Kapcsolódó anyagok

Több eredetiség, több néző - ezzel a jelszóval buzdítják a hollywoodi stúdiókat a filmipar elemzői. Paul Dergarabedian, az Egyesült Államok-béli Exhibitor Relations box-office specialistája szerint például az idei nyár szolid, öt százalékos növekedése egyértelműen annak köszönhető, hogy az Álomgyár egynémely stúdiójának sikerült előjönnie pár eredeti filmmel. Dergarabedian szerint az Oscar-jelöléseket megelőző, s Hollywood számára éppen ezért igencsak fontos őszi-téli szezon mintegy 150 filmje között szép számmal akad olyan, amely számot tarthat a nézők érdeklődésére. (Emlékeztetőül, idén a legjobb film Oscarjára esélyes öt film együttvéve hozott annyit a jegypénztáraknál, mint a tavalyi nyár egyik slágere, az Ünneprontók ünnepe egymaga.)

Az alkotók, és a gyártó-forgalmazó Sony nagy érdeklődésre számít a Bond-széria legújabb epizódjának, az 1967-ben már egyszer elkészített, Casino Royale esetében. Várakozásukat arra alapozzák, hogy a film számos újdonságot tartogat, többek között a 38 éves Daniel Craig személyében megfiatalodott a világ első számú szuperkéme (az előző négy peizódban világot mentő 53 esztendős Pierce Brosnan kiöregedett szerepéből), így reményeik szerint a masszív rajongói tábor mellé új nézők is elcsábulnak majd.

A nyár legnagyobb dobását, az eddig mintegy egymilliárd dollárt kaszírozó Karib-tenger kalózai 2.-t patronáló Disney az őszi szezonnal kapcsolatban is bizakodó. Novemberre tartogatott Deja Vu című sci-fijükkel legalábbis szeretnének legalább akkorát robbantani, mint a nyáron. A Tony Scott rendezésében készült filmben Denzel Washington használja emlékezőképességét, hogy felgöngyölítsen egy szövevényes gyilkosságot.

Adrian Brody is nyomoz, méghozzá Superman rejtélyes halálának ügyében. A Hollywoodland című neo-noirban az 1959-ben, hivatalosan öngyilkosságot elkövetett George Reeves halálának körülményeiről tudhatunk meg többet. Reeves szmáos epizódszerepben feltűnt az Álomgyár filmjeiben, ám nevét az ötvenes években futott Superman-tévésorozat tette ismertté.

Krimiből nem lesz hiány az idén. Az USA-szerte szeptember elején debütáló Hollywoodland mellé többek között csatlakozik Brain de Palma Fekete dáliája. amely James Elroy nagy népszerűségnek örvendő regényéből készült. A Velencei Filmfesztivált is megnyitó krimi az alkotók reményei szerint hasonlóképp sikeres lesz, mint a legutóbbi Elroy-adaptáció, az 1997-es Curtis Hanson rendezte  Szigorúan bizalmas,  amely annak idején mind a kritikusok, mind a közönség tetszését elnyerte.

Thrillerrel jelentkezik idén Martin Scorsese. A The Departed cselekménye az ír maffia és a bostoni rendőrség harca körül bonyolódik, főszerepben Leonardo di Caprioval és Jack Nicholsonnal.

Paul Dergarabedian szerint - a nyári gyakorlathoz hasonlóan - elég egy maroknyi nagy dobás ahhoz, hogy az amerikai filmipar fenntartsa a növekvő jegyárbevételeket. Amiből az elemző szerint a nézőknek elegük van, az az ötlettelenség, és az ennek következtében jelentkező remake-hullám. Az idei év utolsó harmadában a mozikba kerülő mintegy 150 darab között azonban csak elvétve akad ezekből, és elsőre úgy tűnik, eredetiségre és minőségre is számítani lehet.