Hol máshol is kezdhetnénk a Lepattanóról szóló beszélgetést, mint vendégeink gombfocival kapcsolatos saját gyerekkori élményeivel. Vékes Csaba felidézi nekünk egykori szenvedélyét, a házi bajnokságait (amin ő volt mindkét csapattal), Scherer Péter pedig elmeséli, hogy miért pont a foci - és ennek kapcsán a gombfoci jelentett kivételt a sportok iránti rajongása alól, ellentétben például a kosárlabdával. A rendező a forgatás kedvéért tért vissza a hosszú évek után a gombokhoz, öt napos edzőtábort tartottak a szereplőkkel és profi szektorlabdásokkal. A filmben a szektorlabda-mániás főhőst játszó Pepétől megtudjuk, hogyan tudta itt hasznosítani a biliárdban szerzett tapasztalatait.
Scherer Péter megvilágítja, hogy miben különbözik a gombfocitól a sokak által professzionális sportágként űzött szektorlabda, milyen eszközöket használnak hozzá, és hogy mit jelent egyáltalán a nevében a szektor. A szektorlabdának egyébként meglehetősen bonyolult játékszabályai vannak, ezt a filmben sem akarták túlmagyarázni, de egy kis ízelítőt azért most kapunk belőle, megtudjuk, hogy mi számít például jó passznak az asztalon. Magyar találmányról van szó, de egészen meglepő válaszuk van arra, hogy a világ melyik pontját lett még népszerű.
Vékes számára már a film kiindulási pontját is a gombfocis közeg jelentette, ám Gönye László forgatókönyvíróval még egy „full macsó” filmet terveztek, csupa férfiról, akik „rohadt kemények, csak gombfociznak.” Elmeséli, hogyan finomodott ez az elképzelés a fejlesztés során, és hogy miért került bele mégis egy szerelmi szál és női szereplő Waskovics Andrea személyében, aki Scherer szerint mindenkit lejátszik a filmben. Választ kapunk a kérdésre, hogy Waskovics karakterének honnan jön a dadogása, és arra is, hogy miért keverték furcsa szerelmi háromszögbe a Pepe által alakított Kálmánnal, és annak fiával. Beszélgetünk függőségekről, és a valós vonatkozásairól annak, hogy Kálmán, aki korábban foglalkozása szerint függők utógondozásával foglalkozott, szintén belecsúszott egy addikcióba, amibe aztán belevitte a gondozottjaiból verbuvált csapatát is.
Vékes és Scherer ismeretsége nem újkeletű, 14 évvel ezelőtt egy saját fejlesztésű színdarab, Az utolsó roma kapcsán működtek először együtt, és azóta tervezik a közös filmet. Ez majdnem megvalósult Vékes előző mozifilmje, a Rohonyi Gáborral közösen rendezett Szia Életem kapcsán, amelynek kezdeti időszakában még úgy volt, hogy Pepe lesz a főszereplő, és még a gyerekfőszereplő castingjában is részt vett. Végül csak egy kisebb szerepben tudott abban a filmben kamera elé állni, azonban a Lepattanó teljes egészében közös gyermekük, Scherer kreatív producerként is részt vett a film készítésének minden fázisában. Megtudjuk, hogy számos további filmötletük is volt még, amelyek egyelőre nem tudtak megvalósulni. „Próbálok tényleg csak akkor beleszeretni valamibe, ha van realitása hogy meg tud valósulni” - mondja Csaba az „egyéjszakás kalandnak” nevezett filmterveiről, amikről kudarc esetén mindig próbál gyorsan a következő ugrani. Beszélgetünk a szereposztásról és a számos cameóról is.
fotó: Molnár Judit Anna
A legnagyobb hírverést a film körül egyértelműen Patrick Duffy, alias Bobby Ewing szerepeltetése kelti a filmnek. A rendező elmondja, sőt, logikusan levezeti, hogy a szerényebb tévés költségvetés ellenére miért mégis egy amerikai sztárt hívtak egy ismert magyar nagyöreg helyett a milliárdos mecénás szerepére. Scherer Péter felidézi kedvenc pillanatait külföldi kollégájával. Vékes kiemeli, hogy nem is sejtették, mennyire jó humora van Duffy-nak, és hogy a pici szerepe ellenére mennyire mélyen elemezte a film forgatókönyvét már az első beszélgetésük alkalmával is. „Amikor elkezdtük dolgozni, olyan volt, mintha én már rendeztem volna hat évadot a Dallasból” - mondta a közös munkáról a rendező. Az emlékezetes forgatási helyzetek közül pedig többek között Waskovics Andrea és Derzsi Dezső lángosos randevúját idézi fel, amiről tudta, hogy csak akkor sikerülhet, ha a néző is ott szeretne lenni helyettük, de amelyet „teljes rémálom” volt felvenni.
A podcast meghallgatható a lenti lejátszóra kattintva és elérhető a népszerű podcast alkalmazásokon keresztül, a korábbi adások pedig itt hallgathatók: Spotify és Apple Podcasts.