Egy 1937-es bál helyszínét kutatja a 86 éves Vera néni, majd egy titokzatos könyv kerül reflektorfénybe, amelyből három oldal hiányzik – hogy aztán egy amilyen fájdalmas, olyan szép szerelmi történetbe kerüljünk: Vera néni egykori szerelme munkaszolgálatra kerül, s a sorsának pontos alakulását 64 év után tudjuk meg. Hibátlan dramaturgia, tapintatos hangvétel és filmnyelv, csodás véletlenek – Schuster Richárd rendezővel és Fillenz Ádám operatőrrel beszélgetünk a 39. Filmszemlén.
Imádság
Az öregség nehéz. Az öregség könnyű. Az öregség felemelő. Az öregség megalázó. Az öregség piszkos és természetellenes. Az öregség tiszta és természetes. Az öregség göcsörtös kéz és ödémás láb. Az öregség munka és küzdelem a sírig. Az öregséget el kell fogadni. Mohi Sándor televíziós rendező-operatőr és dokumentumfilmes egy idős paraszt házaspár utolsó öt évét egyetlen félórás fájdalmas-felemelő dokumentumfilmbe sűríti.
Malaccal teljes
"Hús, hús, hús, egyél húst, a zöldségektől leszel olyan mélabús, Hús, hús, hús, megint hús, a növényektől hamarosan elbutulsz.” (Bëlga) - Kovács Kristóf malacológiai és böllértani filmjét a Filmhu Filmklubban Szirmai Márton A süllyedő falu (lásd alább) című filmjével vethette össze a nagyérdemű (s egy részlet is elérhető) , mint a mezőny két legviccesebb alkotását.
Falusi románc
Bódis Kriszta leszbikus falusi szerelmet feldolgozó filmje kapcsán beszélt az előítéletek hatalmáról ,míg a filmhu tudósítója a 38. Filmszemlén járva szondáztatta a közönséget a film kapcsán (a cikk kitér a verzión szintén látható Koreszmék és táborok-ra is).
Von Höfler vagyok - Werther variáció I-II.
Forgács Péter filmje a pécsi bőrgyáros-tímár generációk nemzedékeken átívelő történetét dolgozza fel Von Höfler Tibor régi filmjei és történetein keresztül - ahogy a film honlapján olvasható : "Egyes kutatók szerint, a braunschweigi Johann Jakob von Höflerről – Höfler Tibor egyik őséről – mintázta Goethe híres regényhősét, Werthert, és így adódik számunkra a csavaros kettős időutazás. Mivel nem csak a goethei Werther más, mint az XVIII. században élt igazi Jakob von Höfler, de a XX. századi, majd’ 100 éves Höfler Tibor is nagyon különbözik attól, mint amit várunk; így egy régi, s egy új legendárium fonalaiból szövődik a sorsok kettős spirálja: a képzelt – kreált – irodalmi hős, és a látható mai, húsvér főszereplő sorsa egymásra vetül."
A kétszer nyolcvan perces alkotás még a 39. Filmszemlét is megkavarta, hisz úgy nyerte el a kreatív dokumentumfilmes fődíjat, hogy nem is indult érte, s csak később lett átminősítve .
A süllyedő falu
Józsi, a helyi mindenes segítségével járjuk körbe Medgyesbodzás folyamatosan süllyedő faluját. A férfi angol nyelven rögzíti kameráján, amit lát: készül a melléklet az EU-pályázathoz. Híradós anyagok ölelésében vár a falu sorsa javulására, az abszurd jelent Szirmai Márton örökítette meg, akivel el is beszélgettünk a 39. Filmszemlén . A film megítélése a filmhun belül is ellenmondásos volt, erről a közölt duplakritika árulkodik.
Kóreszmék és táborok
Ismeretlen vírus üti fel a fejét egy budapesti gyerektáborban. Pillanatok alatt elterjed, és lehet, hogy a kór halálos. Mentők, orvosok érkeznek a helyszínre, karantént rendelnek el. A kisebb gyerekek zokognak, félnek, mindenüket elszedték. Még csak telefonálni se tudnak. A nagyobbak gyanakszanak, mi van, ha ez csak valami túl jól sikerült átverés. Amit még Jáksó, vagy Balázs is megirigyelhet…
Muhi Klára filmje igen megosztó, provokatív alkotás, a Diákzsűri is megemlékezett róla a blogján. A filmhun is véleményt alkottak: "Tetszett nekik, hogy Muhi olyan témát választott, ami érdekes, kibontható és végigvezethető, hiszen a film végéig sok titkot rejt magában. 'Végre egy dokumentumfilm, amin lehet izgulni!'"
Képzelt forradalom
"Rémes és igaz történet az elnyomó szocialista diktatúráról. Szoboszlay Aladár, aradi római katolikus pap az ötvenes évek közepén a rendszer megdöntésére kiterjedt hálózatot szervez, amelyre az egész Romániát mélyen behálózó besúgó szervezet, a Securitate különös módon sokáig nem figyel fel." - a MADE honlapján így foglalja össze Zágoni Balázs filmjének történetét, amely a 13 nap remény fesztiválon nyert lehetőség folytán szélesebb körben ismegismerhető lesz - addig is látható a fesztiválon.
Hosszú utazás
A Mélyen őrzött titkok rendezője, Böszörményi Zsuzsa és a finn Kai Salminen dokumentumfilmjében a szemünk előtt elevenedik meg egy tragikomikus, kis közép-kelet-európai abszurd. Alakulása közben figyelhetjük meg azt a szomorú kabarét, melynek során a történelem, a politika által vétett hibát, egy szögesdróttal kettétépett ikerfalu és lakosainak tarthatatlan helyzetét sem az Európai Unión belül, sem azon kívül nem tudják helyrehozni.
A fideszes zsidó, a nemzeti érzés nélküli anya és a mediáció
Minden Filmszemlén visszatérő kritika dokumentumfilmekkel kapcsolatban, hogy kevés olyan van, amelyik a rendszerváltással járó társadalmi, politikai átalakulások következményeit vizsgálná kisebb csoportok vagy az egyén szintjén. Hajdú Eszter és Gát Balázs filmje egy házaspár és két barát kapcsolatának megszakadását, majd az eltávolodott felek kibékítésére tett kísérletet követi nyomon – a rendezőt kérdeztük.