Filmrendezők, televíziós műsorszerkesztők egymás között diskuráltak a kisebbségi csoportok médiabeli megjelenési esélyeiről, a jelenlegi kiszolgáltatott helyzetről. Petrovszki Zoltán, a fesztivál programszervezője ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy sajnálatos módon a média és a kisebbségek közötti kommunikáció még mindig hiátussal küzd.
A kisebbségek médiabeli reprezentációját erőteljesen befolyásolják a nézettségi adatok. A műsortervezésben mindig figyelembe kell venni a kereskedelmi csatornákkal folytatott versenyt. – fogalmazott Klein Judit, a Magyar Televízió (MTV), Nemzetiségi Szerkesztőségek főszerkesztője. A kisebbségekről készült dokumentumfilmek hiányoznak a televízió műsorválasztékából. Az MTV kisebbségekről készült televíziós műsorokat jelenleg főműsoridőn kívül, heti 26 percben sugároz. Véleménye szerint a legnagyobb előrelépés a műsoridő-sáv megváltoztatása lenne. Klein Judit megemlítette hogy a jövőt tekintve a digitális átállás, illetve a tematizációs folyamatok felvetik azt a kérdést, hogy egy különálló kisebbségi csatorna milyen mértékben tudná erősíteni a társadalmi kohézió folyamatát.
A Duna Televízióban mostanra megvalósulni látszik az az elképzelés, hogy a kisebbségi műsorok a fősodor részét képezzék és az országon belüli kulturális diverzitást láthatóvá tegyék, bár az állandó financiális problémák megnehezítik ezeket a törekvéseket. - számolt be Bársony Katalin, szerkesztő a csatornánál folyó kisebbségi törekvésekről.
Jelenetfotó Szederkényi Júlia Tigristej című alkotásából.
A jelenlévők szinte egyöntetűen, legnagyobb problémaként a filmek terjesztésének nehézségeit említették. Kisfaludy András, a Magyar Dokumentumfilm Rendezők Egyesületének (MADE) ügyvezető alelnöke szerint a filmek terjesztése a rendszerváltás óta megoldatlan. Varga Ágota, filmrendező utalt arra, hogy minisztériumok, és a különböző állami, valamint szakmai pénzelosztó szervek a dokumentumfilm terjesztésre minimális esetben adnak pénzt, ami szinte ellehetetleníti a filmesek munkáját. A rendezők többsége egy közgyűjtemény létrehozását tekinti megoldásnak, amelyet a filmtörvény által mozgósított és a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMK) által szétosztásra kerülő pénzekből lenne célszerű megvalósítani.
Kóthy Judit, filmrendező szerint a Nemzeti Filmarchívumhoz leadott köteles példányokból is lehetne a támogatók költségére kölcsönözhető nyilvántartást létrehozni, amely a felsőoktatási munkát is segíthetné. Kisfaludy András felhívta a figyelmet arra, hogy a probléma orvosolhatatlannak tűnik, addig, amíg a filmrendezők saját filmjüket csak önköltségre kérhetik ki.
A vitán jelen volt Németh Erika, a Miniszterelnöki Hivatal Nemzeti és Etnikai Kisebbségi főosztály főigazgató asszonya is, aki szintén nehezményezte, hogy még a politikai adminisztráció is nagy nehézségek árán juthat hozzá a dokumentumfilmekhez.