2003. 03. 28. filmhu
Áprilisi fesztiválnaptár
Magyar filmek külföldön
Még mindig a Hukkle a legnépszerűbb külföldi fesztiválfilmünk, de több meghívást kapott a Kísértések, a Felhő a Gangesz felett és a Vagabond is. Újabb Tarr Béla retrospektív sorozatot is rendeznek, ezúttal Ljubljanában. A játékfilmek mellett igen szép számmal szerepelnek dokumentumfilmek is külföldi fesztiválokon.
Pálfi György: Hukkle című filmjének világkörüli útja áprilisban is folytatódik. Egymás után négy fesztiválon szerepel versenyben a film, Párizsban, Torúnban, Hong Kongban és Brüsszelben. Bemutató vetítésen láthatja három földrész közönsége Montrealban, Nagoyaban, Koppenhágában, Osakaban, Oldenburgban, Philadelhiaban, Tokióban,Torontoban, Isztambulban, San Franciscoban és Vancouverben.
Filmhetek:
A csehországi One World Filmfesztivál a közelmúltban hozta létre a Visegrádi Dokumentumfilmes Tékát, melynek magyar filmanyagát április 8. – 16. között mutatják be Prágában. A videotár anyagát a visegrádi országokban 1989 óta készült dokumentumfilmekből válogatták. A magyar alkotások közül Forgács Péter: A dunai exodus, Gyarmathy Lívia: A mi gólyánk, Schiffer Pál: Elektra, avagy bevezetés a kapitalizmus politikai gazdaságtanába, Jancsó Miklós: Kövek üzenete, Sára Sándor: Magyar nők a Gulágon, Almási Tamás: Meddő és Moharos Attila: S immár itt vagyok című filmje gazdagítja a nemzetközi gyűjteményt.
Magyar filmhetet rendeznek Kanada négy nagyvárosában is. A közel kéthónapos turné folyamán a 15 magyar filmet vetíteni fogják Montrealban, Torontóban, Ontarióban és Vancouverben is. A programban szerepel Forgács Péter: A dunai exodus és az Örvény című alkotása, Mundruczó Kornél: Afta, Mohi Sándor: Ahogy az Isten elrendeli, Fekete Ibolya: Chico, Mészáros Péter: Eső után, Pálfi György: Hukkle, Incze Ágnes: I love Budapest, Kamondi Zoltán: Kísértések, Salamon András: Közel a szerelemhez, Gothár Péter: Paszport, Pölcz Róbert – Pölcz Boglárka: Szafari, Fehér György: Szenvedély, Sopsits Árpád: Torzók és Jancsó Miklós: Utolsó vacsora az Arabs Szürkénél című filmje. A filmhét szervezői a rendezvényre meghívták Fekete Ibolya és Kamondi Zoltán filmrendezőt is.
Magyar filmnapokat rendeznek március 29. - április 3. között Oszakában is. A magyar játékfilmtermésből Pálfi György: Hukkle, Dér András: Kanyaron túl, Szobolits Béla: Makacs álmok, Tarr Béla: Sátántangó illetve Werckmeister harmóniák, Rolf Schübel: Szomorú vasárnap, Kósa Ferenc: Tízezer nap, Sopsits Árpád: Torzók, Szabó István: A napfény íze, Fekete Ibolya: Bolse Vita illetve Chico című filmje lesz látható. A rövidfilmeket Nyitrai Márton három alkotása, a Villamos, a 2000 méter és a 601-S, Péterffy Zsófia: Kalózok szeretője, Szaladják István: Aranymadár és Mészáros Péter: Eső után című filmje képviseli. Április 4. és 8. között Tokióban folytatódnak magyar filmnapok.
Április 9. – 28. között, a Ljubljanai Kinoteka retrospektív vetítéssorozatot rendez Tarr Béla filmjeiből. A programban szerepel a Családi tűzfészek, a Hotel Magnezit, a Kárhozat, a Macbeth, az Őszi almanach, a Panelkapcsolat, a Sátántangó, a Szabadgyalog, az Utazás az Alföldön és a Werckmeister harmóniák.
További fesztiválszereplések:
Március 25. – április 24. között Kalkuttában bemutatják Koltai Róbert: Csocsó és Surányi András: Film… című alkotását.
Március 26. – április 2. között rendezik meg a Wiesbaden-i goEast Filmfesztivált, amely idén igen jelentős magyar részvétellel zajlik. A fesztiválprogramba négy magyar filmet is beválogattak. Dettre Gábor: Felhő a Gangesz felett című filmjét bemutató vetítésen, Miklauzic Bence: Ébrenjárók, Füredi Zoltán: Északföld és Gyarmathy Lívia: Táncrend című filmjét pedig a versenyprogramban láthatja a fesztivál közönsége.
Március 27. – április 4. között Luxemburgban versenyben szerepel Cakó Ferenc: Pszichoparádé című animációs filmje.
Március 30. - április 6. között Torúnban versenyben szerepel Pálfi György: Hukkle és Cs. Nagy Sándor: Aranyváros című filmje. A fesztiválon bemutatják Fekete Ibolya: Bolse Vita című filmjét.
Április 3. - 17. között Philadelphiában két magyar alkotást mutatnak be, Káel Csaba: Bánk bán című operafilmjét és Pálfi György: Hukkléját.
Április 3. - 9. között rendezik meg az Isztambuli Rövidfilm Fesztivált, ahol számos magyar filmet mutatnak be. Nyitrai Márton: 601-S, Mészáros Péter: Eső után, Buvári Tamás: Posztkatona, Cakó Ferenc: Pszichoparádé, Pölcz Boglárka – Pölcz Róbert: Szafari
és Czétényi Csilla – Nagy-Bozsoky József: Tangó szerepel a fesztivál programjában.
Április 4. – 13. között rendezik meg a houstoni Worldfest Filmfesztivált, ahol négy magyar film is versenyben szerepel. Gárdos Péter: Az utolsó blues, Miklauzic Bence: Ébrenjárók, Bereményi Géza: Hídember és Nordin Eszter: Tabu című filmje verseng majd a nemzetközi mezőnyben.
Április 4. – 19. között Minneapolisban bemutatják Szomjas György: Vagabond című filmjét.
Április 4. – 10. között a Varsói Europálián bemutatják Kamondi Zoltán: Kísértések és Sas Tamás: Presszó című filmjét.
Április 7. –12. között az olaszországi Lecce-ben versenyben szerepel Szomjas György: Vagabond című filmje.
Április 11. – 20. között Reunion szigetén bemutatják Kocsis Ágnes: Szortírozott levelek című filmjét.
Április 15. – 20. között a Drezdai Rövidfilm Fesztiválon két magyar film is versenyben szerepel, Mészáros Péter: Eső után és Fliegauf Benedek: Hypnos című alkotása.
Április 21. – 25. között a Moszkvai „Jog és Társadalom” Filmfesztiválon versenyben szerepel Dettre Gábor: Felhő a Gangesz felett című filmje.
Április 24. -27. között a Selbi „Grenzland Filmtage” programjában három magyar film is szerepel. Szabó Ildikó: Gyerekgyilkosságok, Szabó István: Koncert és Almási Tamás: Sejtjeink című alkotását láthatja majd a fesztivál közönsége.