Áruld el a kedvenc sorozatod, és megmondom, ki vagy. Ennek a gondolatnak a jegyében, konkrétabban fogalmazva a Seinfeld és a Sopranos méltatásával indult az adás. Horváth András Dezső és Szabó Csilla arról is mesélt a Filmhu filmszakmai podcastjában, az NFI közreműködésével készülő Filmgyárban, hogyan indult el a pályájuk, Horváthot hogyan tanította meg a közös munkára és az ego félrerakására az írószoba, Szabó milyen tapasztalatokkal gazdagodott németországi script doctorként.
Mitől lesz jó egy sorozat? Rendkívül bonyolult kérdés, vendégeink többek között az átélhető érzelmek fontosságát hangsúlyozták: „Móricz azért is nagyon jó alapanyag, mert megfogta ezeket a nagy történelmi személyeket, és megmutatta a kicsinyes emberi oldalukat, és így tudsz hozzájuk személyesen kapcsolódni.”
A Tündérkert kapcsán beszéltünk a történelmi hitelesség kérdéséről, a történet aktualitásáról, és persze az adaptálás kihívásairól is, például annak az érzékeny egyensúlynak a megtalálásáról, amely folytán se nem túl archaikus, se nem túl modern a nyelvezete. Szóba kerültek az eltérések is, Báthory Erzsébet jóval nagyobb szerepet kapott a regényhez képest, az ő személyén keresztül olyan mai jelenségekre is reflektál a sorozat, mint a karaktergyilkosság.
Báthory Erzsébet szerepében: Szamosi Zsófia
Hogyan veheti fel a versenyt a hazai sorozatgyártás a külföldi sikersorozatokkal? Egyáltalán érdemes-e összevetni a magyart a Netflix, az HBO és a többi streamer produkcióival? A Tündérkert esetében, már csak a helyszín miatt is, arra voltunk kíváncsiak, szerepel-e a céljaik között, hogy az erdélyi magyarok mellett eljuttassák a sorozatot a román nézőkhöz is.
Mi lehet a hazai sorozatok erőssége? Mindkét vendégünk kiemelte a magyar színészekben rejlő ngy potenciált, illetve arról is beszélgettünk, hogyan lehet egy mozgókép egyszerre helyspecifikus és univerzális, és miért lehet ez a kulcs a sikerhez.
Mi a célja az NFI-nek azzal, hogy az utóbbi években sorozatok elkészítésére is lehet náluk pályázni? Ennek kapcsán az értékteremtés témáját jártuk körbe. Szabó Csilla arról is mesélt nekünk, milyen tulajdonságokat keres egy sorozattervben, és hogyan zajlik a fejlesztés az NFI-nél. Horváth arról is megosztotta a gondolatait, szerinte miért gyakori buktatója a sorozatoknak a patetikus hangvétel, és mikor fogja sikeresnek érezni a Tündérkertet.
Végezetül megkérdeztük, melyik magyar történelmi személy életéből látnának szívesen mozgóképet. Az adásból kiderül, hogy mely Árpád-házi királyt, és melyik 20. századi írót mondták a vendégeink.
A podcast meghallgatható a lenti lejátszóra kattintva, elérhető a népszerű podcast alkalmazások keresztül, illetve ezeken a felületeken találjátok meg az adásainkat: Spotify, iTunes és Google.