A szervezők közzétették a Friss Hús nemzetközi versenyprogramját. A változatos műfajú válogatásban négy tematikus blokkban összesen 22 film lesz látható: kisjátékfilmek, animációk, dokumentumfilmek. A nemzetközi versenyprogramot erős szerzői hangon megszólaló filmek alkotják, olyan fesztiválok versenyprogramjából érkeznek Magyarországra, mint a Berlinale, Cannes, Velence, Clermont-Ferrand, Annecy, Palm Springs, Ottawa vagy Locarno.
A blokkokat Péterfy Bori, Beton.Hofi, Reisz Gábor és Buda Flóra Anna állította össze:
- Végjátékok (Péterfy Bori válogatása)
„Kizsákmányolás, elidegenedés, összeomlás. Az apokalipszis elkerülhetetlen.” - Lázadás életre-halálra (Beton.Hofi válogatása)
„Madárcsicsergés, pszichedelikus szakítás, lázadó gyerekek és rebellis nyugdíjasok.” - Beavatás (Reisz Gábor válogatása)
„Önmagukat keresik a tinédzser lányok és az öregedő férfiak is, akik néha még kopaszodnak is.” - Kísértések (Buda Flóra Anna válogatása)
„Elállatiasodó ember, megelevenedő porszívó, döntéskényszer a családi tradíciók és a foci rajongás között.”
Meghökkentő, elgondolkodtató, szívettépő, megható vagy éppen humoros témáival a nemzetközi válogatás új, hol jól ismert, hol távoli és ismeretlen külső vagy belső világokba enged betekintést. A Sweet Like Lemonds egy mérgező kapcsolatból való szabadulás színes, kézzel festett animációban elmesélt története; a Class fekete komédia egy holland általános iskola káoszba torkolló órájáról; a My Mother is a Cow a brazil mocsárvidékre repít, ahol egy mitikus jaguárral is találkozhatunk; Rúnar Rúnarsson O című munkája (a számos izlandi sorozatból és filmből ismert sztár, Ingvar Sigurdsson főszereplésével) legbelsőbb küzdelmeinket mutatja meg; az Abel az apa-fiú kapcsolatról, a gyász feldolgozásáról és a férfiak sebezhetőségéről mesél; a Bad For a Moment című szatíra a társadalmi feszültségeket és a városi élet ellentmondásait jeleníti meg; a Hymn of the Plague pedig egy zenekar sztorija, amely egy régi szovjet hangstúdióban próbálja felvenni a Lakoma pestis idején című dráma nyomán komponált zeneművet.

Abel / Fotó: Friss Hús
A válogatásban látható filmek szereplői változatos karakterek: gyerekek, felnőttek, gazdagok, szegények, öregek, fiatalok. Van köztük operaházban statisztáló nyugdíjas (Mind the Gap), három kopaszodó fivér, akik Törökországba utaznak hajbeültetésre (Beautiful Men), Tiktok-influenszerek (Wassupkaylee), zűrös tinédzserek (Moon Lake), egy elveszett temetkezési vállalkozó (Allégresse), a ház szellemét elcsábító nő (Spring) és magukra maradó gyereksztárok (Wander to Wonder). Olykor magányosak, máskor egy pillanatra megérintik egymás sorsát – történetük egyszerre egyedi, egyéni és univerzális.
A Friss Hús minden évben bemutatja egy-egy ország rövidfilmes kultúráját. Az országfókusz keretében filmválogatást mutatnak be, és az adott ország szakembereit is meghívják a fesztiválra. A Friss Hús 2025-ben Németország legjobb rövidfilmjeit mutatja be egy izgalmas filmválogatáson keresztül, valamint produceri fórumot szervez német és magyar producereknek. Meghívják a szakmai képviselőit, hogy zárt körű eseményeken találkozhassanak a filmes szakma döntéshozóival, a potenciális rövid- és hosszútávú együttműködésének reményében – ez elősegít azt, hogy a hazai filmesek nemzetközi lehetőségekhez juthassanak.

O / Fotó: Friss Hús
A rövidfilmes blokk válogatását (Stories from the Edge: Best of German Shorts) az Interfilm Berlinnel közösen állították össze. A német fókusz programsorozatának támogatója a Goethe Intézet, a German Films és az Interfilm.
A versenyprogramok győzteseit a fesztivál utolsó napján, június 4-én hirdetik ki.
A filmfesztivál május 29-én kezdődik és június 4-ig tart a Puskin moziban és a Városházán, ahol szabadtéri vetítésekkel várják a közönséget. A szervezők a legjobb magyar és nemzetközi rövidfilmek mellett inspiráló szakmai programokkal, beszélgetésekkel, előadásokkal és workshopokkal is készülnek.
Teljes program és jegyek a fesztivál oldalán.



