2023. 12. 21. filmhu

Buda Flóra Anna kisfilmje felkerült az Oscar szűkített listájára

Maszturbálás és táncolás

Kilenc évvel a Symphony no. 42 után ismét hazai animáció szerepel kategóriája shortlistjén. Az Arany Pálmát nyert 27 című kisfilmnek ez már a sokadik nemzetközi sikere. Az idei magyar Oscar-nevezett, a Kojot négy lelke viszont nincs ott a legjobb nemzetközi filmek tizenötös mezőnyében.

Az Amerikai Filmakadémia 10 Oscar-kategóriában hirdetett szűkített listát, és nagy örömünkre Buda Flóra Anna 27 című alkotása bekerült a legjobb 15 animációs rövidfilm közé. A Dot & Line cikke alapján utoljára 2014-ben volt arra példa, hogy magyar animáció szerepelt a shortlisten, akkor Bucsi Réka Symphony no. 42-jét érte ez az elismerés.

A francia-magyar koprodukcióban készült 27-nek ez már a sokadik nemzetközi sikere: májusban elnyerte Cannes-ban a legjobb rövidfilmnek járó Arany Pálmát, a legfontosabb animációs fesztiválon, Annecyben fődíjat kapott a rövidfilmek versenyében, jelölték az Európai Filmdíjra, és pár napja derült ki, hogy jövő év elején a Sundance Filmfesztiválra utazik.

 

27 egy fiatal felnőtt helyzetéről mesél, aki látszólagos céltalansága elől a testiségbe menekül, a maszturbálás és a táncolás adja meg neki azt a szabadságot, amitől kényszerű élethelyzete megfosztja őt. Az intim, benyomásszerű történet szereplői olyan színészek hangján szólalnak meg, mint Stork Natasa, Fekete Ádám és Szabó Simon. A film a francia Miyu és a magyar Boddah cég gyártásában készült, a producerei Emmanuel-Alain Raynal és Pierre Baussaron, valamint Osváth Gábor és Lukács Péter Benjámin. A 27 Magyarországon nem részesült közvetlen állami támogatásban. 

Egy pornóra adaptált fakó bűnügyi tévéfilm hangulatát akartam megidézni – Interjú Buda Flóra Annával

A 27 című animációs film, ami egy fiatal felnőtt történetét meséli el, aki még a szüleivel és öccsével él, és a szűkös lakásból a szexuális fantáziáiba menekül. Buda Flóra Anna rendezővel beszélgettünk a film alapötletéről és személyes vonatkozásairól, és persze arról, hogyan tudta meg, hogy a 27 bekerült a legfontosabb európai filmfesztivál, Cannes-ban megrendezett seregszemle programjába.

A legjobb nemzetközi filmes kategória szűkített listáját is kihirették, arról sajnos lemaradt a magyar nevezett, Gauder Áron indián teremtéstörténete, a Kojot négy lelke című egész estés animáció. Viszont ott van az idei év számos fesztiválsikere, a cannes-i díjazottak közül rögtön négy film: a brit Érdekvédelmi terület, a finn Hulló levelek, a francia A szenvedély ízei és a japán Tökéletes napok Wim Wenders rendezésében.

A legjobb nemzetközi filmes kategória shortlistje

A fattyú (Dánia)
A hó társadalma (Spanyolország)
Amerikatsi (Örményország)
A szenvedély ízei (Franciaország)
A tanári szoba (Németország)
Érdekvédelmi terület (Egyesült Királyság)
Four Daughters (Tunézia)
Hulló levelek (Finnország)
20 nap Mariupolban (Ukrajna)
Io Capitano (Olaszország)
Isten földje (Izland)
Tökéletes napok (Japán)
The Monk and the Gun (Bhután)
The Mother of All Lies (Marokkó)
Totem (Mexikó)

Az izlandi Isten földjét tavaly év végén mutatták be a magyar mozik, decemberben érkezik hozzánk A tanári szoba és a Hulló levelek, a spanyol túlélőfilm január 4-én debütál a Netflixen, és jövő év első hónapjaiban válthattunk majd jegyet a brit, a japán és a francia jelöltre.

Az Oscar kategóriák végső jelöltjei január 23-án hozzák nyilvánosságra, akkor derül majd ki, hogy a 27 bejut-e a legjobb ötbe. A 96. Oscar-gálát március 10-én rendezik meg.

 

Még több magazin

magazin

Az apja csinált igazi szörnyet ebből a vérfarkasból

Kritika a Farkasember című filmről

Transzgenerációs minták megtöréséről, az apaság átalakuló szerepéről és a bennünk feszülő destruktív ösztönökről mesél a Universal…

tovább

magazin

Saját magunkat megszeretni a legnehezebb

Kritika a Szerethető című filmről

Lilja Ingolfsdottir első egész estés filmje a Karlovy Vary Filmfesztiválon vett repülőrajtot, majd több nemzetközi elismerés mellett a miskolci…

tovább

Véletlenül írtam egy könyvet

Megérkezett magyar mozikba a Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című rendezése, ami a gyerekek és a családok életéről és problémáiról szól játékos, elemelt hangvételben.

Újjászületett a magyar ifjúsági film, és ebben nincs semmi véletlen

Ahol a Bauhaus és a tinilányos hangulat találkozik

Együtt mozizhatnak kicsik és nagyok – 7 magyar családi filmet ajánlunk

a teljes dosszié
 
hirdetés

Filmgyár podcast

A Filmhu és az NFI közreműködésében készültő Filmgyár podcast adásaiban a hazai mozgóképipar, a filmfinanszírozás és a filmgyártás szakterületeiről beszélgetünk filmesekkel és a Filmintézet szakembereivel.

Filmgyár podcast #23: Stratégia a magyar animáció fejlesztésére

Filmgyár podcast #19: Reformkori város díszlet épült Fóton

Filmgyár podcast #21: Filmklub hálozat

a teljes dosszié

Rendezőnők a magyar filmtörténetben

Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.

Dr. Balázs Mária, aki öt percig gondolkodhatott, hogy lesz-e ő az első magyar filmrendezőnő

Filmhu podcast #88: Szederkényi Olga és a magyar filmrendezőnők

Riedl Klára, a filmrendezőnő, aki “magyar népi filmmel” futott be 1939-ben

a teljes dosszié
 
hirdetés
 
Olyan volt mint a halál – de jó értelemben.

I.Q. - A szerelem relatív

Oszd meg! Az összes idézet