Jevgenyij Solomin: Katorga
A Mediawave egyik legsikeresebb – és a fesztivál szignáljában is szereplő – dokumentumfilmje a méltánytalanul elhanyagolt zseniális Belov család volt pár éve. Idén is nagy arányban képviseltetik magukat a F.Á.K. területéről érkező filmek. Nem is olyan régen egy ismertnek vélt világ képei voltak ezek, ma mégis teljes mértékben ismeretlen e táj szemünknek.

Jevgenyij Solomin Katorga című filmje egy szibériai börtön életét mutatja be egy szereplő történetén keresztül. Szibéria: fejünk a Gulag képeit köti össze ezzel a szóval, valami kegyetlen ridegséget. A film hőse, aki gyilkosságért tölti büntetését, szomorú, egykedvű arcán benne van e szomorú és egykedvű táj egész története. Hasonlóan az emberi arcra fókuszál, annak apró rezzenésein keresztül mutat be egy távoli világot az iráni Hooshang Mirzaee Lightness (Megvilágítás) című filmjében.
Hooshang Mirzaee: Lightness
Valahol Iránban, a világ végén járunk. Itt él a vak főhős, aki fogyatékossága ellenére kiváló magnószerelő, ebből tartja fenn magát és idős édesanyját. A megkapó film az emberi méltóság legmélyebb rétegébe enged bepillantást, egyszerűen, tömören. Míg a Katorga sajnos több akar lenni annál, ami és az erős vizuális közeghez idegen szerkezetet és zenét használ, addig a Megvilágítás pontosan ott áll meg, ahol vége van a történetnek. Nem több, s nem kevesebb, iskolapélda. Antropológiai beállítottságú munka Anatoly Baluyev Bikkoboy (Bikaáldozat) című filmje. A film főszereplője a Komi-Dermyak Autonóm Tartomány lakója, s hazautazik egy sajátos ünnep miatt. A film szövetét az ünnep folklorisztikus képei és az elvont gondolatiság tartja össze. Beszélő, éneklő, táncoló és mosolygó arcok, egy minden ízében tradicionális világ arcai a természet, az orosz filmművészetből jól ismert anyatermészet képeibe ágyazva.

Bódis Kriszta: Rabszolgavásár II.
A magyar dokumentumfilmes szekció is erős alkotásokkal jelentkezett ma. Bódis Kriszta Rabszolgavásár II.-je olyan alkotás, amit egyszerre kellene főműsoridőben levetíteni az összes csatornán. A Rabszolgavásár dokumentumfilm-sorozatnak készült, amelynek egyes részei a prostitúció világába engednek betekintést. Az első részben egy három évvel ezelőtti, de máig tisztázatlan rendőrségi botrány egyik áldozatát ismerjük meg. A második rész olyan fiatal – zömében roma – prostituáltakról szól, akik a prostitúciót legalizáló törvény hatálybalépését követően kerültek – a törvény egy alkotmányellenes passzusának köszönhetően – több évre börtönbe. A mélyen emberi történetek igen erősen világítanak rá a kiszolgáltatottságra és a megaláztatásra, az őszinte arcok pedig lerombolják a prostitúcióról alkotott sztereotípiákat. A magyar szekció másik alkotása Németh Gábor Péter Világbajnok című munkája. Imre, a film főszereplője kitűnő színész és sportoló, most azonban egy olyan nehéz szerepre vállalkozik, amilyennel még nem szembesült életében: édesanyjával találkozik. Imre az értelmi fogyatékosokat gondozó szolnoki Liget otthon lakója, egész életét ott töltötte. Most teljesül álma: édesanyja a színpadon láthatja őt.

Gergye Krisztián-Bata Rita: Zsigervirág
A Művészetek Szentélyében elindult a „Tánchullámok” program is, a nemzetközi Kortárs és Orientális Tánc Fesztivál. A magyar kortárs táncban nemrégen feltűnt, s annak egyik legígéretesebb tehetségének számító Gergye Krisztián Bata Ritával együtt adta elő felszabadító erejű, az ösztönvilágot megidéző darabját, a Zsigervirágot. A két táncművésznek ez volt az első találkozója a színpadon, reméljük továbbra is fognak együtt dolgozni.

A fesztivál zenei programjában sem állt meg az élet, a Mediawave idén is kiváló jazz zenekaroktól hangos. Ma elsősorban a Rómer Ház adott otthont a fellépőknek, többek között a tizedik születésnapját ünneplő, s az egyik legkarakteresebb magyar zenei alapú muzsikát játszó Dél-Alföldi Szaxophon Együttesnek és a magyar improvizatív zenei élet egyik nagy kísérletező alakjának Grencsó Istvánnak, illetve a Grencsó Triónak. A nap fő szenzációjának ígérkező Johnny Raducanu koncert ugyan elmaradt, a közönség azonban kárpótlásul az erotikus filmek blokkjával vigasztalódott.