A mozgókép kegye

A filmrajongók zsebét nem fosztja ki idén az Ünnepi Könyvhét: három kiadvánnyal keresik a mozgókép kegyét. Gelencsér Gábor Káoszkeringő címen gyűjtötte egybe Gothár Péterről szóló írásait a Filmesek kiskönyvtára sorozat egyik darabjaként, amelyet a Novella Kiadó rendezett kötetbe. A szerző június 8-án csütörtökön 16:30-kor a Vörösmarty téren dedikálja könyvét.

Könyvbemutató az Urániában
Szintén a Könyvhéthez kötődő program: június 8-án, csütörtökön 18 órakor lesz Tullio Kezich: Federico Fellini élete és filmjei című kötetének bemutatója az Uránia Nemzeti Filmszínház (Budapest VII. Rákóczi út 21.) kávézójában. Közreműködik: Barna Imre főszerkesztő, Kovács András Bálint filmesztéta és Jancsó Miklós rendező. 19 órakor Az Országúton című Fellini filmet vetítik az Uránia Nemzeti Filmszínház Fábri termében. A kötetet a helyszínen 30%-os kedvezménnyel árusítják.


A XXI. századra immáron  képi környezetünk elidegeníthetetlen része lett a televízió is: a magyarországi kereskedelmi televíziózásról az RTL klub programigazgatója, Kolosi Péter írt könyvet, a Corvina kiadványa szintén a Könyvhéten debütál. A szerző június 10-én szombaton 11 órakor dedikálja könyvét a Vörösmarty téren.


Egy-két érdekes beszélgetést el lehet kapni az Oroszlános kútnál is: június 10-én szombaton Bikácsy Gergellyel Róma-könyvéről Vlasics Sarolta beszélget , (14.20-14.35), majd később Bódis Krisztát Balázs Attila faggatja(16.10-16.30). Június 11-én vasárnap pedig Hammer Ferenc lesz a középpontban. (11.40-12.00)

Filmvetítések a Ráday-n

A Ráday utcai könyvfesztivál június 9-én péntektől várja mindennap éjfélig az érdeklődőket, szokás szerint közvetlen, díjmentes kisvonat szállítja óránként az olvasókat a Vörösmarty tér és a Ráday utca között. A Ráday utcában minden este filmvetítéssel zárják a napot: június 9-én pénteken 22 órától Papp Gábor Zsigmond: Budapest retro első része kerül sorra, másnap már 21 órától mennek a dokumentum filmek a Magyar Dokumentumfilm Műhely válogatásában: Kisfaludy András: Körúti esték '58 (1997), Grey Tibor: Mobility '5 (2005), Szobolits Béla: Macskaköröm '24 (1981), B. Révész László: Diogenész hordót keres '52 (2005), Schuller Imre: Hajnali imádság '12 (1990)

Az Ünnepi Könyvhét történelme során most először a dokumentumfilmesek is jelentkeznek úgy is mint képírók, de úgy is mint könyvkiadók. A MADE (Magyar Dokumentumfilm Rendezők Egyesülete) könyvsátrában egyrészt azokat a könyveket fogják árusítani, amelyeket az elmúlt években adtak ki az általuk rendezett tematikus filmfesztiválok alkalmából.

A Made pavilonban kapható kiadványok: Rejtőzködő történelem – 50 év 100 dokumentumfilmje, Tanulmányok, dokumentumok az elmúlt évtizedek filmjeiből Felelős szerk.: Kisfaludy András; Montázs 2000.,  A rendszer-változás dokumentumfilmjei Szerk.: Varga Tamás; Montázs 2000, Kerekasztalon a dokumentumfilm Viták: Műfaji kategóriák a dokumentumfilmben, Rendszerváltozás – dokumentumfilm – társadalom Montázs 2000, Budapesti Iskola – magyar dokumentum-játékfilmek 1973 – 1984 Szerk.: Zalán Vince; Montázs 2000.

