Gigantikus és a magyar filmemlékezet megőrzése szempontjából óriási jelentőségű vállalkozásba kezdett a Magyar Filmintézet 1996-ban. MozgóKépTár címmel a magyar filmgyártás teljes horizontját áttekintő CD-ROM sorozat kiadását kezdték meg. A hat CD-ből álló sorozat a teljes hazai dokumentum- és játékfilmgyártást felöleli majd. 3-3 lemez foglalkozik kronológiai felosztás szerint a dokumentum és játékfilmekkel.

Most jelent meg - a sorozat második darabjaként, Komár Erzsébet szerkesztésében - a MozgóKépTár 5. - Játékfilmek 1963-98 című kötet. A CD a korszak filmes adatai és a teljes magyar szakirodalmi bibliográfia közreadása mellett részletes elemzéseket és filmrészleteket is tartalmaz. Emellett lexikonként is használható kiadvány, mert életrajzok (számuk csaknem nyolcszáz), céginformációk, elméleti és technikai szócikkekből álló szótár is megtalálható benne.

A lemez általában felhasználóbarát, egy adatra több érintkezési helyről is lehet klikkelni, de legalább tíz perc ismerkedésre feltétlenül szükség van ahhoz, hogy az informálódni vágyó ne essen e sorok írójának hibájába, aki kezdetben a teljes stáblistákból bogarászva próbálta egy rendező filmográfiáját összeállítani. A hatos bűvös szám a kiadványban: ennyi kötet készül, és ennyi főtéma található a lemezen. A Filmek, Alkotók, Cégek/Intézmények, Mozgóképek és Elemzések, Filmirodalom, és Album rovatokat további számos alfejezetre osztották, és minden adathalmaz kérhető időrendi és ABC sorrendben is. Bár tökéletes teljességről minden szempontból nem beszélhetünk (nincs kép, filmrészlet az összes filmhez, bár sokhoz van), de például a stáblistákról a maszkmesterek sem hiányoznak.

A lemezen található számtalan információ felsorolása lehetetlen, de ízelítőül álljon itt egy véletlenszerűen kiválasztott példa. Ha mondjuk a "Filmek" listáról rákattintunk az Oldás és kötés címre, gyártót, forgalmazót, teljes stáblistát kapunk. Mindezekről egyenként részletes információt kérhetünk (egyéb hozzájuk kapcsolódó munkák, életrajzok, fényképek stb.). Megnézhetünk egy részletet filmből, és bár éppen itt nem nyílik erre alkalmunk, esetenként a filmzenébe is belehallgathatunk. Az eligazodásban műfaji és stílusbeli meghatározások segítenek, esetünkben olyan kulcsszavakkal, mint "fabuláris, erkölcsi, melankolikus". E kifejezésekre klikkelve rövid definíciót olvashatunk. Megtudhatjuk azt is, hogyan milyen díjakat kapott a mű. A bőség zavarában legalább 15 percet el lehet mazsolázgatni egy-egy filmmel, és szerencsére jó sok - közel hétszáz - film van.



A vállalkozás talán egyetlen - jellegénél fogva - kevéssé időtálló része a Cégek/Információk rovat, aki naprakész adatokhoz szeretne jutni, történetesen épp a magyar.film.hu Szakmustra részében találhatja meg a folyamatosan frissített információkat.

A kétnyelvű (magyar-angol) MozgóKépTár a Magyar Filmintézetben és az Örökmozgó Filmmúzeumban megvásárolható.
Vagy kattints ide.