A 2023. február 16. és 26. között megrendezett 73. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál retrospektív vetítéseit Steven Spielbergnek szenteli, aki életművéért tiszteletbeli Arany Medvét is kap. A díjátadó ünnepség keretében a fesztivál levetíti legújabb önéletrajzi ihletésű alkotását, A Fabelman családot is, ami már januártól látható lesz a hazai mozikban.
Steven Spielberg a világ egyik legismertebb és legsikeresebb filmrendezője, több mint 100 filmből és sorozatból álló életműve változatossága miatt egyedülálló az egyetemes filmtörténetben. Spielberget pályafutása során összesen 19 alkalommal jelölték Oscar-díjra, eddig három alkalommal vihette haza az aranyszobrot. Filmes díjai mellett számos kitüntetést kapott a társadalmi ügyek iránti elkötelezettségéért: 1998-ban a Schindler listája és a Shoah Alapítványa elismeréseként megkapta a Német Szövetségi Köztársaság Érdemrend nagykeresztjét, 2001-ben II. Erzsébet királynő a Brit Birodalom Lovagkeresztjévé nevezte ki, 2015-ben Barack Obamától pedig megkapta az Elnöki Szabadság Érdemérmet.
"Steven Spielberg hihetetlen karrierjével nemcsak nézők generációit varázsolta el világszerte, hanem új értelmet adott a "mozinak" mint az álmok gyárának. Legyen szó a tinédzserek örökké tartó varázslatos világáról vagy a történelem által örökre kifaragott valóságról, filmjei egy másik szintre visznek minket, ahol a nagyvászon megfelelő felületté válik érzelmeink kiteljesedéséhez. Ha a Berlinale 2023 egy új kezdetet jelent, nem is találhatnánk jobb kezdést, mint amit Spielberg nagyszerű munkássága kínál" – mondja a Berlinale igazgatói duója, Mariette Rissenbeek és Carlo Chatrian.
Az önéletrajzi ihletésű A Fabelman család című filmjében a rendező személyes visszatekintést tesz a gyerekkorára. A film 2023 januárjától lesz látható a magyar mozikban.
Az alkoholbetegség, a sehová sem tartozás témakörét járja körbe Till Attila harmadik nagyjátékfilmje, az És mi van Tomival?, ami október 31-én kerül a mozikba
Október 29-én indul az első BIFF, azaz a Budapest International Film Festival a Corvin moziban. A november 3-ig tartó eseményen olyan filmeket láthat először a magyar közönség, mint a Velencében körülrajongott The Brutalist, Andrea Arnold legújabb könnyfakasztója, a Bird vagy épp a német Oscar-nevezés, A szent füge magja.
Szimler Bálint első nagyjátékfilmje a hazai poroszos oktatási rendszer hétköznapi kudarcain keresztül mutat rá azokra a beidegződésekre és komplexusokra, amik össztársadalmi szinten is nehezítik az életünket.
Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.