Az amerikai független filmesek jelölték a Saul fiát-t
31. Independent Spirit Awards
Nyilvánosságra hozták a 31. Independent Spirit Awards jelöltjeit ma Los Angeles-ben. Az amerikai független filmesek rangos díjára 25 év után először újra jelöltek magyar filmet. A díjátadóra a hagyományokhoz híven az Oscar-gála előtt egy nappal, február 27-én kerül majd sor Santa Monicában, a tiszteletbeli elnök Jessica Chastain filmcsillag.
A brit független filmeseket (BIFA) követően az amerikaiak is az év legjobb filmjei közé sorolták Nemes Jeles László alkotását. A Filmalap támogatásával készült magyar mozifilmet a függetleneket tömörítő szervezet bizottsága jelölte a legjobb külföldi film díjára, az elkövetkezendő hetekben a tagok szavazás útján döntenek. Az elmúlt években az Ida (Pawel Pawlikowski) című lengyel, az Adél élete (Abdellatif Kechiche) és a Szerelem (Michael Haneke) című francia, a Nader és Simin – Egy elválás története (Asghar Farhadi) című iráni és A király beszéde (Tom Hopper) című brit film nyerte el a függetlenek díját a külföldi film kategóriában. Magyar rendező filmje legutóbb 25 éve került a rangos díj közelébe, 1990-ben ugyanis Szabó István Hanussen-je volt az öt jelölt egyike. A Saul fia a májusi cannes-i filmfesztivál és filmvásár kiemelkedő újdonsága volt egyben: Nemes Jeles első játékfilmje kapta a nagydíjat (Grand Prix) három további rangos díjjal együtt, a nemzetközi forgalmazási jogok értékesítésével megbízott Films Distribution 73 ország forgalmazójának értékesítette a Saul fiá-t.
Nemes Jeles filmjét számos fontos fesztiváldíjjal jutalmazták Európa szerte. A Saul fia Magyarország hivatalos Oscar nevezése a legjobb idegennyelvű film kategóriában. Fesztiválszerepléseit és mozibemutatóit kiemelkedő siker övezi folyamatosan világszerte. Telluride-ban, Torontóban, New Yorkban és Vancouverben is a legjobb filmek közé sorolták a helyi kritikusok. Nemes Jeles filmje a franciaországi mozikban két hét alatt átlépte a százezres nézőszámot, az amerikai mozik december 18-án tűzik műsorra.
A Saul fia a Laokoon Filmgroup gyártásában készült a Filmalap támogatásával, vezető producere Sipos Gábor és Rajna Gábor volt. Nemes Jeles filmjét itthon már több mint 90 ezren látták és továbbra is a mozik műsorán van a Mozinet forgalmazásában.
Az alkoholbetegség, a sehová sem tartozás témakörét járja körbe Till Attila harmadik nagyjátékfilmje, az És mi van Tomival?, ami október 31-én kerül a mozikba
Október 29-én indul az első BIFF, azaz a Budapest International Film Festival a Corvin moziban. A november 3-ig tartó eseményen olyan filmeket láthat először a magyar közönség, mint a Velencében körülrajongott The Brutalist, Andrea Arnold legújabb könnyfakasztója, a Bird vagy épp a német Oscar-nevezés, A szent füge magja.
Szimler Bálint első nagyjátékfilmje a hazai poroszos oktatási rendszer hétköznapi kudarcain keresztül mutat rá azokra a beidegződésekre és komplexusokra, amik össztársadalmi szinten is nehezítik az életünket.
Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.