Az Ojtozi-szoros Kelet kapuja, az Erdélyt Moldvával összekötő legfontosabb átkelőhely. Naponta több száz kamion suhan át a műúton, mégis mintha levette volna a gondviselés a szemét Ojtozról. Az Ojtozi-szorossal szomszédságos Bereckben él Farkas Mihály juhosgazda. Szent György havától Szent Mihályig járja a környékbeli bérceket, legelőket, hogy legelő- és szálláshelyet, ahogy arrafelé mondják, Esztenát - keressen juhnyájának és felfogadott pásztorainak. Misi két pásztora a fürkésző tekintetű, Feri és a ravasz Vasile. Hogyan fér meg egymással a magyar és a román pásztor? Milyen sajátos életfilozófia születhet a havasok gerincén? Látszólag semmi sem történik, csak megszületik egy bárány, lenyírnak egy juhot, beoltanak egy kecskét, megfürösztik a nyájat és közben megfordul a szolgálati év, letelik egy emberélet. Négy évszak az Esztenán.

Makó Andrea, a film rendezője a filmhunak elmondta, hogy fontos az elismerés, hiszen az Esztenát egy éven keresztül készítették, sok munkát fektettek bele, de a tavaly októberben elkészült film ezidáig nem keltett különösebb visszhangot. A Filmszemle programjában is csak az információs blokkban vehetett részt. A Duna Televízió már bemutatta, ezen túl pedig fesztiválokon szeretnék még vetíteni. A rendező kiemelte, hogy a különleges környezetet, a civilizációtól elvonult emberek világát bemutató filmben kevés a szöveg. A képek, a zene, valamint leginkább a csend dominál.

Makó Andrea jelenleg egy 10 részes sorozatot készít erdélyi naiv művészekről. Legutóbb egy idős szönyegszövő nénit és egy kisplasztikákat készítő bácsit kerestek fel. A sorozatot ezúttal is az Unio Civilis Képműhely gyártja, Kulcsár Györgyi produceri vezetésével.    

Esztena- szerkesztő-rendező: Makó Andrea, vágó: Ecseri Judit, operatőr: Jernye János, producer: Kulcsár Györgyi, gyártó: Duna Televízió & Unio Civilis Képműhely, Beta SP