„Azt éreztem, hogy nagyon más, Magyarországon belül is egy kis külön világ” – meséli Bernáth Szilárd Borsod megyéről, ahol a Larry játszódik. A film rendezője nem itt született, ezért is voltunk kíváncsiak, mit szóltak hozzá Ózdon és környékén, amikor kiderült, hogy filmet akar ott készíteni. A juhpásztorból lett rapper történetén keresztül minél többet meg akart mutatni a borsodi identitásból, mesélt nekünk az izgalmas castingfolyamatról, a cigánysoron zajló forgatásról és a helyieknek tartott vetítés hatásáról is.
Bár saját bevallása szerint nem sok mindenre emlékszik a forgatásból (és úgy általában az életéből), az adás során mégis egyre több emlék tört elő Vilmányi Benettből, akinek kirobbanó játékát nem győzik dicsérni a kritikusok, ő mégis úgy érzi, egyre inkább távolodik a színészettől. Sokkal jobban mozgatja most az írás és rendezés, a rap és a tanítás – ő és Szilárd is mellékállásban gimnazistákat tanítanak. A tanári léttel járó küldetéstudatról és annak hiányáról beszélgettünk, ami elengedhetetlen ennél a különleges szakmánál. Úgy tűnik azért Benett színészi alteregóját sem fogjuk egyhamar elengedni: Dettre Gábor olyan ajánlatot tett neki, amit nem tudott visszautasítani, új, közösségi finanszírozással készülő filmje forgatását tavasszal kezdik.
Onofer László 'Csala Do', Vilmányi Benett, Forrás: Larry Facebook
Találkozásuk a film másik kulcsszereplőjével, a való életben is rapperként alkotó Csala Doval (interjúnk itt olvasható vele) mindkettőjük számára meghatározó volt, Szilárd a fiú kedvéért a forgatókönyvbe is belenyúlt, Benettel pedig akkor lettek igazi haverok, amikor megmutatta neki az egyik saját rapszerzeményét. Az amatőrök és profi színészek keverése megalapozza a film hangulatát, amihez Csala Do és barátai jelentősen hozzájárultak. Benett és Szilárd meséltek a rappelés technikai oldaláról, Larry kemény dalszövegének megírásáról, és a dadogás megtanulásával járó megterhelő munkáról is, ami egy nagyon szigorú logopédus irányításával történt. Benett szerint a film felirat nélkül is kiválóan működne külföldön, többek között a nyelv roncsolásának univerzális hatása miatt.
Szilárd és a juhok
Az adás felénél búcsút vettünk Benettől, de azért kíváncsiak voltunk, vajon visszatér-e még hozzánk máskor is, vagy most jó pár évig ne zaklassuk őt a kérdéseinkkel. Szilárddal aztán visszakanyarodtunk még a finálé kibeszéléséhez, mesélt arról, miért Puzsér Róbert, Linczényi Márk és Borbély Alexandra lett a fiktív zenei zsűri, és meglepve hallgattuk, hogy a záróelőadáson eredetileg más számot rappelt volna Larry, ahogy az egész filmnek egy sokkal pesszimistább finálé lett szánva. Kívülállóként azt gondoltuk, hogy Hartung Dávid operatőr számára a koncert bravúros hosszú snittje volt a legnehezebb technikailag, de rosszul hittük. Szilárd végül azt is elárulta, ki ihlette a Larry művésznevet, amit Ádám választott magának.
A Larry stábja
Menetrend:
- 01:00 - Borsodi identitás
- 14:00 - Ének vs rap
- 16:00 - Tanárlét és a küldetéstudat hiánya
- 20:00 - Benett és a színészet
- 24:00 - Larry casting
- 31:30 - CsalaDo
- 35:00 - Forgatás a Keletinél
- 39:00 - Larry maszkja
- 41:30 - Dadogás, nyelvroncsolás
- 49:00 - Dalszövegírás
- 50:30 - A finálé felvétele
- 57:00 - Hartung Dávid és Benett táncai
- 01:00:00 - Rap és az érthetőség
- 01:05:00 - A zsűri
- 01:15:00 - Az alternatív finálé
- 01:23:00 - Forgatás helyiekkel a borsodi cigánysoron
A podcast meghallgatható a lenti lejátszóra kattintva, illetve elérhető Anchoron, Spotify-on, iTunes-on, illetve más népszerű podcast-alkalmazásokban.