A május 15-18. között zajló esemény idén Veszprémben, Európa 2023-as Kulturális Fővárosában jubilált. 45 ország mintegy kétszáz filmalkotása közül 42 filmet juttatott tovább a Színház- és Filmművészeti Egyetem által delegált előzsűri. A díjazottakat az öttagú zsűri - Gózon Ákos, Bakos Katalin, Debreceni Kamilla, Gelencsér András és Kátai Róbert - választotta ki.

A természetfilm kategóriákban nemzetközi és hazai alkotók munkáit egyaránt elismerték. A Legjobb egész estés természet- és környezetvédelmi film díját a spanyol The Island of the Giant Mothers nyerte el, Carlos Perez Romero rendezésében, amely az óriásteknősök komplex világát tárja elénk. A Legjobb nemzetközi természet- és környezetvédelmi rövidfilm kategóriában az Egyesült Királyságot képviselő Pëkëya című alkotás kapott díjat, Remi Bumstead rendezésében – a film egy amazóniai őslakos közösség történetét dolgozta fel megrázó erővel. Mindkét rendező videóüzenetben köszönte meg az elismerést.

A Legjobb nemzetközi animációs film díját az ausztrál Bird Drone kapta, Radheya Jegatheva rendezésében – az alkotás humorral és líraisággal mutatta be az ember és természet kapcsolatát. A Kárpát-medence természeti kincseit bemutató filmek közül a Figyelő folyó, Jakab Ervin munkája részesült elismerésben, amely a Kis-Küküllő történetét személyes narrációval és költői képekkel mesélte el. Jakab Ervin filmje ezen kívül az M5 kulturális csatorna különdíját is elnyerte. A csatorna május 20-án műsorára is tűzi majd ezt az alkotást.

A legjobb 30 év alatti rendező díját Fehér Zoltán kapta, Hévíz – Dzsungel a víz alatt című filmjéért, amely a Hévízi-tó mélyének különös ökoszisztémáját és trópusi halfajainak megjelenését mutatja be. A biodiverzitás témájára reflektáló legjobb filmalkotás, és egyben a Kék Bolygó Díj nyertese az Eltékozolt vizeink című magyar film lett, amelyet Szendőfi Balázs rendezett. Ez az alkotás a természetes vizek visszaszorulásáról és ökológiai jelentőségéről szól.

Forrás: Planet Lens