Vetítik:
ápr. 7. 19:15 - Uránia
ápr. 10. 18:30 - Puskin
Ma este fél nyolckor, John Michael McDonagh Kálvária című filmjével vízre száll az idei Titanic, és április 12-ig kerülgeti a jéghegyet. Összeszedtünk tíz filmet, amit érdemes megnézni a fesztiválon, de az idei kínálat annyira erősre sikeredett, hogy szinte bármelyik tízre rábökhettünk volna. Teljesen szubjektív programajánlónkban begombázva visszautazunk az időben, lesz szó nőuralomról, elfojtott vágyakról, arról, hogy milyen veszélyes a hajvasaló, és hogy milyen kínos is tud lenni, ha a lovasnak lova hátán kell végigülnie, amíg kedvence kielégül.
Vetítik:
ápr. 7. 19:15 - Uránia
ápr. 10. 18:30 - Puskin
Lovak és emberek
A kattant kanadai csodagyerek, a még mindig csak 25 éves Xavier Dolan szintén egy farmra kirándultatja főhősét (vagyis saját magát), ám Tom nem ússza meg egy lóháton átvészelt állati aktussal. A quebec-i vidék sokkal kegyetlenebb, mint az izlandi, különösen, ha az ember meleg, halott szeretőjének bátyja (Pierre-Yves Cardinal) viszont egy szadista homofób. A temetésre a farmra érkező Tom látogatása egy kicsit hosszabbra és erőszakosabbra sikerül, mint tervezte, és hamarosan a saját identitása ellen ököllel küzdő báty játékszerévé válik. A sivár és klausztrofób farm pedig tökéletes terep a Stockholm-szindrómának. A Velencében debütált pszichológiai thriller Michel Marc Bouchard azonos című drámája alapján készült, a forgatókönyvírásból pedig a szerző is kivette a részét. Már a trailer is Hitchcock legjobb alkotásait idézi, pedig Dolan a Tom a farmon forgatása előtt még egyetlen filmet sem látott a mestertől.
Vetítik:
ápr. 4. 21:00 - Toldi
ápr. 11. 21:30 - Uránia
Tom a farmon
Mi sem hittük el, de úgy tűnik, tényleg igaz. Ősz szakállal még Nicholas Cage is igazi színésznek tűnik, bár nem hasonlít egyetlen seattle-i grungebanda frontemberére sem. David Gordon Green legújabb rendezésében egy börtönt megjárt, fékezhetetlen déli keménylegényt alakít, kinek az életét egy tizenöt éves fiú változtatja meg. Mivel még mindig a kegyetlen, és saját szabályai szerint működő vidéken vagyunk, nem családi melodrámára kell számítani, melyben a főhős elmorzsol egy könnycseppet, mert a fiú apának szólítja. Green filmje brutálisan erőszakos, a tét pedig sokkal nagyobb annál, hogy Joe visszakerül-e a börtön. A fiút alakító Tye Sheridanre mostantól érdemes nagyon odafigyelni, és muszáj kiemelni a filmbéli apját alakító Gary Poultert is, aki minden színészi előképzettséget nélkülöző hajléktalanként került be Green filmjébe, és akit nem sokkal a forgatás után Austin utcáin ért a halál. A film Larry Brown azonos című regényéből készült.
Vetítik:
ápr. 4. 21:00 - Puskin
ápr. 6. 15:45 - Uránia
Joe
Mi vagyunk a lányok, akiknek rossz a híre, énekelte a kilencvenes években Kathleen Hanna feministaikon, a Bikini Kill (később a Le Tigre és a The Julie Ruin) frontembere, a korszak leghangosabb Riot grrrlje. Aztán pár évvel később feleségül ment a Beastie Boys-os Adam Horowitzhoz, akitől nagyjából olyan távol áll a feminizmus, mint Észak-Koreától a demokrácia. Sini Anderson dokumentumfilmje, A punk csaj gimnazista éveitől az egyre haragosabb lázadáson át a Lyme-kórig követte Hanna életét, 20 év archív anyagait, és ismert zenészek beszélő fejeit felhasználva.
