Rohonyi Gábor és M. Kiss Csaba filmje hasít a mozikban
Két hét alatt közel 42 ezer nézőt vonzott be a mozikba Rohonyi Gábor és M. Kiss Csaba rendezőpárosának vígjátéka, a Brazilok, a sokadik magyar film az idén, amely az elmúlt években nem tapasztalható nézőszámot produkál. Gondoljunk csak a Kincsem 300 ezret súroló, vagy a Testről és lélekről 50 ezres publikum fölötti eredményére.
A Brazilok története egy kis faluban játszódik, ahol mindenki a helyi focibajnokság lázában ég. Az új, fiatal plébános (Bánki Gergely) elintézi a polgármesternél (Fekete Ernő), hogy a Brazilok, vagyis a romák focicsapata is ott lehessen a mezőnyben. Az előre elkönyvelt győztes persze a helyi önkormányzat nagyvadjaiból álló társaság, élén a polgármesterrel, aki nem tud hibázni, és helyettesével (Schmied Zoltán), aki meg nem szeret. Egy bökkenő van: a Brazilok csapata is minden áron nyerni akar, a leginkább Fingi, a 13 éves, Ronaldo-őrült kissrác, akinek börtönből szabadult bátyja segítségével el is indul a felkészülés.
A Brazilok faluja Magyarország kicsiben. Ami itt történik, az bárhol az országban megtörténhetne, a film egyik különlegessége viszont, hogy minden karakter szerethető valamiért, mindegy, hogy melyik oldalon áll. A magyar hétköznapokban a pálya sokszor lejt, a Braziloknak is nehezebb a dolguk, mint vetélytársuknak, de megvan rá a képességük, hogy billentsenek a valóságon. Az alkotók szándéka szerint a film hangulatát egyszerre jellemzi a szabad, képi és verbális humor és a személyes sorsokon átívelő, apró drámai helyzetekből felépített részletgazdagság. Mi ezt gondoltuk a filmről, M. Kiss Csabával és Rohonyi Gáborral pedig ezekről beszélgettünk.
Címlapon: Nagy Dániel Viktor és Lakatos Erik (jelenet a filmből). Forrás: Brazilok produkció
13 év után újra van Magyar Filmszemle, visszatér a magyar filmszakma egykori elsőszámú találkozóhelye. A Szemle nyitófilmje Schwechtje Mihály Sünvadászat című filmje, a programba közel 150 alkotást válogattak be, köztük játékfilmek, dokumentumfilmek és kísérleti filmek is megtalálhatóak, kis- és egészestés formátumban.
Megérkezett magyar mozikba a Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című rendezése, ami a gyerekek és a családok életéről és problémáiról szól játékos, elemelt hangvételben.
A Filmhu és az NFI közreműködésében készültő Filmgyár podcast adásaiban a hazai mozgóképipar, a filmfinanszírozás és a filmgyártás szakterületeiről beszélgetünk filmesekkel és a Filmintézet szakembereivel.