A terrortámadások következményei súlyosan érintik az amerikai filmipart is. Az FBI értesülése szerint potenciális célpontot jelentő stúdiók szigorú biztonsági intézkedéseket vezettek be. A premierek és reklámkampányok menetrendje felborult, s Hollywood soha nem tapasztalt "gyártási kómába" esett - írja a Variety szaklap.

A hollywoodi stúdiók több szempontból kénytelenek voltak forgatókönyveiket a valósághoz igazítani. Elsőként a kegyeletsértő elemeket tartalmazó produkciók bemutatóit halasztották el. A Warnes Bros. Collateral Damage (Velejáró károsodás) című akciófilm plakátjait az egész országban eltávolították, helyette a Training Day című rendőrdrámát mutatja be október 5-én a forgalmazó. A Sony az internetről is töröltette a Spider Man (Pókember) című filmet beharangozó reklámfelvételeket, valamint visszavonta azokat a posztereket, melyeken a Világkereskedelmi Központ (WTC) ikertornyai tükröződnek vissza a Pókember álarcán. A DreamWorks The Last Castle (Az utolsó vár) című mozijában a főszereplő Robert Redford és James Gandolfini képeivel helyettesítik a fejjel lefelé lógva ábrázolt amerikai zászlót. Az MGM gyártotta Jackie Chan-filmre, a Nosebleedre (Orrvérzés) teljes átdolgozás vár. A világhírű harcművész-színész eredetileg a WTC ablakpucolójának szerepében jelent volna meg, aki véletlenül szerez tudomást a Szabadság-szobor ellen készülő merényletről. A USA Today értesülése szerint a terrorizmus témáját feldolgozó alkotásokat vagy újraforgatják, vagy teljesen elvetik a forgalmazók. Közéjük tartozik a Lockerbie, mely Sean Connery főszereplésével a PanAm 103-as járatának skóciai felrobbantását filmesítené meg, a The Alchemist (Az alkimista), ahol magas rangú amerikai katonatisztek terrorcselekményei után nyomoz egy volt CIA-ügynök, illetve a The Lion's Game (Az oroszlán játszmája), melyben arab terroristákat üldöz egy New York-i exrendőr.
Az FBI múlt héten tájékoztatta a forgalmazók szövetségét, hogy információik szerint az USA válaszcsapását egy hollywoodi stúdió felrobbantásával torolhatják meg a terroristák. A bejáratokat azonnal lezárták és elbarikádozták, a turistalátogatásokat szinte mindenütt beszüntették. A belépésre kijelölt pontokon az emberek ruházatát fémdetektorral, csomagjaikat röntgenkészülékkel vizsgálják át a fegyveres biztonsági őrök. Az autókat átkutatják, a szakemberek személyes találkozás helyett videokonferencián egyeztetnek. A 20th Century Fox, a Sony Pictures Entertainment, a Disney, a Universal Pictures és a Warner Bros. vezetői belső feljegyzésekben hívták fel a figyelmet arra, hogy a veszélyhelyzetet átfogóan kell kezelnie a filmiparnak.
A Fox vezérigazgatója, Peter Chernin szerint "az egész országnak meg kell tanulnia a létezést a bizonytalanság korszakában". Noha hangsúlyozta, hogy soha nem volt fontosabb visszatérni a megszokott kerékvágásba, a világ Hollywoodban is megváltozott. Úgy tűnik, az álomvárosnak az idén amúgy sem kedvez a szerencse. Egy hónappal ezelőttig a színészek és a forgatókönyvírók sztrájkja fenyegetett. Alighogy megszületett a felek számára elfogadható megállapodás és eluralkodott a filmekkel kapcsolatos derűlátás, amikor a tragédia miatt ismét felborult a menetrend. "Hollywood emberemlékezet óta nem tapasztalt gyártási kómába esett" - kommentálta a történteket a Variety szaklap. A kilenc nagy forgalmazó gyakorlatilag leállította a produkciókat. Míg a tavalyi év utolsó negyedévében 68 új mozi felvételei kezdődtek meg, 2001 végéig összesen 16 esetben folytatódnak a munkálatok. Az igazgatók úgy nyilatkoztak, legalább januárig nem várható jelentős változás a gyártás terén. Az amerikai közönség ugyanakkor nem fogja észlelni a kiesést, mert a stúdiók korábban "beraktározott" filmjeik és az átütemezett premierek segítségével képesek biztosítani a friss kínálatot.
Magyar Hírlap