A rövidfilmek mezőnyéből a díjat a Mitől híres Ahmedabad? című indiai alkotás kapta, amelyet egy indiai sárkányröptető fesztivál megszállott versenyzőiről forgatott Hardik Mehta.
Vasárnap este véget ért a 2. Budapest International Documentary Festival, ahol a világ legjobb dokumentumfilmeit láthattuk öt napon át az Urániában. Gyarmathy Lívia filmrendező életműdíjat kapott, amit videóüzenetben köszönt meg. A fesztiválon 17 ország 27 alkotása versenyzett, a díjakat vasárnap este adták át, majd újra levetítették a győztes alkotásokat. Az öt napos dokumentumfilm fesztivál teltházas vetítései bizonyították a fesztivál mottóját, hogy a BIDF-en vetített alkotások “Igazi jó filmek".
A rövidfilmek mezőnyéből a díjat a Mitől híres Ahmedabad? című indiai alkotás kapta, amelyet egy indiai sárkányröptető fesztivál megszállott versenyzőiről forgatott Hardik Mehta.
A Toto és nővérei című román dokumentumfilmnek ítélte oda a díjat a Nézz szembe a szüleiddel szekció zsűrije, amelynek munkájában Robert Zuber, Hans Robert Eisenhauer, Almási Tamás, Vécsei Márton és Enyedi Ildikó vett részt. A filmben a tízéves Toto és két kamasz nővérének drámai sorsa bontakozik ki: a gyerekek anyja börtönben ül, ők pedig egymásra támaszkodva próbálnak kitörni eddigi világukból. A zsűri indoklásában kiemelte, hogy Alexander Nanaunak összetett történetmesélésével sikerül bevonnia a közönséget, és eléri, hogy ne csak nézők legyenek, hanem maguk is gondoskodni akarjanak a főszereplőről. A díjkiosztó gálán a film szereplője, Toto és a szekció egy másik, a zsűri külön elismerését kiérdemlő film, a Spartacus és Cassandra egyik szereplője is fellépett.
A Virunga című brit dokumentumfilmet, Orlando von Einsiedel rendezését, amely szintén díjazott lett az estén, a Nézz szembe az elnyomással szekció zsűrije bátor és fontos filmként méltatta. A produkció a kelet-kongói Virunga Nemzeti Park őreinek hősies küzdelmét mutatja be a helyi militáns mozgalmakkal, amelyek veszélyeztetik a park védett állatvilágát.
A BIDF idén külön szekciót szentelt az idősekkel foglalkozó alkotásoknak. Ebben a mezőnyben Az eltűnt idő című mexikói dokumentumfilm nyerte el a fesztivál díját, amely egy családi történet és a traumatikus történelmi múlt keveredését ábrázolja egy nő életén keresztül.
A Nézz szembe a sztereotípiákkal szekció zsűrije a holland Benny Brunner Érpatak Modell című filmjének adta a díjat. A testület szerint az alkotás különösen fontos "a mai világban, ahol a 'mindenki egyenlő, de egyesek egyenlőbbek'-fogalma ismét alapvető európai értékeket fenyeget".
A fesztivál először átadott életműdíját Gyarmathy Lívia filmrendező kapta. A meghatott rendezőnő - aki kórházban van, ezért nem tudott részt venni az ünnepségen - videóüzenetben mondott köszönetet az elismerésért. A BIDF-en Gyarmathy Lívia négy rövidfilmjét is levetítették. A gálaesten ezek közül A mi gólyánk című, Európai Filmdíjjal kitüntetett alkotását láthatta a közönség.
Sós Ágnes, a BIDF alapító társigazgatója az idei fesztiválra visszatekintve az MTI-nek elmondta, nagyon fontosnak tartja, hogy minden bemutatott dokumentumfilmet elkísért a fesztiválra egy-egy alkotója, rendezője, producere vagy szereplője, amiben komoly munkájuk fekszik. A programban nagyon erős alkotások szerepeltek, amelyek megtekintése után a nézők feltehették a bennük megfogalmazódott rengeteg kérdést. Arról is beszélt, hogy ezek az alkotások, amelyek igazi filmélményt nyújtanak, jórészt csak a mustrán voltak láthatók. Sós Ágnes kiemelte, hogy nagy szerepe volt a dokumentumfilm-fesztivál lebonyolításában az önkéntes munkatársaknak, akik szintén szívvel-lélekkel dolgoztak azon, hogy a mustra vendégei számára különleges élmény legyen ez a budapesti rendezvény.
(Forrás: MTI)
Még több magazin
magazin
Gareth Edwards legújabb munkája az év egyik legizgalmasabb amerikai filmes eseményének ígérkezett. Elvégre nem túl gyakori vendég a mozikban az…
továbbmagazin
Ha kapnál 100 millió forintot, mit kezdenél vele? Valószínű, hogy nem azt, amit Vékes Csaba legújabb vígjátékának szereplői, akik szinte az egészet…
továbbFriss
Shakespeare jakuzziban, kocsmában és sztriptízbárban
Tarr Béla a filmművészet primái között – Kihirdették a Prima Primissima jelöltjeit
Kedvenc kakasunk újra a Toldiban kapirgál
Itt vannak a Kreatív Európa Media friss pályázatai
A Fortuna vendégei a legjobb dokumentumfilm a Heart of Europe-on
Sok fekete humorral, Vinterberg- és Trier-maratonnal érkezik a Skandináv Filmfesztivál
Reisz Gábor harmadik nagyjátékfilmje nyerte Velencében az Orizzonti (Horizontok) szekcióban a "Legjobb film" díját. A Magyarázat mindenre összetett, sokszínű, fojtogató hangulatú társadalmi tabló a bipoláris Magyarországról, a szabadságvágy és az otthon iránti szeretet, a kölcsönös megértés utáni vágy szívből jövő megnyilvánulása.
Van Magyarországban valami furcsa és megmagyarázhatatlan
Piszok menő itt lenni – a Magyarázat mindenre stábja Velencében
Friss, mint a generáció, aminek a tantermében játszódik – a Magyarázat mindenre külföldi fogadtatása
a teljes dosszié
Az Inkubátor nyolcadik évében 70 pályázat érkezett be a Nemzeti Filmintézethez, melyek közül az előzsűri választotta ki a továbbjutó, így fejlesztési támogatásban részesülő tíz filmtervet. Szeptember 22-én eljön a pitchfórum ideje, ahol a tízből öt elsőfilmes tervét választják ki, amelyek gyártási támogatást kaphatnak.
Inkubátor 8.0 – Paczolay Zsófi és Bíró Bálint: Máról holnapra
Inkubátor 8.0 – Tóth Lili Laura: Magda
Inkubátor 8.0 – Schnabel Annabella: Paszulykám
a teljes dosszié80. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál
A 80. Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon mutatják be Reisz Gábor Magyarázat mindenre című új mozifilmjét és Vermes Dorka első nagyjátékfilmjét.
Akik át akartak menni a falon – Berkes Juli és Reisz Gábor Velencében
Van Magyarországban valami furcsa és megmagyarázhatatlan
Megállíthatatlanul robog a végzete felé Adam Driver a Ferrariban
a teljes dosszié