A seregszemlét szeptember 27-én Az állam Fritz Bauer ellen című film rendezőjének új alkotása, az idei Müncheni Filmfesztiválon Békedíjjal és rendezői díjjal elismert, valós eseményeket feldolgozó Néma forradalom nyitja, amelyben két NDK-s gimnazista fiú tudomást szerez az 1956-os magyar forradalomról és ráveszik az osztályukat, hogy egyperces néma csenddel fejezzék ki szolidaritásukat a magyar szabadságharcosok mellett.
Petra Biondina Volpe: A nőkért
A filmnapok egyik megindító alkotása az osztrák rendező, Adrian Goiginger saját gyerekkori élményein alapuló A lehetséges világok legjobbika című filmje lesz, amely a hétéves Adrian és kábítószerfüggő anyja, Helga közötti bensőséges kapcsolatról szól. Látható lesz még Petra Biondina Volpe A nőkért című alkotása, amely Nora, a fiatal háztartásbeli feleség történetén keresztül a svájci nők szavazati jogáért indított mozgalom alakulását mutatja be. Igazi különlegességnek ígérkezik a Mademoiselle Paradis című osztrák-német film is.
A szuggesztív erejű képekkel operáló Kékről álmodom című coming-of-age svájci film a dráma és a fantasy műfaját ötvözi. Az alkotás a svájci filmdíjak közül elnyerte a legjobb filmnek, a legjobb forgatókönyvnek és a legjobb női főszereplőnek járó díjat is. Az egyik legnevesebb német rendező, Christian Petzold legfrissebb munkája is itt mutatkozik be a magyar közönségnek: az 1940-es évek elején játszódó Tranzitban a fiatal Georgnak csak kivételes szerencsével sikerül elkerülnie, hogy Párizsban letartóztassák.
Christian Petzold: Transit
A nagyjátékfilmek mellett a hagyományoknak megfelelően dokumentumfilmeket is vetítenek az idei Szemrevalón. A Hitler Hollywoodja című német filmből megtudhatják a nézők, hogy a diktátor uralma alatt Németországban 1000 játékfilmet forgattak, amelyekkel a közönség álmait és érzéseit akarták kiszolgálni és egyúttal manipulálni. Idén először egy rövidfilm-válogatás is gazdagítja majd a programot, amelyben a 71 éves Jane Birkin is feltűnik. Az alkotások egy részét Szegeden, Pécsen és Debrecenben is vetítik majd.