1939-ben egyetlen év alatt zsinórban öt filmet forgatott: krimit (5 óra 40), női történetet (Két lány az uccán), történelmi életrajzot (Semmelweis), kémfilmbe oltott melodrámát (Toprini nász), és tantörténetet (Hat hét boldogság). Ezek nyitották meg számára Hollywood kapuit, ahova a fasizmus erősödése és a világháborús fenyegetettség idején sok honfitársához hasonlóan emigrált.
Két lány az uccán
Saját elmesélése szerint mindent hátrahagyva – az autóját például a Keleti pályaudvar előtt benne a kulccsal – távozott Budapestről. Hollywoodban André de Toth néven számos híres háborús filmet, westernt és film noirt rendezett, és a legenda szerint ő adta a Charles Buchinsky nevű fiatal színésznek a Bronson nevet. Érdekesség, hogy mivel gyermekkorában elveszítette egyik szeme világát, félszeműként, csökkentett térlátással is képes volt szobrászként is kiemelkedőt alkotni. Egyik művét a Vatikánban őrzik, és ő volt a rendezője az egyik első amerikai 3D-s játékfilmnek is (Panoptikum – A viaszbabák háza).
Napjainkban különösen izgalmas felidézni a 2002-ben elhunyt rendező kevéssé ismert, ígéretes pályakezdését. Filmjei korát megelőző módon modernek vizuálisan és témaválasztásukban is. Semmelweis Ignácról készített alkotása a mai napig az egyik legjobb magyar életrajzi film.
A Két lány az uccán restaurálása 2010-ben Martin Scorsese és a Lumière Intézet kezdeményezésére a The Film Foundation World Cinema Project-je keretében valósult meg, erről Scorsese egy videóinterjúban nyilatkozott, melyet most közzétett a Nemzeti Filmintézet.
A további négy Tóth Endre-filmet a Nemzeti Filmintézet - Filmarchívum és Filmlabor igazgatóságainak szakemberei újították fel digitálisan 2022-ben.
A restaurált filmek legjelentősebb fesztiválját, a Lumière Fesztivált Thierry Frémaux, a cannes-i fesztivál művészeti igazgatója és Bertrand Tavernier világhírű francia rendező hívta életre. Programjában 2017 óta rendszeresen szerepelnek restaurált magyar filmek (2017: Körhinta, 2018: Hannibál tanár úr, 2019: Az ötödik pecsét, Ők ketten; 2020: Sodrásban, 2021: Fényes szelek), a Lumière Intézet és a Nemzeti Filmintézet - Filmarchívum igazgatóság együttműködésének köszönhetően. Idén először mutatnak be 5 magyar filmet a válogatásban. Thierry Frémaux szeptemberben a Budapesti Klasszikus Film Maraton vendége volt.
A hétvégén kezdődő Lumière Fesztiválon személyesen részt vesz Káel Csaba kormánybiztos, Ráduly György, a Nemzeti Filmintézet - Filmarchívum igazgatója és Bódizs Tamás, a Nemzeti Filmintézet - Filmlabor igazgatója. A fesztiválhoz kapcsolódó klasszikus film vásáron és szakmai programokon a Filmintézet szakemberei bemutatják a filmmegőrzési és restaurálási fejlesztéseket, tárgyalásokat folytatnak a magyar filmörökség külföldi terjesztéséről forgalmazókkal, televíziócsatornákkal és filmmúzeumokkal, megosztják a Tóth Endre-filmek felújításával kapcsolatos tapasztalatokat, továbbá a Filmlabor bemutatja a digitalizálási és restaurálási szolgáltatásait a nemzetközi szakmabelieknek.