A kábelezéstől a többmillió dolláros filmekig

Adva van egy fiatalember, aki hatalmas utat járt be azért, hogy megérkezzen Budapestre, Budapestről. Mivel a nyolcvanas években egy kívülálló másként nem juthatott be a filmiparba, elment a "királyi" tévéhez kábelesnek. Tanult, és felküzdötte magát az operatőrségig, aztán rendezőasszisztenssé avanzsált.

Talán a jövőt nem látta elég fényesnek, vagy csak másra vágyott, ma már ezen csak mosolyog. ’87-ben nyakába vette a világot, és első lendületével mindjárt egy osztrák lágerig, Traischkirchenig jutott. A sógoroktól kapott időt pihenésre, eltelt hét hónap, mire megnyílt az út Ausztráliába.

A fiatalember, aki megérkezett Melbourne-be, kint is kalandos utat járt be. Mivel ott is a film közelében akart maradni, állást szerzett a melbourne-i egyetemi stúdiónál. A professzionális körülmények között gyorsan megtalálta a helyét, volt operatőr, vágó, rendező.

Egy ideig szabadúszó filmes, de az egyik aussie tv, a Channel 7 is foglalkoztatta. Menedzselt független videostúdiókat, míg Fecsó Zoltán eljutott oda, hogy ma már egy ausztrál filmgyártó vállalkozás, a Global Tribe Films tulajdonosa, rendező-producer.

Több produkcióban vett részt, mint alvállalkozó, míg végre sikerült megcsinálni saját egész estés filmjét, amelyet Rooms for Rentcímen mutattak be a másik féltekén. Jelenleg amerikai íróval dolgozik, egy Amerikában és Dél-Afrikában játszódó, sok millió dolláros forgatást készít elő.

Megszállott filmírókat keresnek

Kurta félmosoly a válasz, mikor megkérdezem, mi hozta vissza Magyarországra?
„Talán a vérem, talán a nosztalgia…”

Megjelenése halvány reménnyel töltheti el az itthoni írókat is, mert nem véletlen sétál Budapest utcáin. Saját elmondása szerint dédelgetett vágya, hogy valamely tehetséges magyar szerző művét vigye filmre. Elsősorban olyanokra gondol, akik eddig rejtegették oroszlánkörmeiket.

Úgy látja, itt nem teljesen igaz az, ami a világ nagyobb részén igen: "nálunk boldog-boldogtalan csinál filmet, mert nem a siker az elvárt eredmény, elég valami művészi látomás. Máshol megszállottak csinálják a filmeket, de nem csak a film, hanem a minőség megszállottjai is!" Persze, teszi hozzá, a világon mindenütt vannak B, C, E kategóriás filmek, de mellettük mindig fellelhető az érték is.

„Cégem, a Global Tribe Films Pty Ltd részére keresek forgatókönyveket. Kérem, hogy aki úgy gondolja, írása érdekelhet, a szinopszist küldje el, a név és az elérhetőség megjelölésével a következő e-mail címre: globaltribefilms@yahoo.com

A beérkezés sorrendjében olvassuk a szinopszisokat, és mindenkinek válaszolunk. Határidő nincs, folyamatosan várjuk az írásokat. Nem kérünk horror, akció és sci-fi témájú dolgozatokat. A további részleteket a kiválasztott művek szerzőivel fogjuk megbeszélni. Végső cél – kezdetnek - egy világszínvonalú magyar film létrehozása.”

A filmhu várhatóan év végéig kap visszajelzést arról, milyen számban érkeztek értékelhető írások a Global Tribe postaládájába.