Fiar Sándorra hárul a filmes terepi segédmunkák java része: - Megtisztelő volt, amikor cipelhettem az operatőrök statívját, a búvárcucc kiegészítőit vagy segédkezhettem Éva és Balázs, terepi felméréseinél. Szerencsére csoportunk legerősebb embere, Péter ezekre a feladatokra nálam sokkal alkalmasabbnak bizonyult. - A rendező a terepmunkák mellett a csapat antarktiszi filmes tapasztalatainak továbbítására is tudott időt szánni:
A fahrt-sín
A fahrt-sínt a kenguruk földjén készítették kifejezetten olyan őrült filmesek számára, akik képesek néhány mozgó-kamerás felvételért kilométereket cipelni az összeszerelhető alumínium-rudakból és műanyag kerekekből álló másfél méter hosszú csomagocskát. E szerkezet első igazi próbáját az Atacama-sivatagban állta ki. Tapasztaltuk, hogy igenis megéri néhány megmozduló filmkockáért napokat építgetni az általunk Tilly-Tolly-nak becézgetett szerkentyűt, mégha a másfél órája rendezgetett és már majdnem vízszintes sínpálya valamelyik köve mindig helyet is változtat. Néhány szikla cudarul belefagyott a permafrosztba (állandóan fagyott altalaj), nem törődve azzal, hogy az a néhány centiméter hiányzik a tökéletes fahrt úthoz.
Még cifrább volt a helyzet, ha a buzgó természetfilmes valamilyen mozgó témát vett célba, például fészket építő Adelie-pingvinek a King George-szigeten. Rögtön adott is a prekoncepció: madár balra el, kamera közben lassan jobbra indul, pingvin felemel egy kavicsot és csőrében a fészekanyaggal, a kamera mozgásával teljesen szinkronba kerülve visszatér a fészkéhez. A végén esetleg boldog szárnyemelgetés vagy hangos, örömteli tülkölés zárná a schnittet. Nos, ezeknél a jeleneteknél az ezredik rontott felvétel után eszközünk tényleg rászolgált a nevére.
A napkollektorok
Víz alatti filmezés!
Atti nagy álma valósult meg ezzel, és szeretném még hozzátenni, hogy ő az első magyar búvár antarktiszi vizeken. Persze, mint minden úttörő jellegű munkának, ennek is voltak buktatói. Az első merülések igen kecsegtetőnek bizonyultak, a következők annál lehangolóbbnak. A víz alatti látási viszonyok erősen megkérdőjelezték a merülések sikerét. A gleccserek olvadásából származó sűrű, átlátszatlan gleccsertej időnként teljesen beterítette az öblöket. Próbáltuk apály idején, próbáltuk dagály idején; a sarki vizek nehezen adták meg magukat. Kevés félelmetesebb helyzetet tudok elképzelni, mint egyedül merülni, ismeretlen vizekben, kisteherautó nagyságú, bagzó elefántfókák között. A gázolás ellen nem nagyon tudunk mit tenni. No persze már eddig is sokat nyertünk a víz alatti képekkel, pedig a torpedószerűen úszó pingvinekből csak a buborékcsíkot sikerült rögzíteni, fókát pedig csak tisztes távolságból. De mindannyian csodálattal bámultuk az ismeretlen víz alatti világ színes moszaterdőit, a furcsa ászka- és bolharákokat, a sziporkázó tengeri csillagokat és a rejtőzködő halakat.
A hang és ellensége a szél
Az Antarktiszon a hang legnagyobb ellensége a szél! Számtalan ismétlést kívánt egy-egy jelenet vagy felkonferálás, ha a hangja nem sikerült értékelhetőre. Persze a hang akkor lesz az igazi a filmen, ha a szöveg is érthető, de a háttérben azért ott tombol a szél. Ehhez aztán ízekre kell szedni a hang-kavalkádot és mindent külön rögzíteni. Sok hűhó semmiért - akkor igazán jó, ha senki sem vesz észre semmit. Ugyanakkor a hangrögzítés érdekében csoportunk - hogy is mondjam - legkevésbé tiszteletet parancsoló testméretű tagjának időnként pimasz közelségbe kellett lopózkodni a filmezés alanyához. Talán nem véletlen, hogy Verus szenvedte el a legtöbb szkua-támadást, ő ismeri igazán a süvöltő szél hidegét és a csorgó-csilingelő gleccserjég dermesztő zenéjét.
A csapat honlapja: http://www.antarctica.hu/