A nagyobb volumenű produkciók érthetően csak koprodukciós  konstrukcióban képesek megvalósulni. Örvendetes, hogy ezek száma növekedést mutat.  Tisztában vagyunk azzal, hogy a koprodukciós stáb összeállításánál a beleadott pénz arányában szigorú pontrendszernek kell érvényesülni. Azt a tendenciát érzékeljük, hogy a magyar hangmérnök a „leggyengébb láncszem”, rólunk mondanak le a legkönnyebben.
 
Teljességigény nélkül néhány példa: Sorstalanság, és több tervezett  filmnél  is ez a tendencia látszik érvényesülni (Tarr Béla, Pálfi György , Almási Tamás)
Ahhoz hogy a hazai filmipar működni tudjon, elengedhetetlenül szükséges, hogy legyenek szakképzett hangmérnökök. Amennyiben a piacvesztés a koprodukciós filmeknél ilyen nagyságrendűen alakul, úgy a bizonytalan egzisztencia miatt pályaelhagyás várható, és utánpótlás-nevelés hiányában nem lesz aki a hazai TV- illetve játékfilmeket - az EU szabványoknak megfelelő színvonalon - elkészítse.

Számítunk a producerek, alkotóműhely vezetők felelős együttműködésére, hogy a magyar nyelven forgatott filmekben a nyelvet értő és alkotómódon hozzájárulni tudó hazai szakembert alkalmazzanak.


Budapest, 2004. február 26.




Kovács György                        Vámosi András
HAES Filmes szekció vezető      HAESelnök