Az elnök és a kulturális miniszter nemrégiben jelentették be kísérleti tervüket arra vonatkozóan, hogy leépítik a vetítési kvótarendszert. A hazai filmeseknek ez a szisztéma jelenette az alapját annak, hogy filmjeikkel esélyük legyen fennmaradni a piacon a nagyköltségvetésű amerikai sikerfilmek ellenében.
A szabályozás szerint a moziknak összes vetítési napjaik kétötödét (vagy évi 165 napot) koreai filmekre kell fordítaniuk. A rendszer már régóta nyomás alatt állt, mind kül-, mind belföldi érdekeltségek miatt. 1998-ban az Egyesült Államok a kétoldalú befektetési tárgyalások közben már kérte a kvótarendszer megváltoztatását, valamint kevesebb kormányzati szabályozást szeretett volna elérni a koreai filmpiacon. A kvóta csökkentését támogatta az igedenforgalmi és a gazdasági minisztérium is.
E hónapban a koreai elnök, Roh Moo-hyun egy fogadáson megkérdezte az Old Boy rendezőjét, Park Chan-wook-ot, mit gondol, talpon marad-e a koreai mozi a kvóta eltörlése után. Ez épp elég volt, hogy nagy felháborodást váltson ki a hazai filmiparban. Néhány fontosabb filmes személyiség végül múlt pénteken találkozót kért a korábban rendezőként dolgozó Lee Chang-dong kulturális minisztertől, abban a reményben, hogy a kvóta fenntartását sikerül megvédeniük.
A színészekből, rendezőkből és producerekből álló küldöttség nem látszott nagyon boldognak, amikor távoztak a találkozó helyszínéről. Korábban a kulturális tárca volt az egyetlen, aki a kvótarendszer mellett kiállt. Most azonban bejelentették: itt az ideje felülvizsgálni és csökkenteni a vetítési kvótát.
Belső körökből úgy hírlik, hogy a miniszter, aki valaha maga is lelkes tagja volt a szakmai érdekképviseletnek, a hosszú politikai nyomásnak engedve változtatott végül a véleményén. Az amerikaiak a jelenlegi 40% helyett 20%-ra szeretnék csökkenteni a hazai filmek arányát. A minisztérium álláspontja szerint a kettő között talán található egy arany közép.
Néhány szakértő szerint az arány csökkenése nem sértené a hazai moziipart, amely az utóbbi pár évben reneszánszát éli. Jelenleg a piaci részesedése átlagosan 40%. A szakmai érdekcsoport ugyanakkor nem adja felé a harcot. Tegnap összehívtak egy sürgősségi találkozót, hogy kitalálják, hogyan küzdjenek a kormány szándékai ellen, jövő kedden pedig újabb értekezletet tartanak a témában.