MADE pavilon a Ráday-n

A kamerával író dokumentumfilmesek azonban elviszik filmjeiket, DVD-iket a sátorba és ott az alkotók dedikálják majd műveiket. Név szerint: Gulyás János, Kisfaludy András, Varga Ágota, Dénes Gábor, B. Révész László, Siflis Zoltán, Sipos András, Nádasy László, Erdélyi János, Mohi Sándor, Tóth Péter Pál, Péterffy András. Mivel a dokumentumfilmek terjesztése egyáltalán nem megoldott, ezeket a filmeket sehol máshol nem lehet kapni, ezért ez egy jó lehetőség mind az alkotók, mind pedig a dokumentumfilmet szerető közönség számára.

A képregény hete

Vasárnap este a képregény szerelmesei búcsúzhatnak a Ráday utcától: 22 órától Butapest címen Gróf Balázs szerzői estje lesz megtekinthető, amiben lesz épregény, rajzfilmek, szövegek, bábjáték és fényfestés is.

Képregények lesznek a Vörösmarty téren is: a Magyar Képregénykiadók Szövetségének közös standján (Váci utca) és a Nyitott Könyvműhely (Art Comix) standján (Vígadó utca) kaphatók a kiadók könyvheti újdonságai és teljes választéka. Június 10.-én és 11.-én a kiadók standjánál Temesi Péter és Saban képregényrajzolók portrékat készítenek a vásárlókról. A stand vendége lesz Marabu, Aleksandar Zograf, a Pinkhell, a Kretén és a Fekete-Fehér Képregényantológia alkotógárdája. A színpadon beszélgetés a képregényről. A végleges program a www.kepregeny.info oldalon érhető el. 

Marabu munkái a Kretén Magazinban, a HVG-ben, a Népszabadságban és a Hócipőben olvashatók rendszeresen. Hé, Dodó! címmel a karikatúrajellegû 3 kockás sztrip képregénysorozat 100 összegyűjtött epizódja jelent meg kiegészítve a sorozathoz illeszkedõ szöveges-rajzos paródiajellegű humoros anyagokkal. A humor jellege széles területet átfog, a börleszk poénoktól a filozofikus játékig. 
 
A népszerű Fekete-fehér képregényantalógia sorozat 5. kötetében (Sötét lovak) a szokott kedvencek (Sin City, Blueberry, Pszichopark, Andy Capp, Beton) mellett először olvashatók Marvel-képregények is (Pókember, Rozsomák). A magyar szekcióban ismét olvasható egy képregény az Alfabéta-díjas Fekete Imrétől és az Art Comix pályázaton II. helyezett Lanczinger Mátyástól, és most először szerepel az alkotók között Cserkuti Dávid, Göndöcs Gergely és Gróf Balázs.

Képregények lesznek a Vörösmarty téren is


A Míves Céh és kArton/Képregény Kedvelők Klubja által közösen létrehozottt Fekete-Fehér Képregénymúzeum a magyar képregény klasszikus darabjait újítja fel és adja közzé korlátozott példányszámban, előrendelésre. A sorozat 3. kötete, Egy jenki Artur király udvarában Korcsmáros Pál egy hosszabb és négy rövidebb képregényét tartalmazza, valamint egy stíluselemzést Cserkuti Dávidtól és egy visszaemlékezést Korcsmáros Pétertől, a kiváló rajzoló fiától.

A Képes Kiadó havilapjának, az Eduárdnak a mutatványszáma a 2. Magyar Képregényfesztivál alkalmából jelent meg, és júniustól lesz kapható rendszeresen. A "fapados képregényújság" régi magyar, új magyar és nálunk még ismeretlen külföldi képregényeket is tartalmaz. Folytatásokban jelenik meg már az első számtól az "1002. éjszaka", Korcsmáros Pál 1973-as képregénye Heltai Jenő alapján, valamint a XIII szerzőjeként is ismert Jean Van Hamme "Sörmesterek" című nagysikerű munkája, Vallès rajzaival. Az Eduárd számára készült Fekete Imre "Új isten" című fantasy-je, valamint a Krampusz, Kalyber Joe, Tomster és Szivárvány köz stripek egy-egy újabb darabja, valamint a címlapon maga Eduárd, akit Garisa H. Zsolt kelt életre.