Nemes Jeles László és Hörcher Gábor filmje is versenyez Szarajevóban
Augusztus 14-én kezdődik a 21. Szarajevó Filmfesztivál
Nemes Jeles László cannes-i nagydíjas filmje meghívást kapott a szarajevói filmfesztivál versenyprogramjába. A rövidfilmek versenyében Hörcher Gábor Ricsi című diplomafilmje indul.
Augusztus 14-22. között rendezik meg a 21. Szarajevói Filmfesztivált, mely a balkáni térség legfontosabb nemzetközi filmes eseménye. A szervezők ma nyilvánosságra hozták a játék- és rövidfilmes versenyprogramot. Nemes Jeles László Saul fia című első játékfilmje meghívást kapott a versenyprogramba. A Saul fia a májusi cannes-i filmfesztivál és az azzal párhuzamosan megrendezett filmvásár kitűnő újdonsága volt egyben. Nemes első játékfilmje kapta a cannes-i fesztivál nagydíját három további rangos díjjal együtt, köztük a Filmkritikusok Nemzetközi Szövetségének (FIPRESCI) díját is. A magyar film nemzetközi forgalmazási jogainak értékesítésével megbízott párizsi székhelyű Films Distribution pedig több mint 50 ország filmforgalmazójának értékesítette a Saul fiát Cannes-ban – köztük a Sony Pictures Classics vezető amerikai forgalmazónak. Nemes Jeles László filmje június 11. óta látható a magyar mozikban, mintegy 70 000 váltottak rá jegyet, és továbbra is a mozik műsorán van országszerte a Mozinet forgalmazásában. A Saul fia a Filmalap támogatásával a Laokoon Filmgroup gyártásában készült, vezető producere Sipos Gábor és Rajna Gábor.
Saul fia előzetes
A rövidfilmek versenyébe kapott meghívást Hörcher Gábor Ricsi című diplomafilmje. A Filmalap támogatásával, az ELTE Filmszakán készült filmben Ricsinek, a fiatal srácnak a barátai búcsúbulit rendeznek – miközben az útra, amire indulni készül, édesanyja pakol helyette. A 15 perces alkotás főszereplője Steinbach Richárd, akiről a Hörcher Gábor rendezésében készült Drifter című dokumentumfilm is szól, mely a szarajevói filmfesztivál dokumentumfilm versenyében lesz látható. A Drifter tavaly az amszterdami IDFA-n a legjobb elsőfilm díját nyerte el. A rövidfilm a dokumentumfilm vágása közben készült, gyártója a Laokoon Filmgroup, koproducere a KraatsFilm. (Az alkotókkal készült interjúnkat itt olvashatod.) A Ricsi májusban elnyerte a legjobb magyar rövidfilm díját a Mediawave fesztiválon.
Ricsi előzetes
Hörcher Gábor rendező a szarajevói filmfesztivál keretében megrendezett Talents Sarajevo programon előadást tart a két különböző műfajú versenyfilmje, a Drifter és a Ricsi történetbeli kapcsolódási pontjairól és műfaji, gyártási különbségeiről, hátteréről. 5 évvel ezelőtt Hörcher Gábor a Talents Sarajevo programon találta meg a Drifter német koproducerét. Hörcher Gábor mindkét alkotása látható lesz a hazai mozikban 2015. október 6-tól.
A dokumentumfilmek versenyébe idén rekordszámú alkotás érkezik Magyarországról. A Tititá, a Seb, a Drifter és a Káin gyermekei című magyar filmek indulnak a rangos versenybe. (A Tititáról itt, a Sebrőlitt, a Káin gyermekeiről pedig itt írtunk.) A Talents Sarajevo programon 71 pályakezdő filmes vesz részt, köztük Bayer Csilla forgatókönyvíró, Csüllög Edina rendező, Kerékgyártó Yvonne rendező-forgatókönyvíró, Kovács Claudia operatőr, Mráz István producer és Zurbó Dorottya rendező.
Megérkezett magyar mozikba a Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című rendezése, ami a gyerekek és a családok életéről és problémáiról szól játékos, elemelt hangvételben.
A Filmhu és az NFI közreműködésében készültő Filmgyár podcast adásaiban a hazai mozgóképipar, a filmfinanszírozás és a filmgyártás szakterületeiről beszélgetünk filmesekkel és a Filmintézet szakembereivel.
Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.