Ujj Mészáros Károly Liza, a rókatündér című filmje nyerte a fődíjat az európai filmek Essonne-ban megrendezett filmfesztiválján. A nagyközönség és a szakma körében egyaránt sikeres magyar filmnek ez a huszadik nemzetközi fesztiváldíja.
Tíz európai mozifilm volt látható először Franciaországban a Cinessonne fesztivál versenyprogramjában, köztük a közelmúlt egyik legsikeresebb magyar filmje, a Liza, a rókatündér. Az idén 17. alkalommal megrendezett Essonne-i fesztivál fődíját, melyről a közönség döntött, Ujj Mészáros Károly alkotása nyerte. A novemberben tartott fesztivál díjkiosztója a párizsi terrortámadások miatt elmaradt, ezért csak most hozták nyilvánosságra a díjakat. A Balsai Móni főszereplésével készült különös vígjáték alkotói ezzel a huszadik nemzetközi díjjal zárhatják a fesztiválszereplésekben és díjakban egyaránt gazdag évüket.
A fesztiválsikerekkel párhuzamosan már számos ország filmforgalmazója megvásárolta a Filmalap által értékesített forgalmazási jogokat. Hamarosan Japán, Tajvan, Csehország, Szlovákia, Izrael, Lengyelország valamint a jugoszláv utódállamok mozijai és televíziói is A Liza, a rókatündért fogják vetíteni. Az alkotás a Filmalap 220,36 millió forint értékű gyártási támogatásával készült, a Filmteam produkciójában, producere Major István. Az abszurd romantikus vígjáték nagy sikerrel szerepelt a hazai mozikban az A Company Hungary forgalmazásában, eddig több mint 127 ezren váltottak rá jegyet és már DVD-n is kapható.
A Filmhu és az NFI közreműködésében készültő Filmgyár podcast adásaiban a hazai mozgóképipar, a filmfinanszírozás és a filmgyártás szakterületeiről beszélgetünk filmesekkel és a Filmintézet szakembereivel.
November 15-én kilencedik alkalommal rendezik meg az Inkubátor Program pitchfórumát. Mi pedig szokásunkhoz híven egyenként bemutatjuk az alkotókat és filmterveiket.
Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.
Október 29-én indul az első BIFF, azaz a Budapest International Film Festival a Corvin moziban. A november 3-ig tartó eseményen olyan filmeket láthat először a magyar közönség, mint a Velencében körülrajongott The Brutalist, Andrea Arnold legújabb könnyfakasztója, a Bird vagy épp a német Oscar-nevezés, A szent füge magja.