Hollywood forgatókönyvírói mintegy fél éve bejelentették, hogy idén májusban sztrájkba lépnek. Az elmúlt napokban eredménytelen egyeztetéseket folytattak Hollywood producereivel, követelésüket nem fogadták el az amerikai álomgyár pénzemberei. Hollywood forró nyár elé néz, a forgatókönyvírók után a színészek is sztrájkba léphetnek, s ez megbéníthatja a sikerfilmek gyártását is. Ez pedig beláthatatlan következményekkel járhat.

A hollywoodi forgatókönyvírók részesedést követelnek a külföldi tévécsatornáktól befolyó bevételekből, a video- és a DVD-forgalmazás nyereségéből is, ám a stúdiók nem hajlottak a megállapodásra - adták hírül az amerikai lapok. A forgatókönyvírók szövetsége tavaly 1,2 milliárd dolláros bevételt könyvelhetett el, amennyiben követelésüket a producerek elfogadták volna, az mintegy 100 millió dolláros korrekciót jelentett volna az elkövetkezendő három évre - állítják az írók. A stúdiók másként számoltak, szerintük a követelés végeredménye több mint 227 millió dollár lenne. A forgatókönyvírók hasonló sztrájkot utoljára 1988-ban tartottak, számítások szerint az akció százezer munkahelyet érint és Los Angeles városa hétmilliárd dolláros bevételtől eshet el. Júliusra a színészszakszervezet ígért sztrájkot, s akár még eljöhet a dokumentumfilmek és animáció korszaka is Amerikában.
Tavaly a színészek egyébként egyszer már sztrájkba léptek. Akkor a pay-per-play rendszer állt középpontban, a reklámokban fellépő színészek a gázsijuk mellé az adásba kerülő reklámspotok után is részesedést kapnak. Ez az ötvenes-hatvanas évektől bevált bérezési forma a privát kábeltelevíziós csatornákra nem terjedt ki. A magán-kábeltársaságok megúszták azzal, hogy minden tizenharmadik héten egy 1000 dolláros átalányt fizettek. A mintegy százezer tagot számláló színészszakszervezet ezt az olcsó megoldást egyszer és mindenkorra megelégelte, a főként csak reklámokban szereplő művészek nyolcvan százaléka ugyanis évente kevesebb mint 5000 dollárt keres. (Az Újvilágban éppen fordítva működik, mint nálunk, Magyarországon, az a színész keres jobban, aki reklámszereplést is vállal egy bank vagy egy tusfürdő népszerűsítésére.)
Persze a hír hallatán Hollywood sztárjai sem várattak magukra sokáig. Az Amerikai szépség főszerepéért Oscar-díjjal kitüntetett Kevin Spacey 100 ezer dollárral támogatta a reklámfilmiparban tevékenykedő kollégákat, s példáját számos neves sztár, így Harrison Ford, George Clooney, Tom Hanks, Susan Sarandon, Richard Dreyfuss, Kevin Bacon és Paul Newman is követte csatlakozásával a szolidaritási akcióhoz.
Tavaly október végén a Screen Actors Guild és az American Federation of Televison and Radio Artists mintegy 135 ezer tagja tűzszünetet hirdetett, ám a nagy produkciók forgatása júliusra leállhat. A stúdiók kénytelenek lesznek új, eddig kevésbé ismert arcok után nézni a Broadwayn, vagy eltűrni, hogy független műhelyek törnek előre a nagy cégek rovására. Egyébként az amerikai pornóipar is úgymond független, s a hírek szerint nemcsak B kategóriás színészek érdeklődtek már szexmentes szerep után a pornóbrancsnál. Aztán, hogy mi lehet szexmentes egy pornófilmben, azt alaposan ki kell találni a meztelenségben otthonosan mozgó forgatókönyvíróknak.
Magyar Hírlap