Szeptember 15-én, csütörtökön mindjárt egy komoly klasszikussal nyit a filmklub: ez a Ghibli 1988-as alkotása, a Szentjánosbogarak sírja. A 93 perces háborús dráma egy 1967-es, életrajzi ihletésű regény adaptációja. A II. világháború végén árván maradó testvérpár sorsáról szóló sztori Roger Ebert szerint a valaha készült egyik legerőteljesebb háborúellenes mozgókép. 1988 erős éve volt az animéknek, hisz az Akira is akkor készült.

Pénteken az eredeti Dragon Ball éra (1986-89) első két filmjének számító Shen Long legendája (1986) és Az alvó királylány kastélya (1987) című hosszabb epizódjait összefűzve tűzik műsorra. Ezek együtt 105 percben adják ki az egész estés Son Goku-élményt. Noha kinézetében a filmek a sorozatra hajaznak, történetükben egy bizonyos ponton más irányt vesznek, így külön is megnézhetőek.

A Toei franchise után szombaton visszatér a Ghibli, érkezik Mijazaki Hajao 1997-es mozija, A vadon hercegnője. A stúdió ennek köszönhetően kezdett érdeklődni a nyugati piac iránt, hisz házi kiadásaival átütő kultfilmmé vált. Az 1500-as években játszódó, fantasyval erősen megspékelt dráma egy fiatal harcosról szól, aki az erdő természetfeletti őrzőinek és a vasvárosiak konfliktusába keveredik.

Szentjánosbogarak sírja (1998)

Az esemény két vasárnapján ismét stúdiót váltanak, ezúttal a Toho repertoárjához nyúlva az 1993-as Ninja Scroll lesz a soros. A feudális Japánban 94 percet töltünk el zsoldos hősünkkel, aki egy szupererőkkel felvértezett nindzsacsapat ellen kell megharcoljon a haza védelmében. A film az Akira és a Páncélba zárt szellem mellett az egyik legfontosabb eleme az animék nemzetközi befutásának és a Mátrix egyik ihletőjének tartják számon.

A hétfőkkel átlépnek az ezredfordulón, de csak épphogy: a 2000-es D, a vámpírvadász – Vérszomj már eleve úgy készült, hogy Amerikában kerüljön először műsorra. A poszt-apokaliptikus 105 perc bőven meg van támogatva horrorelemekkel. Egy fiatal lányt elrabol egy nemes vámpír, amiért a lány apja felbérli D-t, az ember-vámpír keverék fejvadászt a keresésére, ám ha vámpírrá változott, akkor egyben megölésére is.

Keddenként egy különleges, kvázi remake szemtanúi lehetnek a filmklubot látogatók. A 2001-es Metropolisz címe ugyanis nem véletlenül hangozhat ismerősen. A 105 perces sci-fi lényegében az 1927-es azonos nevű némafilm és az 1949-es mangás továbbgondoláson alapszik egyszerre. Kinézetében a képregényhez, történetében viszont a német mozihoz áll közelebb, persze immár nem dialógok nélkül elmesélve azt.

Metropolis (2001)

Végül zárásként a Netflixen tavaly élőszereplős adaptációt kapó Cowboy Bepop (A film) megtekintésének lehetőségével búcsúzik a filmklub. A 111 perces, 2001-ben megjelent mozifilm szorosan kapcsolódik az 1998-ban indult sorozathoz, ugyanis annak 22. és 23. része között játszódik és a komplett stáb is visszatért, ám úgy készítették, hogy az egyszeri nézők is érthessék, hisz maga a széria is „miniatűr filmekként” volt kezelve alkotóik által.

Az animék rajongóit tehát ezzel a felhozatallal várják szeptember közepétől, minden este 19 órakor előbb a Pólus Moziban, aztán a Gobuda Moziban, ahol egy hét csúszással lehet pótolni a Pólusban esetleg elmulasztott filmezési alkalmakat.

PÓLUS MOZI

GOBUDA MOZI

Címlapkép: A vadon hercegnője (Forrás: Pannónia Entertainment)