Mit tehet az ember egyéni és közösségi szinten a fenntarthatóságért? - ebből az örök kérdésből kiindulva jutottunk el oda Sümeghy Claudiával és Lányi Eszterrel, hogyan lett a Véletlenül írtam egy könyvet az első Nemzeti Filmintézet által támogatott zöld produkció Magyarországon. A producer szerint a családi film műfaja miatt magától értetődő, hogy a stábon belül, a gyerekszínészeik felé és a közönség számára is jó példát akartak mutatni. A Véletlenül… ráadásul európai koprodukció, magyar-holland összefogásban jött létre és az Európai Tanács kulturális alapja, az Eurimages is támogatott, ők pedig a producerektől kérnek fenntarthatósági nyilatkozatot, amiben be kell számolniuk arról, milyen lépéseket tesz meg a produkció az ökológiai lábnyomának csökkentése érdekében.

Claudia kiemelte, hogy a zöld stratégia mellett elköteleződésükben a rendező, Lakos Nóra személye is fontos szerepet játszott, akinek a fenntarthatóság koncepciója életmód szinten is önazonos dolog. A producertől megtudtuk, hogy már a forgatókönyv meghatározza, hogy egy adott film fenntarthatóan készülhet majd vagy sem, ekkor dől el minden olyan kérdés, ami hatással van a gyártási folyamatokra. „Mi már a forgatókönyv szintén tudatosítottuk, hogy ebbe az irányba szeretnénk menni.

Véletlenül írtam egy könyvet / Fotó: JUNO11

Az NFI-nél négy évnyi munka előzte meg a zöld pályázati kiírást, mondta Lányi Eszter, kihangsúlyozva, hogy a Véletlenül... stábja ebben példamutatóként szolgált, hiszen ők még azelőtt döntöttek a fenntartható produkció mellett, hogy megszületett volna az erre vonatkozó hivatalos pályázat. A fenntartható produkció jelenleg még csak opcionális az NFI-nél pályázó filmkészítők számára: „A zöld filmezés most sem elvárás, hanem a pilot évben önkéntes.

De mit jelent az, hogy zöld filmezés például azon kívül, hogy a cateringben mellőzik a műanyag evőeszközöket és poharakat? Eszter leszögezte, hogy ez a fogalom nemzetközileg is folyamatosan változó terepet jelent. Az NFI más európai filmintézetekkel együtt benne van egy közös zöld alapban, a zöld stratégia kidolgozásában ez nagyon hasznosnak bizonyult, és első sorban az osztrák példát tekintették mintának hozzá. „Az én meglátásom szerint a filmkészítés során a környezeti hatást kell csökkenteni, de a valós kérdés az, hogy mihez képest csökkentsük.” Mint kiderült, egyelőre hivatalos, számszerűsíthető adatok nincsenek erre vonatkozóan, most fordulnak rá egy olyan módszertanra, hogy ne csak jól csengő szavakban, hanem számokban is ki lehessen a hatást mutatni. De leszögezte: „Nem attól leszel zöld produkció, hogy kulacsot adsz a stábtagoknak.

Budapestre érkezik a Green Film Lab

A Torino Film Lab a JUNO11 együttműködésével és a Nemzeti Filmintézet támogatásával 2025-ben Magyarországra hozza Green Film Lab programját, amely a fenntartható filmkészítés iránt érdeklődő filmes szakembereknek kínál előadásokat és workshopokat a téma élvonalbeli előadóival.

 A hiánypótló szakmai program célja, hogy a filmesek megismerkedhessenek a fenntartható gyártási gyakorlatokkal, és hasznos ismereteket szerezzenek a környezettudatos módszerek beépítéséhez a filmgyártás minden fázisa során. A hazai filmeseknek ez az első lehetősége zöld filmezés témájú nemzetközi workshopon részt venni Magyarországon.

A 3 napos workshop a legújabb zöld technológiák és gyakorlatok alkalmazására összpontosít, továbbá lehetőséget biztosít a résztvevők számára, hogy megosszák egymással tapasztalataikat. A workshop mellett ingyenes előadásokon is részt vehetnek az érdeklődők, a részletekről a szervezők később adnak tájékoztatást.

 A fenntarthatósági szempontok a filmiparban is egyre hangsúlyosabbak, a Green Film Lab segítséget nyújt a szakembereknek abban, hogy minél tudatosabban és környezetbarát módon készíthessenek filmeket. A program szervezői várják mindazokat a filmes szakembereket, akik szeretnének hozzájárulni a fenntartható filmezéshez.

A Green Film Lab workshopra való jelentkezés határideje: 2025. február 21. 14:00

A budapesti Green Film Lab workshop időpontja: 2025. április 25-27.

Jelentkezés itt

További infók itt.

Sümeghy Claudia arról is mesélt, hogyan fest mindez gyakorlatban. Van egy lista arról, ami az NFI pályázatban is látható, hogy mik azok a kategóriák, amikkel a gyártási folyamatot zöldíteni lehet”. Ide tartozik például a károsanyag kibocsájtás vagy az, hogy mennyi hulladék keletkezik egy forgatáson. „Ezeket a folyamatokat lehet optimalizálni.” A film főhőse, Nina biciklin közlekedik, a stáb pedig megpróbált minél kevesebbet forgatni stúdióban, inkább valós helyszínekre mentek, ahol a meglévő áramforrásokat használták. „A gyártásvezetők számára elrettenő lehet, hogy rövidtávon ezek nem az olcsóbb megoldások, hosszútávon viszont a film utóéletéhez és a közösség életéhez is felbecsülhetetlen hozzájárulás." Kiderült az is, hogy Claudiáék megszavaztatták a stábot, hogy milyen zöld lépésekre és megoldásokra lennének nyitottak, és hogy melyik volt az, ami ellen kezdetben mégis volt lázadozás.

Beszéltünk a fenntarthatósági konzulensek szerepéről és a magyar alapítású Green Eyes csapatról, akik a Véletlenül… alkotóit segítették ebben a munkában. Szóba került a MOME OPEN keretében, az NFI támogatásával tartott fenntarthatósági asszisztens képzés, amelyen Claudia is előadott.

Megtudtuk, milyen hatással volt a zöld produkció tapasztalata Claudia produceri szemléletére a jövőbeli projekteteket illetően, szóba került az, hogy a zöld szempontú javaslatok korlátozzák-e a művészi szabadságot, és az is, hogy vajon ha egy film minél kisebb költségvetésű, annál zöldebbnek minősül-e. Szóba került a JUNO szervezésben tavasszal megvalósuló green filmlab, amire ingyenesen lehet jelentkezni, Lányi Eszter pedig elmondta, hogy az NFI-n belül tavaly indítottak zöld filmgyártási munkacsoportot, és ez hozta meg az igazi áttörést pályázati szinten is: „Remélem, hogy a zöld filmgyártási pályázatot, ami most integrálódott az előkészítési és gyártási pályázatba, minnél több produkció kipróbálja” - fogalmazott.

A podcast meghallgatható a lenti lejátszóra kattintva, elérhető a népszerű podcast alkalmazásokon keresztül, ezeken a felületeken biztosan megtaláljátok az adásainkat: SpotifyApple Podcasts és Google Podcasts.