülbelül félmilliárd Ft volt, amelyhez a kerület közel 280 millió Ft-tal járult hozzá a fővárosi rehabilitációs keretből.
A Filmművészeti Központon kívül az épületben kap még helyet a Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény. A Pipa utcából átköltöző múzeum szeptember 29-én nyílik meg új helyén „Festői Ferencváros” című időszaki kiállításával.