Az izraeli Eran Riklis kilencedik filmjével jutott a csúcsra az A-listás besorolását tavaly elvesztett kanadai fesztiválon. A szíriai-izraeli határ által kettészakított drúz család életét bemutató koprodukciós opusz nemcsak a fesztivál fődíjának számító Grand Prix of the Americas-t vihette el, de a közönség, a nemzetközi kritikusok és az ökumenikus zsűri is neki szavazott bizalmat. A Libanon és Szíria területén élő mohamedán szekta világába betenkitést nyújtó komédia korábban már a Locarnói Filmfesztivál közönségdíját is elnyerte Svájcban.
Chlara Koury, a szíriai menyasszony és Eran Riklis, az izraeli rendező |
A Claude Zidi francia rendező vezette zsűri díját megosztva kapta a kínai An Zhanjun The Parking Attendant in July című filmjéért és az amerikai Jordan Roberts az Around the Bend című alkotásáért. Ugyanez a két film osztozott a legjobb férfiszínész díján is, a kínai parkolóőrök közül Fan Wen, míg az amerikai kanyarból Christopher Walken futott ki győztesen.
A legjobb rendezés díját a spanyol film klasszikusának, a 72 éves Carlos Saurának ítélték egy véres vasárnapot feldolgozó The 7th Day című drámájáért. A női színész kategóriában a franciák arattak a kétszeres César-díjas Karin Viard révén, aki talán élete szerepét kapta a The Role of Her Life című filmben. A film rendezője, Francois Favrat a legjobb forgatókönyv díját vihette el alkotótársaival, Julie Lopes-Curval-lal, Jérome Beauséjour-ral és Robert Bohbot-val egyetemben.
Christopher Walken az Around the Bend-ben |
Az elmúlt évek montreali díjaival szemben (2001-ben pl. a Torzók vitte el a fődíjat) idén elismerés nélkül maradt az egyetlen magyar versenyfilm, Janisch Attila Szemle-fődíjas alkotása, a Másnap.
Montrealtól tavaly vette el 1. kategóriás besorolását a Filmproducerek Nemzetközi Szövetsége (FIAPF). A Párizsban székelő testület azért sújtotta a döntéssel a kanadai mustrát, mert a fesztiváligazgató Serge Losique előzetes egyeztetések nélkül változtatta meg a fesztivál 2003-as időpontját, amely így ütközésbe került Velencével és Torontóval is. A montreali időeltolás hátterében valójában az áll, hogy a fesztivál úgy érezte, elszürkül a másik nagy kanadai filmmustra, Toronto mögött, amely profitált Velence viszonylagos közelségéből, így pár nappal a csatornák városa után már itt is kvázi világpremiereket tarthattak.
Az A-listáról való lekerülés azonban a jelek szerint nem csökkentette a fesztivál iránti érdeklődést, hisz a Világ Filmfesztiváljára nevéhez híven 72 országból 439 film került programba idén, melyek soraiban 56 világpremiert is magáénak tudhatott Montreal, köztük Pénelopé Cruz és Charlize Theron közös filmjével, a John Duigan rendezte Head in the Clouds című romantikus háborús drámával.