A fekete-fehér produkcióban szerepel többek közt Cate Blanchett, Bill Murray, Iggy Pop, Tom Waits, a Wu-Tang Clan, Steve Buscemi és Alfred Molina. A filmben össze-vissza „fecsegnek és locsognak ” és bizarr párbeszédeket folytatnak egymással a szereplők. A kritikusok szerint ez azért van, mert igazából semmit sem tudnak mondani egymásnak a filmbeli karakterek.

„Amikor megnézel egy filmet általában azt látod: egy pasit fölhív a barátnője, mert valami szörnyű dolog történt, erre a pasi azt mondja „Oké, mindjárt ott vagyok.” Aztán látjuk, ahogy kocsiba száll, vágás, és már ott is van a helyszínen. Engem mindig az foglalkoztatott: na és mi van az odaúttal? A mellékes dolgok foglalkoztatnak, amiknek nincs konkrét céljuk és tartalmuk.”, mondta el Jarmusch az AP hírügynökségnek, Éjszaka a földön című filmjéről szólva. A film egyidőben játszódó öt epizódot mesél el, amelynek főszereplői mindannyian taxisok, a világ különböző pontjain. A filmben gyakorlatilag nem történik semmi.

„Ezek azok a kicsiny szünetek, amelyek meghatározzák napjainkat. Strukturálatlan epizódok, történetek nélkül. Ezért szeretem az ilyen dolgokat filmre venni, mert inkább ezekben ragadható meg életünk esszenciája.”

A Kávé és cigaretta története 1986-ban kezdődik, amikor Jarmusch egy rövidfilmet készített Roberto Benigni és Steven Wright főszereplésével. A kisfilm egy bolondos, improvizált jelenetre épül, amiben a két szereplő kávézik, dohányzik és össze-vissza beszél. A rákövetkező években folyamatosan készültek az újabb epizódok, a legutolsó kisfilm ezév elején készült. A történetek jó része improvizatív jelenetecske, de van köztük alaposan megkonstruált, szabályos forgatókönyvre épülő minitörténet is.

Kate Blanchett az egyik epizódban egy mozicsillagot játszik, aki elkeseredett és (rá) irígykedő unokatestvérével él hosszadalmas lelki életetet. Egy másik szkeccsben Bill Murray játszik egy kávévedelő koffein-junkie-t, aki a Wu-Tang Clan tagjaival bonyolódik hosszas eszmecserébe az alternatív gyógymódok témájában. A többi epizódban Nicola Tesla találmányairól éppúgy szó esik mint különböző összeesküvés-elméletekről Elvis Presley halálával kapcsolatban.
Jarmusch az elkövetkezendő években újabb kisfilmekkel bővítené a kávé-cigaretta kisfilmsorozatot, amelyeket szintén nagyjátékfilm formában tárna a közönség elé. Arra a kérdésre, hogy mi a legfőbb inspirációja, Jarmusch az AP-nek a következőket mondta: „Talán a túl sok kávé.”