A Hídember című történelmi nagyjátékfilm díszbemutatóját - gróf Széchenyi István halálának 142. évfordulóján - hétfőn tartották az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A néhány napja felavatott filmszínház újabb premierjén részt vett Mádl Ferenc köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Áder János, az Országgyűlés elnöke. A legnagyobb magyar életét feldolgozó alkotást Bereményi Géza rendezte; a forgatókönyvet Bereményi Géza és Can Togay írta.

A Hídember címszerepét Eperjes Károly alakítja, a főbb szerepekben Irina Latchina (Crescence), Cserhalmi György (Wesselényi Miklós), Darvas Iván (Metternich), Nagy Ervin (Kossuth Lajos), Can Togay (Batthyány Lajos), Sinkó László (Zichy gróf), Kováts Adél (Caroline Mead) látható.

Széchenyi testvéreit Gáspár Sándor és Gáspár Tibor, apját, Széchényi Ferencet Blaskó Péter, anyját, Festetics Júliát Básti Juli alakítja. A kisebb szerepekben látható például Almási Éva, Bagó Bertalan, Bárdy György, Bodó Viktor, Bubik István, Derzsi János, Garas Dezső, Haumann Péter, Helyey László, Hirtling István, Kaszás Attila, László Zsolt, Schell Judit és Szarvas József.

A 145 perces alkotás jeleneteit többek között Sopronban, Komáromban, Keszthelyen, Gödöllőn, Pilismaróton, Fertőszéplakon, Pilisszentkereszten, Hollókőn, Kecskeméten, Szilvásváradon, Noszvajon, Horvátországban, az Al-Dunán és Bécsben rögzítették. Budapesten a Lánchídnál, a Magyar Tudományos Akadémián, a Városházán, a Duna-palotában voltak felvételek. Emellett a Mafilm fóti és Róna utcai stúdióiban építettek forgatási színtereket.

A Hídember az előzetes információk szerint 1,8 milliárd forintból készült, más források szerint az összköltségvetés túllépte a 2,2 milliárd forintot is. A hétfői díszelőadást követően április 11-ig, az országos bemutatóig csak az Urániában vetítik; a filmszínház vezetőjének tájékoztatása szerint már nagy számban keltek el jegyek.

Az MTI információi szerint A Hídember bemutatója előtt és közben a Fiatal Baloldal (FIB) tartott volna tiltakozó megmozdulást az Uránia előtt, ám a szervezet végül elállt szándékától. Újhelyi István, a FIB elnöke az MTI-nek elmondta: a választási eredmények ismeretében döntöttek így, mert "a magyar társadalom már ítéletet alkotott a közpénzek pártkampányra való felhasználásáról, illetve arról, hogy a politika bevonult a kultúrába is."
(fotó: Csapnivaló)