A 110 programból gyerekek és felnőttek is könnyedén találhatnak kedvükre való elfoglaltságot. A Lengemesék vagy a Bogyó és Babóca már pár éves kortól ajánlott, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem többek között egy középiskolásoknak készült Trash-válogatással vesz részt a programban, az Oscar-díjas Michaël Dudok de Wit által rendezett, de nagyrészt a kecskeméti stúdióban animált A vörös teknős különleges hangulata miatt inkább az idősebb korosztály igényeit elégíti ki, ahogy a valóság és képzelet határának különös birodalmában játszódó Mirai – Lány a jövőből vagy Jankovics Marcell monumentális mozifilmje, Az ember tragédiája is.
Michaël Dudok de Wit: A vörös teknős
Az elmúlt egy év mozis bemutatói közül is több alkotás bekerült a Rajzfilmünnep programjába. Rendkívüli izgalmakkal kecsegtet Milorad Krstić művészettörténeti utalásokkal teli, James Bond-filmek által inspirált akció-thrillere, a Ruben Brandt, a gyűjtő. A Lengemesék 2 ‒ Tél a nádtengeren is látható lesz a Rajzfilmünnepen. A Berg Judit meseregényéből készült rajzfilm második részét 2018 decemberében mutatták be a mozik, a sorozatban egy különleges lényekkel, lengékkel és harácsokkal teli világ tárul elénk, és megismerjük a tópart élővilágának életét, az évszakok hozta változásokat. Szintén a vizek és a rétek élővilágába nyújt betekintést a Vizipók-csodapók, amelynek a felújított változata idén tavasszal a mozikban, most pedig a Rajzfilmünnepen mutatkozik be. A Rajzfilmünnep idén vetített filmjei közül a Filmarchívum által került teljeskörű restaurálásra a Macskafogó, és a Szaffi. A Vuk és a Ludas Matyi egy korábbi, alapos felújításon ment át.
Idén fél évszázada, hogy a Mézga család beköltözött az emberek otthonába. Időn és téren merészen átívelő kalandjaikat azok is ismerik, akik akkor még meg sem születtek. Ennek alkalmából a magyar animáció egyik legsokoldalúbb zsenije, a 85 éve született Nepp József emléke előtt tisztelegnek, aki a sorozat munkálataiban rendezőként és íróként is részt vett. Nepp számos más alkotása is látható lesz a Rajzfilmünnepen: többek között a Gusztáv-sorozat, az általa írt Macskafogó vagy első önálló, egész estés filmje, a szatirikus hangvételű Hófehér.
Nepp József: Hófehér
A KEDD Animációs Stúdió 2011-ben azzal a céllal indította útjára a Rajzfilmünnepet, hogy az ország minél több településére juttassa el a rajz- és animációs filmek sokszínű kultúráját, minél szélesebb közönség számára tegye elérhetővé a közösségi filmnézés élményét. Az országos programsorozatot minden évben egyre nagyobb érdeklődés övezi, az elmúlt 8 évben egynapos eseményből egész hétvégés programsorozattá nőtte ki magát, amelyre 2018-ban közel 25.000 látogató volt kíváncsi.
A kortárs animáció hazai és nemzetközi trendjeiről a magyar filmfesztiváloknak köszönhetően kaphatnak betekintést. Az Anilogue, a BuSho, a Kecskeméti Animációs Film Fesztivál (KAFF) és a Primanima mellett idén a CINEMIRA Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál válogatása is látható lesz a Rajzfilmünnepen. A jövő nemzedék alkotásaival pedig a művészeti egyetemek (MOME, METU, EKE) közreműködésével ismerkedhetnek meg.
A filmlistából a résztvevő intézményekkel közösen szerkesztik meg a szervezők a programjukat. A filmvetítések adják az alkalom gerincét, melyeket az egyes helyszíneken egyéb kulturális események gazdagítanak, jellemzően rajzfilmekhez és a vizuális kultúrához köthető kézműves foglalkozások, illetve egyéb közösségi és családi programok. Így aztán nincs két ugyanolyan program, minden településen más filmekkel és más elfoglaltságokkal – például festés, rajzolás, vetélkedő vagy beszélgetés – várják az érdeklődőket.
A Rajzfilmünnep hírei és részletes, helyszínekre lebontott programja a rendezvény weboldalán található meg. Az eseményeket az egyes helyszínek a Rajzfilmünnep Facebook oldalán is megosztják, így itt is figyelemmel követhető, hogy az egyes településeken milyen programokkal várják a szervezők az érdeklődőket november 15. és 17. között.