Az Európai Filmakadémia a kontinens filmművészetének meghatározó alkotásait díjazza; minden páratlan évben Berlinben, minden második évben pedig egy-egy európai városban adják át ünnepélyes keretek között a nagy presztízsű Európai Filmdíjakat. A most közzétett válogatásból az akadémia tagok szavazzák meg az Európai Filmdíj jelöltjeit a dokumentumfilm kategóriában. A 37. alkalommal megrendezett díjátadó gálát a svájci Lucernben 2024. december 7-én tartják.
Az első animációs technikával készült egész estés magyar dokumentumfilm, a hazai mozikban április elején bemutatott Kék Pelikan a ’90-es évek vonatjegyhamisítási botrányát szórakoztató formában feldolgozó, rendszerkritikus és heistfilmes elemeket felvonultató, korabeli magyar slágerekkel teli alkotás, amelyben a valós – saját hangjukon megszólaló – szereplők mellett Lévai Norman, Tegyi Kornél, Kenéz Ágoston, Börcsök Olivér, Rujder Vivien, Olasz Renátó, Thuróczy Szabolcs, Csőre Gábor, Trokán Nóra és Csoma Judit is hallhatók. A rendszerváltás utáni időszak megidézését olyan ismert magyar kultzenekarok biztosítják, mint a Bonanza Banzai, a Kispál és a Borz vagy a Hiperkarma.
Domestos, indigó és a magyar gógyi kellett, hogy utazhassanak bárhova
Rafkós magyar fiatalok hamis vonatjegyekkel járták be Nyugat-Európát a 90-es években – Csáki László animációs dokumentumfilmje élvezetes módon jár utána annak, hogyan pattant ki pár budapesti fiatal fejéből a lebukásmentes ingyenutazás legtutibb módszere, az indigóval történő vonatjegyhamisítás, aminek köszönhetően egy egész generáció előtt nyílt meg a nagyvilág.
Csáki László, a Magyar Filmszemlén és a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon többször díjazott, Balázs Béla-díjas író-rendező éveken át készített interjúkat azokkal az érintettekkel, akiknek az életére sorsfordító hatást gyakoroltak azok a nemzetközi utazások, melyeket a kék Pelikan indigóval hamisított vonatjegyekkel tettek meg.
A filmet több mint 21 000-en látták moziban, és továbbra is megtalálható a hazai filmszínházak, kertmozik és szabadtéri vetítőhelyek műsorán.
A Kék Pelikan producere Felszeghy Ádám és Kázmér Miklós. Az operatőr Horváth Árpád, a vágó Szabó Dániel, a zeneszerző Tövisházi Ambrus és Preiszner Miklós. Az alkotás a Filmintézet támogatásával az Umbrella Entertainment gyártásában készült Temple Réka szakmai támogatásával a Cinemon Entertainment koprodukciójában. A film forgalmazója a JUNO11 Distribution.
Ahogy korábban megírtuk, az Európai Filmakadémia nyagyátékfilmes válogatásában is szerepel magyar alkotás, Moldovai Katalin Elfogy a levegő alkotása.