22 versenyfilm közül osztott díjakat a cannes-i filmfesztivál idei zsűrije, aminek tagjai Juliette Binoche elnök mellett Halle Berry, Payal Kapadia író-rendező, Alba Rohrwacher színész-rendező, Leïla Slimani forgatókönyvíró, Dieudo Hamadi rendező-producer, Hong Sangsoo író-rendező, Carlos Reygadas rendező és Jeremy Strong színész voltak.


It Was Just an Accident

Az Arany Pálmát Dzsafar Panahi filmje, az It Was Just an Accident kapta. A munkássága miatt hazájában már többször bebörtönzött iráni rendező alkotása egy közúti balesetről szól, ami egyre abszurdabb események láncolatát indítja el a diktatórikus rezsim árnyékában. Panahi ezzel a győzelemmel a világon a negyedik rendező, aki a három legjelentősebb filmfesztiválról elhozta a fődíjat: Cannes mellett berlini Arany Medvét (Taxi Teherán, 2015), és velencei Arany Oroszlánt (A kör, 2000) is nyert már. Ez a triplázás rajta kívül korábban csak Henri-Georges Clouzot-nak, Michelangelo Antonioninak és Robert Altmannak sikerült. Panahit 1995-ben szintén Cannes-ban a legjobb elsőfilmnek járó Arany Kamera-díjjal (A fehér léggömb), 2003-ban pedig ugyanitt az Un Certain Regard szekció zsűri díjával (Vér és arany) tüntették ki. 

A 78. cannes-i filmfesztivál nagydíját Joachim Trier rendezése, a Sentimental Value nyerte. A rendező A világ legrosszabb embere című, két Oscar-díjra jelölt, szintén Cannes-ban debütált romantikus filmje után újra Renate Reinsve-vel dolgozott együtt, a film másik főszerepében Stellan Skarsgård látható. A történet egy idős filmrendezőről szól, aki egy új filmterve segítségével próbálja helyrehozni a kapcsolatát a lányaival.


Sirat

A zsűri díját két film kapta megosztva: Oliver Laxe Sirat-ja, valamint a német Mascha Shchilinski rendezte Sound of Falling. A Siratról mi is írtunk, tudósításunkban kiemeltük: „Oliver Laxe sivatagi eposza fizikai, filozófiai és audiovizuális értelemben is rendkívüli moziélmény. A marokkói táj atmoszférája tökéletes teret ad a hősöknek egy metafizikai (és pszichedelikus) tripre, a háttérben kialakuló háborús szituáció azonban nagyon is közel hozza a valóságunkat, egy lehetséges harmadik világháború kirobbanását."

A Sound of Falling pedig egy rendhagyó, több generáción átívelő családtörténet, aminek a különlegessége, hogy a rendező asszociatív montázsokban görgeti előre a filmet, ezzel az egyes korok női sorsain keresztül mutat rá transzgenerációs traumákra és a család történetének ismétlődő történéseire.


A titkosügynök

A díjátadón két elismeréssel gazdagodott Kleber Mendonça Filho (Aquarius, Bacurau) filmje, A titkosügynök. Mendonça lett a legjobb rendező, a főszerepet játszó Wagner Moura pedig a legjobb színész. A titkosügynököt mi is dicsértük: „Mendonça filmje lassan hömpölyög, a feszültség mégis pattanásig fokozódik, a krimik, a paranoiathrillerek és a slow cinema különleges egyveleget alkot, ráadásul a rendező a 2019-es Bacurauból sikeresen menti át a meglepetésszerűen berobbanó erőszakot is."

A legjobb színésznőnek Nadia Mellitit választották, aki Hafsia Herzi The Little Sister című filmjének főszerepében egy identitását kereső muszlim lányt alakít. A hívő családból származó Fatima Párizsba költözik, ahol megismeri a város szabadságát és ő maga is megpróbál kiteljesedni.

A legjobb forgatókönyv díját a filmjeikkel rendre Cannes-ban versenyző Jean-Pierre és Luc Dardenne kapták. A Young Mothers öt édesanya történetét meséli el, akik egy anyaotthonban élnek, és dönteniük kell: örökbe adják gyermekeiket, vagy megpróbálják egy az övékéhez képest jobb és teljesebb életre felkészíteni őket.


Young Mothers

Különdíjjal jutalmazták a kínai Bi Gan Resurrection című filmjét. A filozofikus sci-fi az álmok természetét vizsgálja, miközben Kína történelmének különböző időszakaiban játszódik.

A rövidfilmes Arany Pálmát az eddig színészként ismert Tawfeek Barhom (Fiú a mennyből, Ghost Trail) filmje, az I'm Glad You're Dead Now nyerte. A film egy testvérpárról szól, akik visszatérnek arra a szigetre, ahol gyermekkorukat töltötték, itt pedig felszínre kerülnek a titkaik, amik konfliktushoz vezetnek. A rövidfilmes versenyben vetítették Kenyeres Bálint The Spectacle című, állami támogatás nélkül készített munkáját is, ami végül díjat nem kapott.

A mellékszekciók díjait már korábban kiosztották. Az Un Certain Regard fődíját Diego Céspedes The Mysterious Gaze of the Flamingo című filmje kapta, amit mi is méltattunk fesztiválbeszámolónkban: A Flamingó titokzatos pillantása a talált családok összetartó erejéről egy mágikus bosszúfilmben mesél, ahol a legnagyobb ellenség, a kór sajnos így is legyőzhetetlen marad.


Wild Foxes

A Rendezők Kéthete szekció fődíját Valéry Carnoy bokszdrámája, a Wild Foxes nyerte, amiről szintén beszámoltunk: „A rendező visszafogottan, mégis meglepően magabiztosan használja fel a műfaji paneleket, és pont annyit teker le belőlük, ami a film hitelességét erősíti, de nem vesz el a drámaiságából. A meccsek jelenetei például szikárak, nyersek, nincsenek túlvágva és a rendező a szokásos csavarokkal is finoman bánik."

A legjobb elsőfilmnek járó Arany Kamera-díj a szintén a Rendezők Kéthetén versenyző The President's Cake című iraki felnövéstörténetnek járt. Hasan Hadi filmjének főhőse egy kislány, aki azt a feladatot kapja, hogy süssön tortát Szaddam Husszein születésnapjának tiszteletére, az iskolai ünnepségre. A film azt a küzdelmet követi, ahogyan a főszereplő megpróbálja beszerezni az alapanyagokat, miközben feltárul előtte a diktatórikus rendszer sötét oldala.

A díjazottak listája:

  • Arany Pálma: It Was Just an Accident – rendező: Jafar Panahi

  • Nagydíj (Grand Prix): Sentimental Value – rendező: Joachim Trier

  • Zsűri díja (megosztva):

    • Sirât – rendező: Oliver Laxe

    • Sound of Falling – rendező: Mascha Schilinski

  • Legjobb rendező: Kleber Mendonça Filho – A titkosügynök

  • Legjobb színész: Wagner Moura – A titkosügynök

  • Legjobb színésznő: Nadia Melliti – The Little Sister

  • Legjobb forgatókönyv: Jean-Pierre és Luc Dardenne – Young Mothers

  • Különdíj: Bi Gan – Resurrection

  • Caméra d'Or (legjobb elsőfilm): The President’s Cake – rendező: Hassan Hadi

  • Arany Pálma a legjobb rövidfilmért: I'm Glad You're Dead Now – rendező: Tawfeek Barhom

 

Borítókép: Dzsafar Panahi átveszi az Arany Pálmát. Forrás: France24.com