Vetítik:
ápr.5. 19:30 - A38
ápr. 8. 19:30 - A38
A punk csaj
A Bubunne-i Népi Demokratikus Köztársaságban felcserélődtek az erőviszonyok, és a burka nem a nők, hanem a férfiak bájait fedi. Az országot katonai egyenruhába bújtatott asszonyok irányítják, a Generalissimo vasökle pedig mindenkit utolér, aki szembe mer szegülni a hatalommal. Lánya, az Ezredes (Charlotte Gainsbourg) épp férjet keres magának, Jacky (Vincent Lacoste) pedig nagyon szeretné, ha kapcsolatuk a plátói recskázáson kívül magasabb szintre léphetne. Az exképregényes szíriai rendező, Riad Sattouf politikai szatírájának igazi erejét az adja, hogy fordított esetben (egyes kultúrákban ún. normális) esetben a legkegyetlenebb dráma kerekedhetne belőle, így viszont csak némi rossz szájíz marad a sötét poénok, és a kutyaláncon vezetett férfiak láttán. A film kedvéért még A némafilmes Oscar-díjas rendezője, Michel Hazanavicius is magára húzta a burkát, és eljátszotta Jacky nagybátyját, a birodalom kedvenc prostituáltját.
Vetítik:
ápr. 4. 18:15 - Uránia
ápr. 7. 21:00 - Puskin
Jacky a nők országában
Rithy Panh évekig kutatott egy fénykép után, amit a Vörös Khmerek készítettek 1975 és 1979 között. A kép végül nem lett meg, ám a kutatásról, és a múlt ki nem mondott darabjainak összeillesztéséről dokumentumfilm készült. Panh agyagfigurákkal mesél a népirtásról, apja éhségsztrájkjáról és az időről, ami nem moccan semerre. A hiányzó kép pedig nem más, mint egy lyuk a kambodzsaiak emlékezetében, ami egészen addig megmarad, amíg nem beszélnek róla. A filmet A nagy szépség nyomta le az idei Oscaron.
Vetítik:
ápr. 7. 17:00 - Puskin
ápr. 9. 17:00 - Toldi
A hiányzó kép
Az Optimisták láttán néhányunk biztosan azt kívánja majd, hogy 66 és 98 éves kora legalább feleannyira legyen energikus, mint Gunhild Westhagen Magnor dokumentumfilmjének főszereplői, a világ legkülönösebb röplabdacsapata. A csapatot idős hölgyek alkotják, akik már negyven éve minden hétfőn együtt edzenek, és most arra készülnek, hogy legyűrjék a svéd öregfiúkat, a Power Guyst. Harminc év után először játszanak igazi ellenfél ellen, és bár a betegségek, a magány és a veszteség őket sem kíméli, szerva közben még mindig olyan elszántan mosolyognak, mint évtizedekkel ezelőtt. Vezetőjüktől, Gorótól pedig azt is megtudhatjuk, hogy a rózsaszínt még a tizedik ikszhez közeledve sem kell száműznünk a ruhatárunkból.
Vetítik:
ápr. 6. 17:00 - Puskin
ápr. 9. 19:00 - Puskin
Optimisták
Emberek százezreinek életét keseríti meg az egyik legnagyobb first world problem, amivel a kiürült kávésdoboz mellett szembesülhetünk reggelente - a szörnyen álló haj. Bár a Caracas szegénynegyedeiben lakóknak sokkal komolyabb problémáik vannak ennél, a kilencéves Junior életét mégis göndör fürtjei teszik pokollá. Egyenes hajat és csillogó fellépő ruhát szeretne, olyat, amilyen hősének, a hatvanas évek venezuelai popikonjának, Henry Stephennek is volt. Nagymamája támogatja az álmait, ám anyja retteg attól, hogy ez az egész hajmizéria csak egy sokkal komolyabb „megoldandó probléma” kezdete. Venezuelában pedig egy anya sem a meleg férfiak sorsát szánja fiának. Mariana Rondón rendező a forgatáson félredobta a forgatókönyvet, improvizálásra késztetve színészeit, a végeredmény pedig egy komplex, már-már dokumentarista dráma lett másságról, elfogadásról, és a hajvasaló veszélyeiről.
Vetítik:
ápr. 8. 20:30 - Örökmozgó
ápr. 11. 20:30 - Örökmozgó
Göndör fürtök
Nem egy elsőrandis film, kivéve, ha Mel Gibson a randipartnered, írta egy kritikus Ben Wheatley legújabb őrületéről. A Halállista és a Vérturisták rendezője már évek óta fontolgatta, hogy filmet készít az angol polgárháborúról, ám egy kosztümös dráma nem épp low budget kategória, ezért egy mezőnyi területre konvertálja terveit. A Valahol Angliában hősei rejtett kincs után nyomoznak, ám annyi varázsgombát tömnek magukba, hogy egy idő után már mi sem tudjuk majd, hogy ki a gyilkos, és kinek kéne a föld alatt pihennie. Ha a Godot-ra várva dizájnerdrog lenne, amitől csak fekete-fehérben haluzhatunk, tuti, hogy Wheatley terjesztené a legjobb cuccot egész Európában.
