A Magyar Filmkritikusok Díját a Magyar Újságírók Országos Szövetsége alapította 1962-ben. A szakosztály tagjainak szavazatai alapján az adott évben bemutatott magyar filmeket jutalmazzák 15 kategóriában. 2004-ben a rendezvényt az Agfa Hungária Kft., az Antenna Multimédia Rt., az Axelero Rt., a Westel Rt. és a Magyar Mozgókép Közalapítvány támogatta.

Árvai Jolán, a Fiatal Művészek Stúdiójának alapító tagja, két éve hunyt el. Korábban számos sikeres magyar film producereként tevékenykedett. Árvai Jolán már életében kifejezésre juttatta azt a szándékát, hogy a mozgókép területén kifejtett kiemelkedő alkotói tevékenység, valamint művészeti és tudományos teljesítmény elismerésének adományozzon. Az Árvai Jolán-díjat a Magyar Rendezők Céhe (MRC) és a Magyar Operatőrök Céhe (HSC) a Magyar Újságírók Országos Szövetségével együttműködve alapította 2002-ben.  A díjhoz és az általa képviselt eszmeiséghez az alapítás óta számos filmszakmai szervezet csatlakozott. Az Árvai Jolán-díjat olyan filmeseknek ítélik oda, akik nem részesülhetnek művészeti díjban. A díj díszoklevéllel, pénzjutalommal és aranygyűrűvel jár.

A legjobb fiatal dokumentumfilmesnek járó díjat  Hegedűs Péter, az Örökség: egy halász története című alkotásával nyerte el. A 2003-ban ausztrál, belga és magyar koprodukcióban készült dokumentumfilm a Tiszán, 2000 januárjában bekövetkezett ciánszennyeződés hatását mutatja be egy halász, Mészáros Balázs életén keresztül, akinek családja több mint kétszáz éve halászik a folyón. Ennek a tradíciónak vet véget az ausztrál – román tulajdonban levő aranybányából származó ciánszennyezés okozta katasztrófa. A film 3 éven keresztül kíséri a halász életét, aki Ausztráliba is elmegy, hogy a bányatulajdonos cégvezetőinek felhívja a figyelmét a katasztrófa okozta emberi tragédiákra is.

„Számomra a film nemcsak Mészáros Balázs halász elkeseredett küzdelmét követi végig három éven keresztül, hanem egy eszközt is ad arra, hogy feldolgozzam mindazokat az érzéseket, amelyeket Ausztráliában élő magyarként éreztem, amikor a katasztrófa megtörtént. Részben haragudtam az ausztrál cégre, de ugyanakkor meg is akartam ’védeni’ Ausztrália hírnevét. Nagyon fontos volt számomra, hogy fel tudjam dolgozni ezeket az érzéseket.“ – fogalmazott Hegedűs Péter, a film rendezője.

Az Örökség a Magyar Filmkritikusok díja mellett már számos kitűntetést, díjat nyert el. 2003-ban részt vett több mint tíz Nemzetközi Fesztiválon. Többek között a Visions Du Reel Svájci Dokumentumfilm Fesztiválon, valamint a New York-i Margaret Mead Fesztiválon is. Az Örökség nyerte el tavaly a Global Peace Fesztivál első díját, valamint Magyarországon a szolnoki Scientific Film Fesztivál zsűrije ítélt díjat az alkotásnak. A dokumentumfilm egy hetes nyilvános Los Angeles-i vetítést követően felkerült arra a tizenkét alkotást felsorakoztató rövidlistára, amelyek közül 2004. januárjában választják ki azt az öt munkát, amely indulhat a dokumentumfilmes Oscar-díjért. A film a 35. Magyar Filmszemlén is látható lesz.

A díjazottak:

Legjobb férfi epizódalakítás díja:
Badár Sándor, Mucsi Zoltán, Nagy Zsolt és Pindroch Csaba
(Kontroll)

A Westel által a legjobb női főszerepért felajánlott díj:
Ónodi Eszter (Boldogszületésnapot)

Legjobb férfi főszerep díja:
Csányi Sándor (Kontroll)

Az Agfa Hungária által a legjobb fiatal dokumentumfilmesnek felajánlott díj: 
 Hegedüs Péter (Örökség: egy halász története)

Legjobbdokumentumfilmdíja:
Gimes Miklós (Mutter)

Legjobb rövidjátékfilm díja:
Buvári Tamás (Posztkatona)

Legjobb zeneszerző díja:
Tallér Zsófia (A 78-as Szent Johannája)

Legjobb operatőr díja:
Pados Gyula (Kontroll)

Legjobb forgatókönyv díja:
Fazekas Csaba (Boldog Születésnapot)

Produceri díj:
Muhi András, az Inforg Stúdió vezetője több éves kiemelkedő produceri tevékenységéért

Az Axelero által a legjobb első filmnek felajánlott díj:
Fliegauf Benedek (Rengeteg)

A Magyar Filmkritikusok Különdíja:
Grunwalksy Ferenc és Ladányi Andrea (Táncalak)

Az Antenna Multimédia által a legjobb rendezésért felajánlott díj:
Antall Nimród (Kontroll)

B. Nagy László-díj:
Mundruczó Kornél (Szépnapok)

Életmű-díj a Magyar Mozgókép Közalapítvány felajánlásával:
Ember Judit rendező, a sok évtizedes kimagasló művészi teljesítményéért

Budapest, 2004. január 20.