Milyen szerepet lát el a Maratonon a Filmarchívum és milyet a Filmlabor? Hogyan kapcsolódik össze a két szervezet? És hogyan dolgoznak együtt? Mi alapján választják ki, hogy milyen filmeket újítanak fel és hogyan befolyásolja ez az esemény programját? Sovák Viktóra - aki közel húsz évig élt és dolgozott Franciaországban - pedig arról is beszélt, hogy milyen különbségek vannak a francia és a hazai filmlaborok között.
A szeptemberi Filmmaratonra már télen elkezdenek készülni a szervezők. ,,Decemberben környékén találjuk ki a legfőbb témákat, és ekkor kiküldünk a Filmarchívumok Nemzetközi Szövettségének - amelynek tagintézményei vagyunk - egy felhívást, amelyben megjelöljük a témákat, amelyek következő ősszel szeretnénk bemutatni a Maratonon és kérjük, hogy mindenki küldje el az ajánlatait, a saját felújításaiból, friss felfedezéseiből. És ezekből, illetve a saját magyar filmtörténetre vonatkozó ötleteinkből áll össze a program” - mesélte Barkóczi Janka.
A fesztiválon nem csak a szervezők válogatják a programot, hanem vannak felkért kurátorok is, akik új nézőpontokat hoznak be a program összeállításába. Idén külsős kurátorként vesz részt a Maraton szervezésében Vincze Teréz, aki egy taiwani női harcosokról szóló blokkot állított össze, illetve Gazdag Gyula, aki már múlt évben is válogatott filmeket, idén a Film a filmben szekció tartalma kötődik a nevéhez.
Sovák Viktória elmesélte, hogy hogyan zajlik egy film restaurálása, és hogy a régi filmek esetében mennyi dilemmát okoznak a kezdetleges technikából fakadó hibák - mit kell megtartani a hitelesség miatt és mi az, amit jobb kijavítani. Kiderült, hogy néha egészen kalandos módon juthatnak hozzá az elveszettnek hitt film kópiájához, vagy egy-egy részletéhez, a Maratonon is látható olyan alkotás, amelynek szalagja egy osztrák bolhapiacon került elő. Sovák azt is elmesélte, hogy maga is szokott kutatni, és már többször talált olyan filmes préseket csupán pár euróért, amelyeket ma már nem gyártanak, és használják is az filmfelújításhoz őket.
Szó esett arról is, hogy hogyan kerül Wim Wenders a fesztiválra, aki a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendége lesz, és nem csupán nyolc filmjét nézhetjük meg nagyvásznon, de a mester maga is ide látogat a fesztiválra.
A podcast meghallgatható a lenti lejátszóra kattintva és elérhető a népszerű podcast alkalmazásokon keresztül, a korábbi adások pedig itt hallgathatók: Spotify, Apple Podcasts és Google Podcasts.