Vetítik:
ápr. 7. 21:00 - Toldi
ápr. 11. 19:00 - Uránia
Valahol Angliában
Emlékeznek még Antal Nimród Armored (A szállítmány) című filmjére, melyben egy csapat biztonsági őr próbálta kirabolni a gondjaikra bízott pénzszállítót, majd a küldetésnek nagyon csúnya vége lett? Vajon annak milyen vége lesz, ha egy kispénzű lemezlovas a diliházban ülő haverja köré szervezett bandával rövidít meg egy maffiafőnököt? Novák Erik gyakorlatilag költségvetés nélkül készült független akcióthrillerjéből, a Titanicon debütáló a Fekete levesből kiderül (interjúnk a rendezővel ITT). A maffiafőnököt Vágvölgyi B. András alakítja, de egy artisztikus pornórendező szerepében feltűnik többek között maga a rendező, amnéziás focihulligánként Szabó Simon, Nagy Zsolt tolókocsiba ül, és a buliból Herczeg Zoltán divattervező sem maradhat ki. Trailer még nincs, de itt egy kép a stábról.
Vetítik:
ápr. 4. 20:00 - Uránia
ápr. 10. 21:00 - Toldi
Fekete leves
Még több magazin
magazin
A november 22-én kerek szülinapot ünneplő színésznő gyerekként kezdte a pályát, változatos alakításain keresztül a szemünk láttára lett fiatal…
továbbmagazin
A KIX a felszínen egy nyers, megrázó portré Sanyiról, a budapesti fiúról, aki Mikulán Dávid (és a filmbe később csatlakozó Révész Bálint) előtt…
továbbFriss
Három magyar vonatkozású animáció is egy lépéssel közelebb került az Oscar-nevezéshez
Ezeknek a csodás plakátoknak ismét a falon van a helyük
Az év legjobb magyar plakátjaival és előzeteseivel érkezik az 5. Arany Blende
A kiégett magyar anya a toszkán vidéken keresi önmagát
Legjobb film és operatőr kategóriában is IDA-jelölt A boldogság ügynöke
Várja a nevezéseket a 17. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál
A Filmhu és az NFI közreműködésében készültő Filmgyár podcast adásaiban a hazai mozgóképipar, a filmfinanszírozás és a filmgyártás szakterületeiről beszélgetünk filmesekkel és a Filmintézet szakembereivel.
Filmgyár podcast #23: Stratégia a magyar animáció fejlesztésére
Filmgyár podcast #19: Reformkori város díszlet épült Fóton
Filmgyár podcast #21: Filmklub hálozat
a teljes dossziéNovember 15-én kilencedik alkalommal rendezik meg az Inkubátor Program pitchfórumát. Mi pedig szokásunkhoz híven egyenként bemutatjuk az alkotókat és filmterveiket.
Inkubátor 9.0 – Schnabel Annabella: Ennyit jelent, ha az ember felnőtt?
Inkubátor 9.0 – Karácsony Péter: Az utolsó vonatrablás
Inkubátor 9.0 – Dóczé Péter: Nyugalom megzavarására alkalmas
a teljes dossziéRendezőnők a magyar filmtörténetben
Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.
Dr. Balázs Mária, aki öt percig gondolkodhatott, hogy lesz-e ő az első magyar filmrendezőnő
Filmhu podcast #88: Szederkényi Olga és a magyar filmrendezőnők
Riedl Klára, a filmrendezőnő, aki “magyar népi filmmel” futott be 1939-ben
a teljes dossziéOktóber 29-én indul az első BIFF, azaz a Budapest International Film Festival a Corvin moziban. A november 3-ig tartó eseményen olyan filmeket láthat először a magyar közönség, mint a Velencében körülrajongott The Brutalist, Andrea Arnold legújabb könnyfakasztója, a Bird vagy épp a német Oscar-nevezés, A szent füge magja.
Horváth Kristóf: Ez egy tiszta lappal induló fesztivál
Keményen dolgozó kisemberek a BIFF-en
A brutalistát is elhozza nekünk a Budapesti Nemzetközi Filmfesztivál
a teljes dosszié