Budapest a filmek szerelmeseinek paradicsomává válik április 6-13. között. A nyolc napon át zajló, 24. Titanic Nemzetközi Filmfesztiválra 34 friss, izgalmas és kihagyhatatlan alkotás érkezik a Föld minden szegletéből. A fesztivál az Óriás című svéd filmmel nyit, itt lesz látható hazánkban először Török Ferenc új alkotása, az 1945, de vetítenek Oscar-jelölt filmeket, Ewan McGregor, Koncsalovszkij és Jim Jarmusch munkáit, valamint dokumentumfilmet David Lynch-ről, a The Stooges-ról és Leonard Cohenről. Utóbbi rendezője, Tony Palmer elkíséri filmjét a Titanicra.

A Ludwig Múzeumban tartott sajtótájékoztatón a fesztivál reklámszpotjának levetítését követően Horváth György fesztiváligazgató első mondatában rögtön a Titanic jelmondatát idézte, mely szerint a „fesztivál összeköti a világot”. Annak révén, hogy 27 ország filmtermésének a javát láthatjuk április 6-13. között, a jelenleg nagy, nemzetközi sikereket elérő magyar filmeket is könnyebben el tudjuk helyezni a világ térképén - tette hozzá.

 

A Titanic legfőbb helyszíne a kezdetek óta a Toldi mozi, e mellé csatlakozott az Uránia Nemzeti Filmszínház, ettől az évtől kezdve pedig az Ódry Színpad közel 300 főt befogadó termében is tartanak vetítéseket, köszönhetően annak a stratégiai együttműködésnek, melyet a fesztivál szervezői a Színház- és Filmművészeti Egyetemmel kötöttek – jelentette be Horváth, átadva a szót Hegedűs D. Gézának, az SZFE rektorhelyettesének.

Hegedűs kezdésként kiemelte, hogy azért is örül az Ódry Színpad épp az idén történő, „mozivá való átváltozásának”, mert kereken 80 éve hunyt el Ódry Árpád, a színpad névadója, a magyar színház- és filmművészet kezdeteinek jelentős alkotóegyénisége. Mint kiderült, Ódry három filmet is forgatott a 20. század első évtizedeiben, többek között A kétszívű férfit Korda Sándorral. Az Ódryhoz hasonlóan fontos helyszín az Uránia is, ahol 1908 óta folyik színművészeti oktatás.

Török Ferenc és Hegedűs D. Géza / Fotó: Pozsonyi Janka

Az igazán nagy bejelentés ezután érkezett: „Egy új campust szeretnénk, ami megszüntetné a szétszóródást, és a Szentkirályi utcai filmes, illetve az Uránia épületében folyó színész és színházrendezői oktatás, továbbá a Vas utcában végzett munka egy nagy, gyönyörű épületben folytatódhatna, fantasztikus műtermekben és színháztermekben, olyan, 21. századi technikai fölszereltséggel, ami fantasztikus körülményeket biztosítana a jövő művészeinek.”

Az arra irányuló kérdésünkre, hogy milyen stádiumban van ennek az ötletnek a megvalósulása, Hegedűs D. elmondta, hogy jelenleg a tervezés fázisában van a dolog, és komoly esélyt lát rá, hogy egy teljesen új helyszínen felépített nagy campusban vonhassák majd össze az egyetemen zajló oktatás különböző területeit. „Nagyon jelentősnek tartom azt is - mondta Hegedűs D. -, hogy a fesztivál zsűrijének az elnöke az SZFE egyik professzorasszonya, Enyedi Ildikó.” Horváth ezt kiegészítette azzal, hogy a zsűri másik két tagja Frédéric Strauss francia filmkritikus, illetve Dragomán György, akiről ne felejtsük el, hogy pályafutása egy korábbi szakaszában remek filmkritikákat írt.

 

A fesztivál gazdag válogatása számos, díjnyertes alkotást is tartalmaz. Bemutatják Koncsalovszkij Édenkert (Paradise) című holokausztdrámáját, amely tavaly a legjobb rendezőnek járó Ezüst Oroszlánt nyerte a Velencei Filmfesztiválon. Két Oscar-jelölt amerikai film - Annette Bening főszereplésével Mike Mills XX. századi nők, valamint Jeff Nichols Loving című alkotása - is a Titanicon lesz itthon először látható, valamint jön a Nyers (Raw) című francia arthouse horror, mely megnyerte a FIPRESCI-díjat a tavalyi Cannes-i Filmfesztiválon és Torontóban is nagy visszhangot keltett, mikor a nézők közül többen is elájultak a vetítés alatt.

A legendás angol rendező, Terence Davies A lélek saját társat választ (A Quiet Passion) című drámájában Emily Dickinson életét mutatja be, Ewan McGregor pedig Philip Roth azonos című regényéből készítette el az Amerikai pasztorál című alkotást. A koreai film szerelmeseinek kötelező néznivaló az 1923-ban játszódó Árnyak ideje (The Age of Shadows) című film, amelyben a japán megszállás alatt álló Koreában nagy vihart okoz a japán gyarmatosítás szimbóluma, a csongnói kerületi rendőrkapitányság felrobbantása, vagy a Kokszongi sirató (The Wailing), ahol egy békés, tengerparti faluban az emberek látszólag minden ok nélkül kezdik megölni egymást. Igazi csemegének ígérkezik a brazil, a Mad Max világára hajazó A Szent, a Gonosz és a Motoros (Holy Biker), illetve Az alagút végénél (At the End of the Tunnel) című argentin bankrablásos thriller.

 

Erős az idei Titanic Dox kínálata is: Jon Nguyen, Rick Barnes és Olivia Neergaard-Holm dán rendezők David Lynch: Az én művészetem című filmjében maga a kultikus rendező kalauzolja el a nézőt életének meghatározó éveinek színtereire: gyermekkorának idilli amerikai kisvárosából egészen Philadelphia sötét utcáiig követhetjük korunk egyik legrejtélyesebb filmkészítőjét. A dokumentumfilmben megjelennek Lynch képzőművészeti alkotásai, zenéi és korai filmjei is - segítségükkel bepillanthatunk a művész egyedi világának legrejtettebb zugaiba.

Tony Palmer legendás filmjét, a Bird on Wire-t Leonard Cohen 1972-es európai turnéjáról mindaddig elveszettnek hitték, amíg 2009-ben rá nem bukkantak a 296 rozsdás dobozban pihenő hatalmas filmes anyagra egy hollywoodi raktárban. A digitálisan felújított koncertfilm Cohen legfontosabb művei közül 17 dal előadását örökíti meg.

 

Jim Jarmusch Gimme Danger című zenés dokumentumfilmje a világ egyik leghíresebb rock'n'roll bandája, a The Stooges történetét mutatja be, a Rumble The Indians Who Rocked the World pedig azt vizsgálja, hogyan járultak hozzá az amerikai őslakosok a jelenkori zene történetének alakulásához, miközben a legnagyobb legendák - köztük Link Wray, vagy Jimi Hendrix - életét és pályáját is bemutatja.

Egy fesztivál létrejöttéhez természetes, hogy támogatókra van szükség, az idei Titanic az NKA, az EMMI, a Külgazdasági és Külügyminisztérium, valamint Budapest főváros önkormányzata segítségével jöhet létre.

A filmek listáját, az időpontokat és az egyéb tudnivalókat a fesztivál Facebook oldalán találhatjuk.

Forrás: Filmhu, Titanic. Fotók: Pozsonyi Janka