Kapcsolódó anyagok

Néhány esetben bizony hazahúzott a szíve a Brit Filmakadémia döntnökeinek - így az Egyesült Királyság válasza az Oscarra igazi szigetországi fiesztát hozott. Stephen Daldry Az órákja például két kategóriában is győzedelmeskedett az esélyes amerikai produkciók, a Chicago és a Gangs of New York előtt.

Így a Virginia Woolfot megformáló Nicole Kidman a Golden Globe után Londonból is a legjobb filmszínésznőnek járó elismerést halászhatta el filmbeli színésztársa, Meryl Streep és a Chicagóban főszereplő Renée Zellweger elől. Az órák szintén diadalmoskodott a filmzenei kategóriában Philip Glass teljesítménye révén.

Noha a film 20 millió dolláros költségvetését amerikai pénzből teremtették meg, mégis brit produkciónak számít, hiszen alkotói és stáb oldalról szinte száz százalékosan szigetországiakból tevődött össze a csapat.

Más oldalról viszont az amerikai esélyeseknél is briteket díjaztak, hiszen a Gangs of New York megszerezte a legjobb férfi alakításért járó díjat Daniel-Day Lewis révén, míg a Chicago a női mellékszereplő kategóriában győzedelmesekedett a wales-i Catherine Zeta-Jones sikerével. Zeta-Jones számára még egy esetleges Oscar-díjnál is többet jelentett, hogy szülőhazájában jutott rangos elismeréshez.

A legtöbb kategóriában jelölt produkciók, Az órák, a Chicago és a Gangs of New York közül egyik sem tudott igazi aratást véghez vinni, hisz a Brit Filmakadémia ítészei szétosztották a díjakat. Így például a legjobb filmnek járó díjjal Polanski A zongoristája a César-díj után a BAFTÁ-n is diadalmaskodott.

A legtöbb, szám szerint 3 díjat, egyébként A Gyűrűk Ura második epizódja vihette haza, ugyanis A két torony nemcsak a szokásos kategóriáiban, a legjobb jelmez és vizuális effektek közt, bizonyult a legjobbnak, hanem a közönségdíjat is hazavihette. De Pedro Almodóvar is újabb két rangos kitüntetéssel lett gazdagabb, hisz a Beszélj hozzá! a legjobb eredeti forgatókönyv díja mellett a legjobb nem angol nyelvű produkciónak járó
elismerésben is részesült. Ha pedig adaptált forgatókönyv kategóriáról van szó, ott úgy tűnik nem is születhet(nek) más nyertes(ek), mint az Adaptáció író(i), Charlie Kaufman és fiktív ikerbátyja, Donald. Ha pedig se a kitalált, se az igazi fivér nincs jelen, akkor Meryl Streep, az Adaptáció egyik szereplője veszi át a díjat.

Pont az Adaptációt és a legjobb sminkkel büszkélkedő Fridát hozták fel példaként annak alátámasztására, hogy a Brit Filmakadémia díjkiosztója bizony egy nagy PR-happeninggé kezd minősülni, hiszen a fenti filmek még nem is kerültek brit forgalmazásba, így hatalmas promóciós gépezet működtette a megjelenésüket a BAFTÁ-n. S úgy néz ki, hogy ilyen szempontból visszaüt az is, hogy a kiosztó időpontját áprilisról előrehozták februárra. Ezzel meg akarták előzni az Oscart, így próbálván a BAFTA presztízsét növelni, de úgy tűnik, hogy az Oscarért sorban álló produkciók valójában csak reklámként fogják föl az eseményt, a március végi nagy hollywoodi szoborosztás előtt.


A díjazottak:

Legjobb film
A zongorista (The Pianist)

Női főszereplő
Nicole Kidman, Az órák (The Hours)

Férfi főszereplő
Daniel Day-Lewis, Gangs of New York

Női mellékszereplő
Catherine Zeta Jones, Chicago

Férfi mellékszereplő
Christopher Walken, Kapj el, ha tudsz (Catch Me If You Can)

Eredeti forgatókönyv
Beszélj hozzá! (Hable con Ella), Pedro Almodóvar

Adaptált forgatókönyv
Adaptáció (Adaptation), Charlie Kaufman és Donald Kaufman

Legjobb brit film
The Warrior

Legjobb brit elsőfilmes rendező, producer vagy forgatókönyvíró
Asif Kapadia, rendező/társíró, The Warrior

David Lean-díj a legjobb rendezésért
A zongorista (The Pianist), Roman Polanski

Anthony Asquith-díj a legjobb filmzenéért
Az órák (The Hours), Philip Glass

Legjobb nem angol nyelvű film
Beszélj hozzá (Hable con Ella)

Fényképezés
A kárhozat útja (Road to Perdition), Conrad L Hall

Díszlet
A kárhozat útja (Road to Perdition), Dennis Gassner

Jelmez
A Gyűrűk Ura - A két torony (The Lord of the Rings: The Two Towers)

Hang
Chicago

Vizuális effektek
A Gyűrűk Ura - A két torony (The Lord of the Rings: The Two Towers)

Smink
Frida

Legjobb rövidfilm
My Wrongs 8245-8249 AND 117, Mark Herbert/Chris Morris

Akadémiai tagság (Életműdíj)
Saul Zaentz

Orange film of the year (Közönségdíj)
A Gyűrűk Ura - A két torony (The Lord of the Rings: The Two Towers)